![]() |
![]() |
|
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
pareri personale ale Sf. apostol Pavel: 1 Corinteni cap.7
|
#2
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Cum credeti ca cineva, care a primit Duhul Sfant mai poate vorbi din imaginatie? Este exclus! Last edited by Miha-anca; 09.10.2012 at 23:03:50. |
#3
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Cred că mai smintiți decât decât neoprotestanții se dovedesc uneori ortodocșii care se apucă de comentarii patristice după ureche, fără o minimă cunoaștere a Scripturilor tâlcuite de Părinții.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi) Last edited by Mihailc; 09.10.2012 at 22:32:29. |
#4
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Multumesc de atentionare. In ceea ce priveste minima cunoastere a Scripturilor talcuite de Parinti, intr-adevar nu am, dar ma straduiesc. Tocmai de aceea nu ma abat de la ceea ce spun acestia. Inca odata iertare. |
#5
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Păi nu-i de mirare că oamenii sunt vânați cu atâta ușurință de neoprotestanți. Ei au doar două surse infailibile: Noul și Vechiul Testament. Noi ortodocșii mai avem pe lângă acelea, pindalione, literatură patristică, horus-uri sinodale, interviuri cu duhovnici etc, o întreagă junglă autoritaristă față de care sărmanul om se simte total dezorientat și incapabil de reacție. Nu fără noimă poporul a inventat zicala "pînă la Dumnezeu te jupoaie sfinții", asta pentru că mulți analfabeți cu școală se întrec în a-i imagina ca pe niște securiști ai unui despotism de drept divin, de care dacă nu asculți, te bagă la Sighet sau la Gherla pentru veșnicie.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi) Last edited by Mihailc; 10.10.2012 at 00:00:01. |
#6
|
|||
|
|||
![]() Citat:
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii) Last edited by Fani71; 10.10.2012 at 00:06:28. |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Dar a aruinca in derizoriu anumite texte care nu ne convin, nu este un pericol la fel de mare ca o interpretare eronata?
Facem caz de o extrema si alergam spre cealalta, luand pana la urma ce anume ca norma? Subiectivismul personal? Mie mi se pare ca asa e ok, deci asa trebuie sa fie, ceea ce suna a altceva, fie si de la un Sfant, cade in sfera aceluiasi subiectivism, si daca e sa aleg dintre subiectivismul meu si cel al unui Sfant, categoric al meu trebuie sa fie mai bun! Last edited by AlinB; 10.10.2012 at 00:21:43. |
#8
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Am fost si eu botezata, dar de atunci, in decursul anilor, Duhul s-a indepartat de mine din cauza pacatelor, din pacate. Citat:
Iar in ceea ce-i priveste pe sfinti, ei atata asteapta sa le ceri ajutorul si in fuga se si prezinta pentru a te ajuta. Tu asa ii stii pe securisti?!? In rest, daca te-am suparat cu ceva, te rog sa ma ierti. |
#9
|
|||
|
|||
![]() Citat:
1. In ce lucrare afirma Sf. Ioan Gura de Aur ca nu credea ca Fecioara Maria ar fi fost fara pacat personal; si 2. Care sfant a spus sa nu luam chiar suta la suta ceea ce scriu ei in serios, ei nedorind sa fie considerati infailibili. Astept cu nerabdare raspunsurile acestea, ca sa vedem pe ce se bazeaza asemenea afirmatii grave si cu repercusiuni pentru omenire. |
#10
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Păi citește și tu ce spune Pavel: "Darurile sunt felurite, dar același Duh. Și felurite slujiri sunt, dar același Domn. Și lucrările sunt felurite, dar este același Dumnezeu, care lucrează toate în toți. Și fiecăruia se dă arătarea Duhului spre folos. Că unuia i se dă prin Duhul Sfânt cuvânt de înțelepciune, iar altuia, după același Duh, cuvântul cunoștinței. Și unuia i se dă întru același Duh credință, iar altuia, darurile vindecărilor, întru același Duh; Unuia faceri de minuni, iar altuia proorocie; unuia deosebirea duhurilor, iar altuia feluri de limbi și altuia tălmăcirea limbilor. Și toate acestea le lucrează unul și același Duh, împărțind fiecăruia deosebi, după cum voiește. Căci precum trupul unul este, și are mădulare multe, iar toate mădularele trupului, multe fiind, sunt un trup, așa și Hristos. Pentru că într-un Duh ne-am botezat noi toți, ca să fim un singur trup, fie iudei, fie elini, fie robi, fie liberi, și toți la un Duh ne-am adăpat." ( 1Corinteni 12: 4.13 dar poți să citești și în continuare) Iar roadele Duhului tot Pavel le enumeră: "Iar roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credința, blândețea, înfrânarea, curăția; împotriva unora ca acestea nu este lege. " (Galateni 5:22,23) Ți-am dat exemplele astea ca să ieși puțin din prejudecata conform căreia darul Duhului Sfânt se manifestă doar prin show-uri taumaturgice pentru impresionarea oamenilor. Cred că cea mai mare minune este să vezi lucrând în mod natural și spontan în și între oameni cele enumerate în Galateni, nu neapărat demonstrațiile de putere asupra naturii de care înșiși sfinții se foloseau cu multă discreție și iconomie. Citat:
Mai citește încă o dată pasajul : "Nu fără noimă poporul a inventat zicala "pînă la Dumnezeu te jupoaie sfinții", asta pentru că mulți analfabeți cu școală se întrec în a-i imagina ca pe niște securiști ai unui despotism de drept divin, de care dacă nu asculți, te bagă la Sighet sau la Gherla pentru veșnicie." De unde numai dacă vrei nepărat să vezi fals și să înțelegi strâmb tragi concluzia că eu m-aș referi la lumea cerească și nu la cei care se străduie să falsifice imaginea sfinților în fața oamenilor într-un asemenea hal că încep să semene mai degrabă cu demonii decât cu îngerii. Cât despre Pidalion, citește cu atenție canonul 51 apostolic și revizuiește-ți din perspectiva lui opiniile tale exprimate pe topicul de față.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi) Last edited by Mihailc; 10.10.2012 at 03:02:31. |
![]() |
|
![]() |
||||
Subiect | Subiect început de | Forum | Răspunsuri | Ultimele Postari |
Poate deveni abstinenta o problema? | teodoraianys | Generalitati | 110 | 21.09.2013 20:09:21 |
Cine da lui isi da, cine face lui isi face | spre_rasarit | Generalitati | 0 | 11.10.2011 13:18:21 |
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? | Mihai36 | Generalitati | 14 | 28.07.2011 19:42:24 |
Educație sexuală în școli iar | Iustin32 | Generalitati | 21 | 28.09.2009 21:30:02 |
|