Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.06.2023, 22:30:51
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.074
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Hai să fim serioși, nu este vorba despre nicio linșare sau execuție a popii Necula, este doar o fabulație a autoarei respective, așa cum fabulație este așa-zisa „mișcare ortodoxă națională a tinerilor” pe care ar fi „creat-o” Necula, și așa cum fabulație este și echivalarea popularității cu valoarea.
Problema e că se tot organizează masterclassuri, traininguri cu firme deținute de mormoni sau cu progresiști pe la mănăstiri, seminarii de dezvoltare personală, nu e pr Necula singurul care a călcat pe bec.

Deci treaba durează, trebuie o delimitare fermă a Sfântului Sinod pe temă, s-a greșit la mănăstiri și pr Calistrat a participat de acasă nu prin prezența personală la o chestie de genul.

În ordinea gravității cel mai nasol mi se pare ca la o mănăstire să se găzduiască, dar dacă s-a greșit doar o singură dată, nu pot să judec.
Țineți cont totuși că pr Necula e preot de mir, are altă autonomie și de mișcare și de dinamică în societate, nu e închinoviat, deci poate merge la conferințe atât timp cât nu validează, în mod indirect, prin prezența-i ezoterisme. de fapt se face confuzie că și respectivele ar fi bune puse lângă un preot ortodox.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Dacă cineva se iluzionează că sfinții apostoli, sfinții părinți sau chiar teologi mai noi precum Stăniloae (căruia Necula îi ajunge din punct de vedere al vredniciei teologice maxim la nivelul „gleznelor”) și-ar fi putut permite ceea ce și-a permis Necula, cred că acela este într-o înșelare clară. De fapt Necula n-a făcut decât să se dea încă o dată în stambă și să arate cât este de „mic”, deși el se crede „mare”.
Păi popa Costi cum îi place lui să zică nu s-a dat niciodată mai deștept decât alt părinte profesor, ba chiar a vorbit cu reverența cuvenită față de alți titulari de materie ortodoxă de la diferite catedre din țară.
Eu niciodată nu l-am auzit să zică de alt preot profesor că ce prost e ăla și ce deștept e el, de abia de aici ar fi fost trufie, ba din contră a spus că pe anumite teme un anumit preot profesor are cărți în domeniu.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Mai este o problemă. Nu știu câți bani a făcut Necula din această „afacere”, în mod normal, dacă tot s-a făcut public cazul, ar fi trebuit să se specifice suma și ce s-a întîmplat și cu acea sumă, că dacă Necula a trecut și nesancționat în vreun fel și mai și rămânînd cu o căciulă sau cu un sac cu bani, atunci cred că cineva are probleme la nivel decizional. Iar neprecizarea soluționării în această speță în mod clar ridică suspiciuni cu privire la ce soluție s-a dat atât în cazul abaterii lui Necula, dar și în cazul direcționării banilor.
Nu știu dacă lumea dă bani pe seminariile respective, era 100 și ceva de lei și oricum la popa Costi intri gratis la conferințe, postează gratis pe youtube, deci auzi acolo gratis ce rost are să dai bani pe ceva ce găsești pe surse deschise pe internet ?
Chiar nu-i înțeleg pe cei care ar da bani

La Dan Puric când conferențiază prin țară fără 100 de lei sau 150 nu intri, popa Costi nu a pus niciodată taxă de intrare din inițiativa lui și s-a dus și în orășele de prin țară nu doar prin centre hiperurbanizate pline de bani.

Popa Costi vb și la Lipova și la Jimbolia, pe cine altcineva ai văzut să vină de la sute de km să conferențieze acolo ?

Omul poate renunță la concediul personal ca să conferențieze.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 27.06.2023 at 22:56:42.
Reply With Quote