Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #681  
Vechi 18.01.2015, 21:47:15
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Sa vedem daca vine adminul sa stearga mizeriile astea. De data asta, chiar ar trebui!
AlbertX, era o vorba - culegem ce semanam! Semeni gunoi, gunoi vei culege. Poate ne scutesti de alte detalii vizuale. Vizioneaza-le singur, pe acolo pe unde le gasesti.
crinrin, ti-ai cam pierdut cumpatul, ia o pauza si te calmeaza. Incearca sa te porti responsabil, ca nu eu am facut pagina respectiva ... iar daca pui doar un link nu esti sigur ca va apasa careva pe el. Esti liber sa nu te uiti la acele caricaturi, nu asa ne spunea Yasmina si altii care o sustineau ?

Astia sunt ateii si agnosticii din Romania, asta e nivelul lor ... si sunt foarte prezenti pe acest forum ortodox. Daca va faceti ca nu-i vedeti asta nu insemna ca ei nu exista. Sa-i ignorati nu este cea mai buna metoda. A facut cineva plangere impotriva acelei pagini de facebook, vre-un ortodox de pe la noi ? In Franta, un jurnalist a fost arestat dupa ce a scris si a sters pe propria pagina de facebook diverse jigniri la adresa evreilor, la noi, poti sa ai asa o pagina si sa nu patesti nimic ?

Last edited by AlbertX; 18.01.2015 at 21:54:45.
  #682  
Vechi 18.01.2015, 21:48:38
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Animale atee cretine si decerebrate, reeducate de "toleranta" eurodemonica. Sau, nici macar atei militanti, ci frunze-n vant oportunisti care se aglutineaza sub steagul cauzei "la moda". E "in trend" sa hulesti? Fac cuminti ce se cere. AStia sunt genul care pe vremea lui Stalin ar fi trimis oameni in parnaie, aruncind cu usurinta criminala vorbe-semnal precum "chiaburi", "mistici", etc., intr-o coloana de ziar sau intr-un denunt la DGSP.
Inteligenta lor e cam la nivelul unui boomerang (ca tot l-au amintit in infecta aia de caricatura) putred. De fapt, banuiesc ca mai jos.
Sunt o multime de blasfemiatori care au crapat, de-a lungul istoriei, fara ca vectorul plecarii lor acolo Jos, la tatal lor cel incornorat, sa fie diada arma + mana umana.
Unde e ala de candida cica pe o linie crestina? Da, Capsali ala. Danion Vasile ii facea propaganda electorala agresiva intr-o vreme. El nu face vreo initiativa legislativa care sa opreasca dreptul handilailor ateisti la blasfemie? S-a dat la fund si asta?
Albert, ai mare dreptate sa le postezi, trebuie sa fim in garda.

Last edited by Barsaumas; 18.01.2015 at 21:54:23.
  #683  
Vechi 18.01.2015, 21:56:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Talharul acela nu era mort si nici in iad
Nu stiu exact la ce te referi, probabil nu am adus eu toate lamuririle necesare. Talharul nu era mort atunci, dar a murit la scurt timp, in aceeasi zi cu Iisus. E evident ca dupa ce a murit a ajuns in Rai, nu a fost luat cu trupul. Toti dreptii Vechiului Testament au fost mantuiti in acea perioada de dupa Rastignire, de catre Iisus, care este considerat si Marele Arhiereu. La asta se refera conditiile din Vechiul Testament, cei mantuiti in acea perioada.
Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Intrebare: ce anume a determinat atat de brusc schimbarea acelui talhar, pocainta lui? Cum a trecut atat de radical de la batjocoritor la credincios?
Se spune ca si Iuda ar fi fost salvat daca isi recunostea greseala si nu cadea in deznadejde, sa se sinucida. La fel cum si Sf. Pentru s-a lepadat, dar a primit iertarea. Talharul s-a mantuit, probabil, pentru ca avea o inima buna. Unii oameni pot intr-un fel la exterior, dar sa aiba o inima buna. Iar Dumnezeu nu lasa pe nimeni care merita sa se mantuiasca, este luminat de har si vede adevarul.
E posibil ca acel talhar, pentur ca avea o inima mai buna, cand a auzit ca si celalalt talharul batjocoreste sa i se fi inmuiat inima si sa ii para rau, astfel a primit har si a vazut si marturisit adevarul.
  #684  
Vechi 18.01.2015, 22:00:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Păi da, nu vezi?
Eu văd. Avem de a face cu vechiul Daniel_Ortodox. Oare greșesc?
  #685  
Vechi 18.01.2015, 22:05:31
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
crinrin, ti-ai cam pierdut cumpatul, ia o pauza si te calmeaza. Incearca sa te porti responsabil, ca nu eu am facut pagina respectiva ... iar daca pui doar un link nu esti sigur ca va apasa careva pe el.

