![]() |
![]() |
|
|
![]() |
|
Thread Tools | Moduri de afișare |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Deci Sfintii Apostoli purtau cu ei racla cu moastele lui David. Priceless.
Nici la Martorii lui Iehova n-am intalnit asemenea interpretari dupa ureche ale Scripturii. |
#2
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Asta spune versetul, frățior drag, nu eu, eu nu-mi atribui nimic. E un verset care vorbește despre Sfintele Moaște, ale Sfinților lui Dumnezeu din ceruri. Dacă studiezi și citești exegeză pe text deschis, mai ales originalele din care a fost tradus, respectiv originalele grecești, vei vedea că așa va rezultă. Dar și tu fiind de altă confesiune, nefiind creștin, greu îți este să crezi. Știu, e greu. Și eu mă lupt cu mândria, vreau să adun smerenie, și pace și bucurie. Iertare, dacă te-am smintit, nu a fost cu intenție.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.
Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice. Biblia Last edited by Igor_Paslusnik; 05.08.2015 at 17:21:20. |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Vrei să spui că evanghelistul nu și-a găsit cuvintele și a folosit „mormânt” în loc de „sicriu”?
Când Petru spune „este la noi” tu înțelegi că îl purtau cu ei? N-ar putea însemna „este în țară la noi”? Mă tem că forțezi sensul cuvintelor ca să-ți susțină teoriile. N-ar fi mai bine ca teoriile să se formeze în funcție de realități? |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Problema este că face un deserviciu grav ortodoxiei.
Pe de o parte se umflă în pene: să vină neoprotestanÈii, să le demonstrez adevărul!!!! Èi pe de altă parte vine cu interpretări din astea adacadabrante, pe care NICIUN teolog, în aproape 2000 de ani de exegeză biblică, nu Èi le-a imaginat. ImaginaÈi-vă ce s-ar întâmpla dacă un neoprotestant ar citi aceste.... idei... Èi s-ar hotărî să le prezinte în biserica sa: - FraÈilor, ÈtiÈi cum susÈin, mai nou, ortodocÈii cultul sfinÈilor Èi al moaÈtelor ? - Nu ! - Ei spun că Apostolii cărau după ei moaÈtele lui David ! Hohote de râs (pe bună dreptate) |
#5
|
|||
|
|||
![]() Citat:
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau. |
#6
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Cei 12 și cei 70 (și doi) de după ei și mulți alții. Sfântul Apostol Andrei, deci, a mers în Sciția, adică zona Dobrogei, România de azi. Sfântul Apostol Pavel, devenit creștin târziu, după ce a prigonit creștinii, călătorește foarte mult. Sfântul Apostol Toma, a mers în India, unde nu a făcut minuni, fiindcă nu a crezut în Învierea Domnului, până nu a venit Domnul direct și personal la el. Și tot așa. Deci "mormântul este la noi, până în ziua aceasta", cuvinte scrise de Sfântul Apostol Luca, în anii 63-65, de la Roma, de unde era Sfântul Teofil, cel căruia îi era adresată cartea Faptelor Apostolilor, ca și Evanghelia a 3-a. Iar acest "noi", adică Apostolii, care e clar că nu au rămas în Israel, se înțelege că aveau cu ei Sfintele Moaște ale Proorocului David, și că era cu un grup mare de creștini de la Roma, conduși de Sfântul Apostol Luca, cel care scrie Faptele Apostolilor. Deci ori aveau anumite părți din Sfintele Moaște ale Proorocului David, ori erau întregi. Cert este că erau cu ei, că era cu ei, "până în ziua aceasta", adică anii 65, de la Roma. Nu e forțat niciun sens, ci e un verset, din multele versete, care atestă, confirmă, întăresc și mărturisesc că Sfintele Moaște pot fi transportate de la un loc la altul, spre cinstirea lor, ca un exemplu viu cu adevărat în Duhul Sfânt, al celor ce sunt și azi, ca și atunci, Sfinții lui Dumnezeu, cinstiți de Însuși Dumnezeu, și dat nouă să ne fie exemple de sfințenie.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.
Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice. Biblia |
|