Citat:
În prealabil postat de Demetrius
N-am auzit până acum de bolile vieții monahale, de akedie sau de derive duhovnicești pentru că sunt convins că pe Cale nu pot apărea... boli, poate doar neadaptări.
Nu Calea e de vină, ci ”pietonul”, nu viața monahală, ci monahul; așadar nu există un pericol suprem legat de tezaurul suprem(dpmdv), ci, eventual, greșeli supreme legate de tentative riscante în fața tezaurului suprem.
|
Dacă puțini găsesc calea care duce la viață, apoi cu mult mai puțini sunt cei care pot să meargă până la capătul ei. Nu toți cei care au pus piciorul pe ea au fost în stare să ajungă până la capătul căii. Unii s-au oprit chiar de la primii pași, alții la mijlocul ei, mulți s-au înecat chiar când au ajuns în port. Și tot Hristos spune: “Mulți sunt chemați dar puțini aleși”.23
23. Matei 22, 14.
http://www.ioanguradeaur.ro/355/apol...etii-monahale/