Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #561  
Vechi 02.03.2016, 20:14:35
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mihai, vreau sa iti impartasesc o convingere de-a mea, bazata pe oarece experienta, mai intai. Am lucrat cu oameni abuzati precum si cu aceia care in hartoagele voastre ies curati ca lacrima. Am, asadar, alte repere si vreau sa iti spun ce cred eu.
Anume:
a) sunt familii unde bataia lipseste si care o duc, de fapt, foarte prost; inutil sa detaliez, imagineaza-ti orice, exceptind bataia, pentru ca in adevar poti gasi acolo orice nu vrei sa traiesti;
b) sunt familii unde lipseste violenta fizica ori verbala si care o duc foarte prost;
c) sunt familii unde lipsesc acestea deja enumerate si care o duc binisor; din multe puncte de vedere, pe multe planuri;
d) sunt familii care o duc chiar foarte bine;
e) sunt familii care au trecut prin perioade de violenta si care au dat sfinti;
f) sunt familii care au trecut prin perioade de violenta si care au dat monstri.

Si asa mai departe. Tipologia si cazuistica acopera largi palete ale posibilului.

Problema e alta, mai mereu...

Un lucru mie imi e clar: treburile astea nu se pun la rigla si sublerul comportamentalist al faptelor (in sine, cum va place voua sa consemnati pe hartiute la procese), nici sub lege si zabrele. Tocmai din astfel de dileme si incercari ne este facuta viata si problema ar trebui pusa in alti termeni. Cum dealtfel s-a tot pus dar asta a fost mereu trecut cu vederea...
De catre unii.

P.S. De obicei, violenta unora asupra altora devine subiect demn de interes doar atunci cand altii au de tras un folos din asta. care altii? pai, vecinii, prietenii, colegii, avocatii, judectorii, politistii, politicienii etc. Mereu se va gasi unul interesat sa se implice cand va afla, vai, ca unul l-a pocnit pe altul. In schimb, cand el insusi pocneste pe careva, hehe, sa vezi cum se schimba dintr-odata atitudinea. Vai, cum incep scuzele, justificarile, rationalizarile etc.
Personal am o mare indoiala, ca sa ma exprim delicat, fata de pe aparatorii inflacarati si majestuosi ai nonviolentei. De obicei tocmai acestia sunt cei mai violenti oameni. Cei mai distructivi. Ca ei n-o fac precum o face omu simplu, neinstruit si dintr-o bucata, e alta poveste... Povestea comuna a tuturor marsavilor si marsaviilor.

Treaba asta o stiu atat de bine incat nici nu mai vreau sa ating subiectul. Printre altele pentru ca imi e sila.
Reply With Quote
  #562  
Vechi 02.03.2016, 20:20:35
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ioan ai trecut printr-un proces intr-un tribunal vreodata?
Reply With Quote
  #563  
Vechi 02.03.2016, 20:25:46
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Mihai, vreau sa iti impartasesc o convingere de-a mea, bazata pe oarece experienta, mai intai. Am lucrat cu oameni abuzati precum si cu aceia care in hartoagele voastre ies curati ca lacrima. Am, asadar, alte repere si vreau sa iti spun ce cred eu.
Anume:
a) sunt familii unde bataia lipseste si care o duc, de fapt, foarte prost; inutil sa detaliez, imagineaza-ti orice, exceptind bataia, pentru ca in adevar poti gasi acolo orice nu vrei sa traiesti;
b) sunt familii unde lipseste violenta fizica ori verbala si care o duc foarte prost;
c) sunt familii unde lipsesc acestea deja enumerate si care o duc binisor; din multe puncte de vedere, pe multe planuri;
d) sunt familii care o duc chiar foarte bine;
e) sunt familii care au trecut prin perioade de violenta si care au dat sfinti;
f) sunt familii care au trecut prin perioade de violenta si care au dat monstri.

Si asa mai departe. Tipologia si cazuistica acopera largi palete ale posibilului.
Dar relația cauzală, Ioane ? Oare poți să-mi arăți că în familiile de sub lit. a., lipsa bătăii duce la calitatea proastă a vieții fizice și morale ?

Oare poți să-mi arăți cum în familiile de sub lit. e., bătaia a contribuit pozitiv la sfințenia membrilor ?


