Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #17  
Vechi 18.12.2010, 22:16:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.736
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
dar tu nu aplici dublu standard?

spui ca bisericile trebuie date catolicilor pentru ca cei care le-au construit fost catolici initial

dar toti romanii au fost ortodocsi inainte tradarea Ortodoxiei prin uniatie ... pe principiul tau ar trebuie ca toate bisericile sa le apartina ortodocsilor?
Înainte de intrarea lor în schismă, toți românii au fost catolici. Biserica Catolică a creștinat această țară și tot ea a introdus bruma de cultură a românilor din Evul Mediu. Sfinții Chiril și Metodiu, care i-au învățat pe români cum să folosească primul alfabet pe care l-au folosit, au fost sfinți catolici, care au venit aici la ordinul expres al papei.

Dar să revenim la vremuri mai apropiate de a noastră. În cazul în care Biserica catolică din România deține vreun imobil construit de Biserica Ortodoxă, el trebuie restituit Bisericii Ortodoxe care e proprietar de drept. Cunoașteți vreun astfel de caz ? Eu cunosc doar cazuri inverse, ca cel de la Săpânța despre care vorbim.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catolicii si Sf Maria Hartford Generalitati 22 19.08.2011 08:36:38
Catolicii de traditie bizantina in SUA PadreCory Biserica Romano-Catolica 87 29.12.2010 12:34:45
Dialogul cu catolicii din Cipru BogdanF2 Generalitati 2 16.11.2009 13:03:37
Cimitirul dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 6 11.06.2009 13:25:56