Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 10.03.2010, 15:08:39
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Cine ți-a cerut să te abții? Acolo am scris în versuri că uneori e bine să te abții, așa în general, ție ți-am zis că să nu te sfiești, dar în general e bine să te abții, nu tu ci oricine... de la prostii... așa e rima.

Și care e erezia? Sau faptul că tu nu crezi că ei sunt prooroci, atunci e musai erezie?

Da, poate schimba sensul, dar cine sunt fiii lui Dumnezeu? Cine sunt frații și surorile Domnului nostru Iisus Hristos? Cei ce primind Cuvântul lui Dumnezeu trimis de Tatăl, Îl plinesc, și plinindu-L aduc roade: unii 30, alții 60 și alții 100... nu pentru slavă de la oameni ci așa doar din dragoste pentru neprihănirea lui Dumnezeu și a fiiilor Lui.
Stii ce ma amuza acum? Faptul ca eu, care nu cred in Dumnezeu, incerc sa demonstrez erezia lor si a ta.
Proorocul care se numeste pe sine prooroc, nu e prooroc.
Sfantul care isi da seama ca are viata sfanta si zice "sunt un sfant", nu mai e sfant.
Una e sa zici "sunt fiu al lui Dumnezeu" si alta e sa zici "sunt sfant".

Si ce au proorocit acesti profeti de care vorbesti?
Cati sunt?
Reply With Quote
  #332  
Vechi 10.03.2010, 15:15:22
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Ati putea chiar sa va opriti...
Reply With Quote
  #333  
Vechi 10.03.2010, 15:18:00
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kosmy022 Vezi mesajul
Ati putea chiar sa va opriti...
Am inteles, cred ca m-a luat valul.
Imi cer scuze.
Reply With Quote
  #334  
Vechi 10.03.2010, 15:36:19
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kosmy022 Vezi mesajul
Ati putea chiar sa va opriti...
Păi tu văd că nu te-ai oprit ca să insinuezi ceva. Și ce ai insinuat defapt cu Pucioșii sau cu faptul că mai demult ne-am contrazisisispis? Că deși te-am întrebat, n-ai răspuns. Probabil așa credeți voi că spuneți Adevărul, dați cu fumigena și apoi fugiți cu capul în nisip și apoi stați așa ca struțul zicând că voi vă opriți... păi iată că vă opriți de la a mărturisi ce ați vrut să ziceți defapt! Sau doar ai aruncat și dumneata cu anatema, cu erezia, cu nebunia, cu insinuarea și gata... astea sunt argumente de creștin ortodox. Păi de aici rezultă doar că „unii” minte, nu dau nume, și apoi se ascund în păpuriș, pe furiș când li se cer argumente sau să arate unde a fost contrazis în mod absurd că aia ai insinuat. Deci unde anume? În ce problemă? Ai uitat despre ce era vorba dar bine că ții minte că eu sunt oaia neagră, fiindcă te-am contrazis pe nedrept, așa ca un încăpățânat ce ține de minciuni ca orbul de bâtă, pardon de parul cu care dă la cap...

Dar oricum țin să te felicit, că iată că l-ai liniștit pe Dumitru73. S-a oprit de la întrebări și de la a mă persifla așa cum l-o fi învâțat cineva... și acel cineva îmi pare că ești chiar dumneata... cu insinuarea aia... de care te-am întrebat dar te-ai oprit ca flatat. Deci cine te-a flatat? Poate Dumitru73, că pare că te-a și ascultat... ori te-o fi flatat un ... duh... necurat... peste păcatul la care te-ai afiliat.

Păi cine v-a învățat pe voi să ascultați pe cei ce insinuază minciuni și răutăți și apoi se ascund în păpuriș? Pe furiș... pâș pâș...

Last edited by vsovivi; 10.03.2010 at 15:49:03.
Reply With Quote
  #335  
Vechi 10.03.2010, 15:46:16
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Păi tu văd că nu te-ai oprit ca să insinuezi ceva. Și ce ai insinuat defapt cu Pucioșii sau cu faptul că mai demult ne-am contrazisisispis? Că deși te-am întrebat, n-ai răspuns. Probabil așa credeți voi că spuneți Adevărul, dați cu fumigena și apoi fugiți cu capul în nisip și apoi stați așa ca struțul zicând că voi vă opriți... păi iată că vă opriți de la a mărturisi ce ați vrut să ziceți defapt! Sau doar ai aruncat și dumneata cu anatema, cu erezia, cu nebunia, cu insinuarea și gata... astea sunt argumente de creștin ortodox. Păi de aici rezultă doar că „unii” minte, nu dau nume, și apoi se ascund în păpuriș.

Dar oricum țin să te felicit, că iată că l-ai liniștit pe Dumitru73. S-a oprit de la întrebări și de la a mă persifla așa cum l-o fi învâțat cineva... și acel cineva îmi pare că ești chiar dumneata... cu insinuarea aia... de care te-am întrebat dar te-ai oprit ca flatat. Deci cine te-a flatat? Dumitru73, că pare că te-a și ascultat.

