Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.07.2010, 11:30:33
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Observ ca se face o confuzie: Ceausescu nu a prigonit elitele intelectuale, chiar daca nu-i agreea. Cei care ne-au lichidat elitele au fost cei dinaintea lui Ceausescu !
Esti cam nostalgic ...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.07.2010, 11:57:20
Daniela87 Daniela87 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Mesaje: 42
Implicit

O singura carte am citit despre un om prigonit pentru credinta in tp lui Ceausescu, "Hristos- marturia mea" de Traian Dorz. Facea parte din Oastea Domnului si a fost prigonit in special pentru ca a scris literatura religioasa. Alaturi de marturia altor oameni, acum foarte batrani pe care am auzit-o "live", cartea asta m-a ajutat sa imi fac o impresie despre ce a insemnat comunismul pentru Biserica Ortodoxa si cat de "bun" a fost. In orice caz, cred ca ne distruge mai mult asa zisa libertate de acum cand ni se pare ca alegem noi sa nu mergem la biserica, sa nu credem, etc cand de fapt suntem rezultatul unei intense manipulari a subconstientului.


PS. Nu sunt una dintre persoanele care vede un mason sau un drac la fiecare colt de strada dar uitandu-ma in jurul meu cum absolut nimeni nu mai are o personalitate, nu mai are originalitate, nu se mai accepta asa cum e si incearca in permanenta sa fie sau sa arate ca "vedetele"(vedetismul e un fenomen extrem de intalnit aici unde traiesc) imi permit sa fac afirmatia de mai sus.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.07.2010, 12:36:12
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Nu cred ca gresesc daca afirm ca au fost prigoniti crestinii in timpul lui Ceausescu; daca lucrurile ar fi stat altfel nu ar fi fost temnitele pline de intelectuali crestini care astazi le-au fost descoperite osemintele si fac minuni. De pilda la Aiud si nu numai...
Iti recomand in acest sens cartea Marturisiri din mlastina disperarii scrisa de Dumitru Bordeianu; e cutremuratoare si cand te gandesti ca e real tot ce s-a scris acolo... sigur iti vei pune intrebarea daca astazi am rezista acelor torturi prin care ei au trecut pentru slava neamului si a credintei stramosesti!
Asi recomanda si eu o carte: Sfantul Inchisorilor, coordonata de parintele Moise.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.07.2010, 13:16:19
blue_cat blue_cat is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Cuuuuummmm??????!!!!!!!!!!!!!!!
In ce an te-ai nascut?
ce, nu e el in poza?:D mai sunt si altele

inca o mo(n)stra:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:42...si_de_stat.jpg

eu zic ca e destul de clar

Last edited by blue_cat; 23.07.2010 at 13:20:25.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.07.2010, 14:08:39
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blue_cat Vezi mesajul
ce, nu e el in poza?:D mai sunt si altele

inca o mo(n)stra:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:42...si_de_stat.jpg

eu zic ca e destul de clar
ce e clar?
daca s-a intalnit cu niste fete bisericesti inseamna ca avea vreo legatura cu Biserica?
oricum pozele sunt din anii '70, inainte sa o ia pe aratura ...

dar nu inteleg ce vrei sa demonstrezi de fapt.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.07.2010, 14:23:33
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blue_cat Vezi mesajul
http://fototeca.iiccr.ro/picdetails....id=41832X10X10

era destul de bun prieten cu biserica
Din aceasta poza nu vad nimic iesit din comun, mai ales ca se petrecea in anii '77 cand inca era bine, Ceausescu abia era la mijlocul "mandatului" si el in Scornicesti chiar a ctitorit o biserica unde se afla si el si Leana lui pictati, dar cu faza ca era bun prieten cu biserica, totusi hai sa fim seriosi...daca sustinem asa ceva inseamna ca bisericile si sufletele pe care le-a exterminat au fost pura inventie, si parca nu pot sa cred asta....adica sigur nu cred.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.07.2010, 14:28:22
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Observ ca se face o confuzie: Ceausescu nu a prigonit elitele intelectuale, chiar daca nu le agreea. Cei care ne-au lichidat elitele au fost cei dinaintea lui Ceausescu !
Aia dinaintea lui Ceausescu cu ce au participat la prigonirea elitelor timp de 25 ani cat a condus Ceausescu? Sau nu s-au mai format elite in acest timp?
Dar probabil ai si tu dreptate...nu i-a mai prigonit pe aia care au apucat sa fuga din tara, iar cei care au ramas au populat inchisorile...era nevoie si acolo sa locuiasca cineva...nu???
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.07.2010, 15:43:27
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Am citit Sfantul inchisorilor, dar sunt marturisiri ale unui om care nu prea are vreo farama de sfintenie, mai tare m am lamurit cand am citit pe site ul razboiintrucauvant ca Ioan Ianolide a patit o destul de rau, deci este limpede ca despre el povesteste de multe ori, pentru ca, probabil a avut mandria de a se considera mai bun si crestin.Ati citit ceva despre suferintele lui Valeriu Gafencu, sau ale parintelui Arsenie Boca ?

Parintele Arsenie Boca stia ca urmeaza vremuri mai rele dupa comunism, ma gandesc ca si pentru rugaciunile pe care le facea parintele la miezul noptii pentru Romania, au fost si au urmat lucruri bune dupa comunism...

In prezent multi dintre noi se inchina la idoli...banii si multe altele, si nu mi se mai pare de mirare ca sa ajungem la macelul de care spune pustnicul din muntii Rarau in 2011, dupa ce mi am amintit de macelul pe care l au pus in aplicare oamenii de partea legii date de Dumnezeu si a lui Moise, desi erau poporul ales in pustie, si erau tare nemultumiti ca n o mai duceau bine ca in robie...

Ciobanul de la Maglavit ne a avertizat inainte de fecioara de la Parepa, ca trebuie sa ne indreptam, sa tinem sarbatorile samd ca altfel vine steaua de la rasarit si a vazut ca nu ne am indreptat .....
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.07.2010, 16:03:04
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Am gresit, am citit Intoarcerea la Hristos... Douazeci de ani groaznici ne asteapta zis a parintele Iustin Parvu ....a venit vremea muceniciei....dar, adauga pustnicul din Rarau ca Romania va fi atat de pustiita, ca nu va mai prezenta interes pentru cel de al treilea razboi mondial, in care Rusia ataca Turcia etc...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.07.2010, 17:31:26
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Sa nu uitam ca inaintea comunistilor a existat 1907!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nicolae Ceausescu si Muntele Athos Marius22 Generalitati 16 22.02.2014 16:03:38
ceausescu-ura sau lacrimi?26 ianuarie se naste un mit iulyaan Generalitati 334 24.08.2013 12:30:16