Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 26.03.2014, 14:02:10
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
De unde ați luat învățătura asta străină de Biserică?
Uitați ce scrie Părintele:

Cum să ne purtăm cu sectarii?
"De omul eretic (sectar) după întâia și a doua mustrare depărtează-te" (Tit 3, 10). Pe omul sectar după mustrare îl părăsești și-ți este ție ca un păgân.
Când este vorba să-l ajuți pe fratele tău, ajuți pe orice om din lume, e în boală, se îneacă dă-i mâna, e în primejdie ajută-l, dar când este vorba de credință îl urăști, căci ei sectarii urăsc adevărul. Hristos a zis: "Eu sunt calea, adevărul și viața!". Iar în psalmul 138 se spune: "Pe cei ce Te urăsc pe Tine, I-am urât" și zice Psalmul: "Cu ură desăvârșită I-am urât pe ei, căci neprieteni mi s-au făcut mie". Pentru că ei urăsc adevărul n-avem voie să-I iubim. In privința credinței nu discutăm, îi spui așa: "Mai, eu discut cu tine cel mult odată, de două ori, pe urmă îmi ești păgân și vameș!"
Ei zic că sunt frați cu noi. Eu nu sunt frate nici cu lupul, nici cu câinele, nici cu porcii, nici cu lupii îmbrăcați în piei de oaie, nici cu leii, nici cu vulpile, eu sunt prieten numai cu oamenii, voi sectarii nu sunteți oameni. Voi sunteți draci fără de coarne, că voi căutați să distrugeți Biserica și să-i rupeți pe oameni de la ea, ca să-i duceți în iad. Măcar dracii au coarne, iar voi nu aveți deși faceți ca ei.

Adică dacă cineva nu te bate, nu îți vorbește urât ci, dimpotrivă, se poartă politicos, gata, nu mai este eretic?
Vă vindeți cam ieftin credința.
Ce ti-a facut tie Pelerinul ca sa te porti asa?
In nici un caz nu a venit sa ne convinga de adevarurile calviniste ,ci mai degraba ne vorbeste din sfintii parinti.
Nici chiar asa radicali sa fim ,e totusi alta situatie.
Credinta nu o vand daca nu ma port cu brutalitate cu cineva.
Aici nu e vorba de cineva care ne sminteste ,care ne strica convingerile ortodoxe.
Reply With Quote
  #342  
Vechi 26.03.2014, 16:51:45
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Ce ti-a facut tie Pelerinul ca sa te porti asa?
Nu-s cuvintele mele ci ale părintelui Cleopa.
Dar se pare că Sfantul Lavrentie de Cernigov avea dreptate și în ce te privește.
Reply With Quote
  #343  
Vechi 26.03.2014, 17:31:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ba pe tine, că tu ai sugerat că ar avea.
Ar putea avea.

Diferenta subtila dar esentiala.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #344  
Vechi 26.03.2014, 17:53:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Nu-s cuvintele mele ci ale părintelui Cleopa.
Dar se pare că Sfantul Lavrentie de Cernigov avea dreptate și în ce te privește.
Eh, tocmai o fost banat unul care dadea indiscrimnat cu parul din spatele Sfantului Ioan Gura de Aur.
Nu tu ii sugerasei sa faca un test pentru schizofrenie?

Ia verifica si tu link -ul:

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Sper că nu îndelunga postire te-a adus în această jalnică stare, dragă frate. Mă întreb totuși: ai avut binecuvântare?
Frate, te rog mult să-ți faci un test: http://psychcentral.com/quizzes/schizophrenia.htm
Și apoi ia repede binecuvenitele măsuri care se impun!
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #345  
Vechi 26.03.2014, 20:58:44
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eh, tocmai o fost banat unul care dadea indiscrimnat cu parul din spatele Sfantului Ioan Gura de Aur.