În fine, am înțeles (cred) că bătaia în familie nu poate fi cuantificată d.p.d.v. moral (câtă vreme vorbim despre bătaia copiilor; îți amintesc că și bătaia aplicată soției de căre soț a fost bună parte din istorie acceptată societal); dar haide să vedem dacă alte comportamente pot fi cuantificate. Ce zici ? De pildă: abuzul sexual asupra copiilor. Suntem și aici în aceeași zonă de ambiguitate, sau ne îngădui nouă, celor cu hârtia și pana și rigla și șublerul, să trasăm o linie și să spunem: până aici ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #564  
Vechi 02.03.2016, 20:36:43
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Un lucru mie imi e clar: treburile astea nu se pun la rigla si sublerul comportamentalist al faptelor (in sine, cum va place voua sa consemnati pe hartiute la procese), nici sub lege si zabrele. Tocmai din astfel de dileme si incercari ne este facuta viata si problema ar trebui pusa in alti termeni. Cum dealtfel s-a tot pus dar asta a fost mereu trecut cu vederea...
De catre unii.

P.S. De obicei, violenta unora asupra altora devine subiect demn de interes doar atunci cand altii au de tras un folos din asta. care altii? pai, vecinii, prietenii, colegii, avocatii, judectorii, politistii, politicienii etc. Mereu se va gasi unul interesat sa se implice cand va afla, vai, ca unul l-a pocnit pe altul. In schimb, cand el insusi pocneste pe careva, hehe, sa vezi cum se schimba dintr-odata atitudinea. Vai, cum incep scuzele, justificarile, rationalizarile etc.

De fapt, din ce scrii mai sus, mie mi se pare că tu contești însăși noțiunea de lege penală.


Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Personal am o mare indoiala, ca sa ma exprim delicat, fata de pe aparatorii inflacarati si majestuosi ai nonviolentei. De obicei tocmai acestia sunt cei mai violenti oameni. Cei mai distructivi. Ca ei n-o fac precum o face omu simplu, neinstruit si dintr-o bucata, e alta poveste... Povestea comuna a tuturor marsavilor si marsaviilor.

Treaba asta o stiu atat de bine incat nici nu mai vreau sa ating subiectul. Printre altele pentru ca imi e sila.
Deci omul simplu, neinstruit și dintr-o bucată, dacă nu e de acord cu tine, îți dă una peste gură. Iar dacă omul educat și complex apreciază că pentru asta omul siplu ar trebui să stea câteva luni la închisoare, înseamnă că e și mai violent, până acolo încât să ne facă silă ?!!! Sau cum ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #565  
Vechi 02.03.2016, 20:41:30
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Deci avem următoarea situație: o lege aberantă susține dreptul "familiilor" homosexuale de a adopta copii.

Asta înseamnă că există o conspirație în sensul că unii copii sunt îndepărtați de la părinții biologici în scopul de a fi adoptați de familiile homosexuale ?

Hai sa vedem un pic ce-i aici.

Deci avem urmatoarea situatie: o lege aberantă susține dreptul "familiilor" homosexuale de a adopta copii.

Si mai avem un avocat pe un forum care zice asa:

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Și acum o opinie personală on-topic:

Consider că cei doi părinți sunt vinovați pentru drama prin care trec atât ei, cât mai ales copii lor.

Spun asta deoarece sunt amândoi oameni educați și erau fără doar și poate conștienți de reglementările și practicile extrem de stricte ale statului norvegian în ceea ce privește disciplina fizică aplicată copiilor.

Cu alte cuvinte (și cu atât mai mult cu cât mama este norvergiancă), nici unul dintre ei nu poate invoca ignoranța ca scuză.

Pe de altă parte, atât din relatările copiilor cât și din relatările părinților, așa cum transpar din materialele de pe internet, rezultă că disciplina fizică aplicată copiilor nu a fost o chestiune punctuală, ci era o practică în cadrul familiei.

În aceste condiții, vă întreb: dacă ești un părinte care își iubește copii; dacă ești un părinte care cunoaște faptul că legile țării interzic cu strictețe, ba mai mult, condamnă penal orice formă de disciplină fizică ( a se citi bătaie) aplicată copiilor; dacă ești un părinte care cunoști faptul că repercursiunile pentru un asemenea comportament (repercursiunile pentru copii !!!) constă în aceea că pot fi îndepărtați din familie - atunci, vă întreb, ca părinte care își iubește copii, cum poți să continui să-i disciplinezi fizic, știind că procedând așa riști să-i lași fără părinți ?!