Păi cine v-a învățat pe voi să ascultați pe cei ce insinuază minciuni și răutăți și apoi se ascund în păpuriș?
Nu te umfla in pene degeaba.
kosmy022 probabil se plictisise de comentariile noastre sterile.
Dar pe mine m-a facut sa-mi dau seama ca nu are rost sa continui.
Si crede-ma, nu sunt genul care se ascunde in papuris. Daca am ceva de zis, ma sui pe gard si strig.
Nu vrei sa sa ne oprim aici? Cred ca asa e mai bine pentru toata lumea.
Reply With Quote
  #336  
Vechi 10.03.2010, 16:07:07
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
Citat:
Citat:
În prealabil postat de vsovivi
Cine ți-a cerut să te abții? Acolo am scris în versuri că uneori e bine să te abții, așa în general, ție ți-am zis că să nu te sfiești, dar în general e bine să te abții, nu tu ci oricine... de la prostii... așa e rima.

Și care e erezia? Sau faptul că tu nu crezi că ei sunt prooroci, atunci e musai erezie?

Da, poate schimba sensul, dar cine sunt fiii lui Dumnezeu? Cine sunt frații și surorile Domnului nostru Iisus Hristos? Cei ce primind Cuvântul lui Dumnezeu trimis de Tatăl, Îl plinesc, și plinindu-L aduc roade: unii 30, alții 60 și alții 100... nu pentru slavă de la oameni ci așa doar din dragoste pentru neprihănirea lui Dumnezeu și a fiiilor Lui.
Stii ce ma amuza acum? Faptul ca eu, care nu cred in Dumnezeu, incerc sa demonstrez erezia lor si a ta.
Proorocul care se numeste pe sine prooroc, nu e prooroc.
Sfantul care isi da seama ca are viata sfanta si zice "sunt un sfant", nu mai e sfant.
Una e sa zici "sunt fiu al lui Dumnezeu" si alta e sa zici "sunt sfant".

Si ce au proorocit acesti profeti de care vorbesti?
Cati sunt?

Intră pe site la Noul Ierusalim și o să vezi ce au proorocit și câți sunt, nu din prozelitism zic, că nu vreau să te fac pucios că nici eu nu sunt, eu doar îi cred și-i respect, fiindcă mie mi-e clar că Domnul vorbește prin ei.

Dar să știi că până acum nu m-au acuzat de erezie până și necredincioșii, tu ești primul care mă acuzi de erezie deși ești ateu sau oricum spui că nu crezi în Dumnezeu. Lucru care mă amuză acum pe mine.
Dar să ști că ai dreptate în ceea ce susții aici:

Citat:
Proorocul care se numeste pe sine prooroc, nu e prooroc.
Sfantul care isi da seama ca are viata sfanta si zice "sunt un sfant", nu mai e sfant.
Una e sa zici "sunt fiu al lui Dumnezeu" si alta e sa zici "sunt sfant".
Dar erezie sigur nu e, și oricum îmi ceri să te cred pe cuvânt pe tine, care n-ai adus nici un argument, ci doar așa că mi-ai dat cu ea în cap.

Citat:
Citat:
Citat:
În prealabil postat de vsovivi
Păi tu văd că nu te-ai oprit ca să insinuezi ceva. Și ce ai insinuat defapt cu Pucioșii sau cu faptul că mai demult ne-am contrazisisispis? Că deși te-am întrebat, n-ai răspuns. Probabil așa credeți voi că spuneți Adevărul, dați cu fumigena și apoi fugiți cu capul în nisip și apoi stați așa ca struțul zicând că voi vă opriți... păi iată că vă opriți de la a mărturisi ce ați vrut să ziceți defapt! Sau doar ai aruncat și dumneata cu anatema, cu erezia, cu nebunia, cu insinuarea și gata... astea sunt argumente de creștin ortodox. Păi de aici rezultă doar că „unii” minte, nu dau nume, și apoi se ascund în păpuriș.

Dar oricum țin să te felicit, că iată că l-ai liniștit pe Dumitru73. S-a oprit de la întrebări și de la a mă persifla așa cum l-o fi învâțat cineva... și acel cineva îmi pare că ești chiar dumneata... cu insinuarea aia... de care te-am întrebat dar te-ai oprit ca flatat. Deci cine te-a flatat? Dumitru73, că pare că te-a și ascultat.

Păi cine v-a învățat pe voi să ascultați pe cei ce insinuază minciuni și răutăți și apoi se ascund în păpuriș?
Nu te umfla in pene degeaba.
kosmy022 probabil se plictisise de comentariile noastre sterile.
Dar pe mine m-a facut sa-mi dau seama ca nu are rost sa continui.
Si crede-ma, nu sunt genul care se ascunde in papuris. Daca am ceva de zis, ma sui pe gard si strig.
Nu vrei sa sa ne oprim aici? Cred ca asa e mai bine pentru toata lumea.
Dacă aș avea pene aș fi îngeraș sau poate un struț cu capul în nisip, sau mai degrabă o curcă din aia cum sunt alea pe la Rio de Janeiro ce dansează pe stradă la carnavalele lor...