Alinache, ai început să inventezi cuvinte sau te-ai englezit de tot?
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eh, tocmai o fost banat unul care dadea indiscrimnat cu parul din spatele Sfantului Ioan Gura de Aur.
Da, a folosit și versete din Scriptură.
Dar nu mai sugera că pentru pentru citate și versete a fost bănat.
Altul a fost motivul: un limbaj nepotrivit/jigniri.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ia verifica si tu link -ul:
După ce dai rezultatul tău.
Reply With Quote
  #346  
Vechi 27.03.2014, 08:52:01
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Nu-s cuvintele mele ci ale părintelui Cleopa.
Dar se pare că Sfantul Lavrentie de Cernigov avea dreptate și în ce te privește.
Are dreptate parintele Cleopa ,dar aici e cu totul altceva.
Imi amintesti de o credincioasa care tot asa , imi dadea citate din sfintii parinti aplicate rigid ,fara a cerceta daca se potrivesc in anumite situatii.
Trebuie sa avem dreapta socoteala.Chiar acum imi amintesc o poveste din Pateric unde niste sfinti parinti au fost intrebati care e cea mai mare din virtuti ,pana la urma unul din parinti a spus ca dreapta socoteala.
Asta nu inseamna ca eu am dreapta socoteala ,dar incerc sa nu mai fiu atat de rigida in a evalua anumite imprejurari.
Ma ajuta ,e adevarat si duhovnicul meu care vede in fiecare om un potential candidat la mantuire. Ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a daruit un duhovnic atat de bun.
Dumnezeu sa ne ajute sa petrecem cu folos aceste zile care au mai ramas pana la Invierea Domnului !
Reply With Quote
  #347  
Vechi 27.03.2014, 14:19:14
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu atat vreau sa spun ,ca Hristos a vorbit si despre eretici in Evanghelie ,la Matei,cap.7:
"Feriti-va de proorocii mincinosi care vin la voi in haine de oi iar pe dinauntru sunt lupi rapitori
Dupa roadele lor ii veti cunoaste.Au doara culeg oamenii struguri din spini sau smochine din maracini?
Asa ca orice pom bun faceroade bune ,iar pomul rau face roade rele.
Nu poate pom bun sa faca roade rele,nici pom rau sa faca roade bune.
Iar orice pom care nu face roada buna se taie si se arunca in foc.
De aceea dupa roadele lor ii veti cunoaste"
Noi vedem roadele ortodoxiei in multimea sfintilor care s-au nevoit din dragoste pt Hristos si au lasat marturii vii ale vietii lor pe pamant ,fie prin scrieri ,fie prin viata lor exemplara.
"Dar vai vouă, fariseilor! Că dați zeciuială din izmă și din untariță și din toate legumele și lăsați la o parte dreptatea și iubirea de Dumnezeu; pe acestea se cuvenea să le faceți și pe acelea să nu le lăsați.

Vai vouă, fariseilor! Că iubiți scaunele din față în sinagogi și în închinăciunile din piețe.
Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că sunteți ca mormintele ce nu se văd, și oamenii, care umblă peste ele, nu le știu.

Vai și vouă, învățătorilor de Lege! Că împovărați pe oameni cu sarcini anevoie de purtat, iar voi nu atingeți sarcinile nici cel puțin cu un deget.
Vai vouă, învățătorilor de Lege! Că ați luat cheia cunoștinței; voi înșivă n-ați intrat, iar pe cei ce voiau să intre i-ați împiedecat.

Vai vouă! Că zidiți mormintele proorocilor pe care părinții voștri i-au ucis.
Așadar, mărturisiți și încuviințați faptele părinților voștri, pentru că ei i-au ucis, iar voi le clădiți mormintele." Luca 11

"Căci cele pe care Domnul nostru le-a spus,plângând pe Farisei, eu le aud ca spuse pentru noi, fățarnicii de azi, care ne-am învrednicit de atâta har și suntem mai răi ca aceia. Oare nu legăm și noi poveri grele și anevoie de purtat și le punem pe umerii oamenilor, iar noi nu vrem să le mișcăm nici cu vârful degetului? Oare nu facem și noi toate faptele noastre spre a fi văzuți de oameni? Oare nu iubim și noi să ședem în fruntea mesei la ospețe și pe scaunul de frunte în adunări, și să fim chemați de oameni: «Rabi, rabi», iar pe cei care nu ni le dau acestea îi urmărim până la moarte? Oare n-am luat și noi cheia cunoștinței și închidem Împărăția cerurilor înaintea oamenilor, neintrând nici noi și nelăsându-i nici pe alții să intre?