Astia sunt ateii si agnosticii din Romania, asta e nivelul lor ... si sunt foarte prezenti pe acest forum ortodox. Daca va faceti ca nu-i vedeti asta nu insemna ca ei nu exista. Sa-i ignorati nu este cea mai buna metoda.
Ai început curățienia? Ți-ai încărcat mitraliera? Ai destule gloanțe?
  #686  
Vechi 18.01.2015, 22:06:11
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
crinrin, ti-ai cam pierdut cumpatul, ia o pauza si te calmeaza. Incearca sa te porti responsabil, ca nu eu am facut pagina respectiva ... iar daca pui doar un link nu esti sigur ca va apasa careva pe el. Esti liber sa nu te uiti la acele caricaturi, nu asa ne spunea Yasmina si altii care o sustineau ?

Astia sunt ateii si agnosticii din Romania, asta e nivelul lor ... si sunt foarte prezenti pe acest forum ortodox. Daca va faceti ca nu-i vedeti asta nu insemna ca ei nu exista. Sa-i ignorati nu este cea mai buna metoda. A facut cineva plangere impotriva acelei pagini de facebook, vre-un ortodox de pe la noi ? In Franta, un jurnalist a fost arestat dupa ce a scris si a sters pe propria pagina de facebook diverse jigniri la adresa evreilor, la noi, poti sa ai asa o pagina si sa nu patesti nimic ?
Mi-am pierdut cumpatul, zici?! I-auzi..

Pe subiectul asta ai tot deviat. Faptul ca ai inceput sa imprastii mizeriile celor pe care ii critici, dovedeste ca esti in cadere libera. Nu gasesc niciun motiv scuzabil care sa-ti permita sa aduci prostiile alora aici, pe un forum ortodox. La fel a facut si cristiboss56 cu o imagine din vestita revista.

Iti propun sa servesti direct de la sursa si sa le lasi acolo.
  #687  
Vechi 18.01.2015, 22:11:12
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Mai ce v-ati imflamat asa ? Eu am deviat de la subiect ? Voi aveti habar ce spuneti ? Va rog sa va calmati, tocmai cei care clamau dreptul la libera exprimare s-au simtit lezati, foarte interesant! Ipocrizia este de multe feluri ... am observat.
Incercati mai bine sa intelegeti ca cei de la Charlie Hebdo au facut exact la fel, si ei erau tot atei si atacau permanent credinta prin asazisele caricaturi. Nu m-am abatut absolut deloc de la subiect !

Majoritatea "crestinilor" care sustineau dreptul la "libera exprimare" al caricaturistilor habar nu aveau ce caricaturi au facut acei jurnalisti. Acum vad ca sunteti tare suparati, dar nu asta este atitudinea corecta.

Last edited by AlbertX; 18.01.2015 at 22:19:10.
  #688  
Vechi 18.01.2015, 22:14:56
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Acuma, nu știu cum să-ți spun, Albert, dar parcă nu ne mai lipsește atât de mult Charlie! Îi cam continui tu activitatea, chiar pe forum, se pare...:)
Oare tu ești Charlie?
  #689  
Vechi 18.01.2015, 22:18:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=574
Compară și spune-mi e diferența între cele două mesaje?
Nu este o diferenta, la prima vedere, dar e posibil sa existe o diferenta intre modurile de intelegere. Pentru ca tu te-ai gandit inclusiv la acei ziaristi atei, adica cei care nu fac parte din Biserica, in schimb sfantul spune in catehismul sau: "Se poate mântui omul în afara Bisericii?
Nu se poate mântui, pentru că Biserica este vistierul harului lui Dumnezeu, fără de care nimeni nu se poate mântui, ca o mâna desprinsă de trup
."
Desigur, si cei ce sunt atei sau in alte religii pot gasi adevarul daca se pocaiesc, sunt luminati astfel si ajung in Biserica sa se Boteze. Sf. Serafim de Sarov screi in detaliu despre asta, cum cei ce au fapte bune dar nu sunt in Biserica sunt luminati si ajung in Biserica, altfel nu se pot mantui.
  #690  
Vechi 18.01.2015, 22:20:38
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Acuma, nu știu cum să-ți spun, Albert, dar parcă nu ne mai lipsește atât de mult Charlie! Îi cam continui tu activitatea, chiar pe forum, se pare...:)
Oare tu ești Charlie?
Lupul își schimbă blana dar năravul ba.
Subiect închis