Păi la păpuriș mă refeream la kosmy022 că el a venit cu insinuarea și contrazicerea.

De ce să ne oprim? Te-a speriat nenea Kosmy022 cu tanti grijania? că așa ar fi mai bine pentru toată gLumea?

Deci până la urmă tu vrei să ne oprim... și doar ți-am zis că eu ți-am zis să nu te sfiești... nu ca să te oprești.

Last edited by vsovivi; 10.03.2010 at 16:13:16.
Reply With Quote
  #337  
Vechi 10.03.2010, 16:12:14
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Intră pe site la Noul Ierusalim și o să vezi ce au proorocit și câți sunt, nu din prozelitism zic, că nu vreau să te fac pucios că nici eu nu sunt, eu doar îi cred și-i respect, fiindcă mie mi-e clar că Domnul vorbește prin ei.

Dar știi că până acum nu m-a acuzat de erezie necredincioșii, tu ești primul care mă acuzi de erezie deși ești ateu sau oricum spui că nu crezi în Dumnezeu. Lucru care mă amuză acum pe mine.
Dar să ști că ai dreptate în ceea ce susții aici:



Dar erezie sigur nu e, și oricum îmi cer să te cred pe cuvânt pe tine, care n-ai adus nici un argument, ci doar așa că mi-ai dat cu ea în cap.



Dacă aș avea pene aș fi îngeraș sau poate un struț cu capul în nisip, sau mai degrabă o curcă din aia cum sunt alea pe la Rio de Janeiro ce dansează pe stradă la carnavalele lor...

Păi la păpuriș mă refeream la kosmy022 că el a venit cu insinuare și contrazicerea.

De ce să ne oprim? Te-a speriat nenea Kosmy022 cu tanti grijania? că așa ar fi mai bine pentru toată gLumea?

Deci până la urmă tu vrei să ne oprim... și doar ți-am zis că eu ți-am zis să nu te sfiești... nu ca să te oprești.
Ce e aia Noul Ierusalim?
Reply With Quote
  #338  
Vechi 10.03.2010, 16:18:11
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Ce e aia Noul Ierusalim?
Păi știi dumneata ce e Ierusalimul ca să întrebi ce e aia Noul Ierusalim? Sau poate nu ști căuta pe google... ori iar mă persiflezi cu întrebări. Ce e aia, ce e cealaltă... „De-o fi una, de-o fi alta, ce e scris și pentru noi, bucuroși le-om duce toate...”

Last edited by vsovivi; 10.03.2010 at 16:20:52.
Reply With Quote
  #339  
Vechi 12.03.2010, 18:52:40
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
Citat:
Citat:
În prealabil postat de Dumitru73
Ce e aia Noul Ierusalim?
Păi știi dumneata ce e Ierusalimul ca să întrebi ce e aia Noul Ierusalim? Sau poate nu ști căuta pe google... ori iar mă persiflezi cu întrebări. Ce e aia, ce e cealaltă... „De-o fi una, de-o fi alta, ce e scris și pentru noi, bucuroși le-om duce toate...”
Există Ierusalimul de pe vremea lui Iosua, David și Solomon și apoi reclădit pe vremea lui Cyrus al II-lea cel Mare sau Cirus primu' nu mai știu, care este Jerusalimul pătimirii lui Iisus și a tuturor drepților și proorocilor și a tot poporul drept slăvitor; dar mai este acum Ierusalimul Cel Nou, al Slavei lui Dumnezeu Tatăl... dăruit la sfârșit de timp până în veacul ce va să fie.

Last edited by vsovivi; 12.03.2010 at 19:31:34.
Reply With Quote
  #340  
Vechi 15.03.2010, 10:25:10
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Există Ierusalimul de pe vremea lui Iosua, David și Solomon și apoi reclădit pe vremea lui Cyrus al II-lea cel Mare sau Cirus primu' nu mai știu, care este Jerusalimul pătimirii lui Iisus și a tuturor drepților și proorocilor și a tot poporul drept slăvitor; dar mai este acum Ierusalimul Cel Nou, al Slavei lui Dumnezeu Tatăl... dăruit la sfârșit de timp până în veacul ce va să fie.
Macar atata intelegeam si eu.
Dar care este acest Nou Ierusalim? Manastirea voastra din Pucioasa?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un articol interesant despre Sfantul Ioan Damaschinul mihailt Generalitati 0 04.12.2010 13:11:11
cum ne petrecem anul nou?(Sfantul Ioan Gura de Aur, Pr.Gh. Calciu, Ierom. Ioan Buliga andrei_im Generalitati 8 31.12.2009 17:51:44
Sfantul Ioan Damaschinul era antisemit! Nu avea dragoste! mihailt Generalitati 17 28.04.2009 13:53:20
Pagina dedicata Sfantului Ioan Damaschinul mihailt Resurse ortodoxe on-line 0 24.03.2009 11:02:21
Sfantul Ioan Damaschinul despre ingeri mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 0 07.03.2009 15:09:42