Oare nu ocolim și noi marea și pământul ca să facem un prozelit, și când se întâmplă aceasta îl facem fiul gheenei, îndoit decât noi? Oare nu suntem și noi povățuitori orbi, strecurând țânțarul și înghițind cămila? Oare nu curățim și noi partea din afară a paharului, cea de la vedere, iar cea dinăuntrul nostru e plină de răpire și lăcomie, mai bine zis de necurăție? Oare nu zeciuim și-n izma și mărarul și orice legumă, și trecem cu vederea judecata și iubirea lui Dumnezeu? Oare nu suntem și noi niște morminte întunecoase
arătându-ne oamenilor pe dinafară drepți, iar pe dinăuntru fiind plini de toată fățărnicia, nelegiuirea și necurăția?

Oare nu zidim și noi mormintele mucenicilor și împodobim monumentele Apostolilor, dar suntem asemenea cu ucigașii lor?"
Maxim Marturisitorul - Cuvant ascetic (Filocalia II)
Reply With Quote
  #348  
Vechi 28.03.2014, 00:07:35
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Are dreptate parintele Cleopa ,dar aici e cu totul altceva.
Aici e un protestant calvin. Politicos, ce-i drept.
Ce zici tu, protestanții sunt eretici sau nu?
Sau, stai să te întreb altfel: protestanții amabili sunt eretici sau nu?

Că până acum tot încerci să-mi demontrezi că cu unii protestanți e cu totul altceva. Ce?
Reply With Quote
  #349  
Vechi 28.03.2014, 11:05:12
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Aici e un protestant calvin. Politicos, ce-i drept.
Ce zici tu, protestanții sunt eretici sau nu?
Sau, stai să te întreb altfel: protestanții amabili sunt eretici sau nu?

Că până acum tot încerci să-mi demontrezi că cu unii protestanți e cu totul altceva. Ce?
Protestantii traiesc in erezie.
Vorbeam despre Pelerin ca nu combate ortodoxia ,din contra este cel care se informeaza din scrierile sfintilor nostri parinti .
Aici e o ispita de-a dreapta ,sa nu exageram.
Lasa-l in pace ,nu il pune in rand cu adventistii sau penticostalii care fac sminteala pe aici.
Sa incercam sa nu fim rautaciosi.Daca era un tanar ortodox care mergea pe la bisericile sectante ,si nu stia ce cale sa apuce ,la fel ii vorbeai?
Pai ar fi plecat fara indoiala la sectanti ,cred ca iti dai si tu seama ca nu se vorbeste asa.
Reply With Quote
  #350  
Vechi 28.03.2014, 11:45:56
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Deja și-ai pierdut vremea și poate chiar și mântuirea.
Uite ce a a poruncit părintele:

Cum să ne purtăm cu sectarii?

“De omul eretic (sectar) după întâia și a doua mustrare depărtează-te” (Tit 3, 10). Pe omul sectar după mustrare îl părăsești și-ți este ție ca un păgân.

Când este vorba să-l ajuți pe fratele tău, ajuți pe orice om din lume, e în boală, se îneacă dă-I mâna, e în primejdie ajută-l, dar când este vorba de credință îl urăști, căci ei sectarii urăsc adevărul. Hristos a zis: “Eu sunt calea, adevărul și viața!”. Iar în psalmul 138 se spune: “Pe cei ce Te urăsc pe Tine, I-am urât” și zice Psalmul: “Cu ură desăvârșită I-am urât pe ei, căci neprieteni mi s-au făcut mie”. Pentru că ei urăsc adevărul n-avem voie să-I iubim. In privința credinței nu discutăm, îi spui așa: “Mai, eu discut cu tine cel mult odată, de două ori, pe urmă îmi ești păgân și vameș!”

Mai, mai, Dumnezeu instiga la URA? De cand?! Io tot n-o sa inteleg nicodata aberatiile asta cu : "uraste sectaru, uraste credinta altuia, uraste homosexualii, uraste...uraste" De cand Dumnezeu inseamna si URA?? Dumnzeu nu era iubire? Ce sa caute ura langa iubire, cand sunt diametral opuse? Nu avem voie as judecam, dar se pare ca Biblia e plina de oameni care au judecat, nu de Dumnezeu care judeca (EL ARE TOT DREPTUL) ci de niste amarati de OAMENI, ca mine si ca tine, dar mai "induhovniciti" (ghilimelele le-am pus pentru ca, de fapt, nu avem cum sa stim ca acei oamni chiar sunt/au fost mai induhovniciti decat un om simplu) ).
Reply With Quote
Răspunde