Mutatis mutandis: dacă locuiești într-un stat islamic, și cunoști prea bine faptul că pentru consumul de alcool poți să ajungi la închisoare iar copii să rămână fără tine, te apuci să bei câte un păhărel de vin, cu motivația că religia ta îți îngăduie ? Și dacă ești depistat și se aplică legea, iar copii rămân fără părinte, pe cine arunci vina ?

Intrebarea care se pune e previzibila. Daca locuiesti intr-un stat in care exista o lege aberanta care permite homosexualilor sa adopte copii ( azi UK, maine, poimanine Romania - God forbid!), iar acei copii adoptati de familii gay vor vrea sa traga pe cineva la raspundere cand vor fi mari, cui sa se adreseze? Cine e responsabil pentru vatamarea lor? Un om sau un intreg sistem de legi?
Daca ati fi avocat in UK, considerati ca aceasta lege trebuie respectata doar fiindca e lege?

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Asta înseamnă că există o conspirație?
Daca apare Grand Moff Hadrianus pe aici, sunt sigura ca are ceva spumos de zis pe tema asta.

Last edited by delia31; 02.03.2016 at 20:47:07.
Reply With Quote
  #566  
Vechi 02.03.2016, 20:42:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Îți promit că o să mă străduiesc din răsputeri să supraviețuiesc cu eticheta de "user agresiv" pe care mi-ai lipit-o; două lucruri mă ajută în acest sens: unul este că, din fericire, nu dau vreo mare importanță părerilor tale, iar al doilea este că, măcar, n-am făcut public apologia "pălmuțelor" la "fundulețul" copiilor.

P.S. Dacă ai de spus ceva on-topic, sunt convins că mai multe persoane îți vor fi recunoscătoare.
Daca e doar parerea mea inseamna ca cele doua banari au fost o grava eroare sau o conspiratie. Pelerinul scria de cum au fost tratati Antonia si altii de o persoana, dar, din cate stiu, tu ai facut exact aceleasi lucruri acelorasi useri. Deci nu am spus-o eu.
P.S. Am cam scris tot ce era de scris la subiect, am dat toate informatiile din interviurile existente.
Reply With Quote
  #567  
Vechi 02.03.2016, 20:49:19
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Daca ati fi avocat in UK, considerati ca aceasta lege trebuie respectata doar fiindca e lege?

Am impresia că nu înțelegeți ce înseamnă un avocat. Doamnă, atunci când am intrat în Barou, eu am depus un jurământ, prin care m-am obligat să respect legile României. Nu mă îndoiesc că și în UK există ceva similar.

Prin urmare, un avocat care ar considera că legea nu trebuie respectată este o aberație, o contradicție în termeni, la fel cu un doctor care consideră că pacientul nu trebuie vindecat, la fel cu un preot care consideră că penitentul nu trebuie iertat etc.

În situația în care aș aprecia că o lege nu trebuie respectată, mi-aș depune cererea de ieșire din Barou.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #568  
Vechi 02.03.2016, 20:52:49
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca
Cătălin, cred că nu ai citit ce am scris aici:

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
nu dau vreo mare importanță părerilor tale
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #569  
Vechi 02.03.2016, 20:58:08
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.647
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Asta înseamnă că există o conspirație în sensul că unii copii sunt îndepărtați de la părinții biologici în scopul de a fi adoptați de familiile homosexuale ?
Nu.

Inseamna doar ca, din cand in cand, tocmai intru cimentarea principiilor tolerantei, a inaltelor norme de civilizatie si pentru promovarea noilor filozofii, unii copii din familii crestine pot fi luati de la parintii "batausi" pentru a fi incredintati la doi barbati musculosi care si-au jurat pe viata sa faca sex scarbos, pe din dos, si pe care e musai ca noi sa-i numim... "familie".

Si e indeajuns.
Reply With Quote
  #570  
Vechi 02.03.2016, 21:00:31
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Hai sa vedem un pic ce-i aici.

Deci avem urmatoarea situatie: o lege aberantă susține dreptul "familiilor" homosexuale de a adopta copii.

Si mai avem un avocat pe un forum care zice asa:




Intrebarea care se pune e previzibila. Daca locuiesti intr-un stat in care exista o lege aberanta care permite homosexualilor sa adopte copii ( azi UK, maine, poimanine Romania - God forbid!), iar acei copii adoptati de familii gay vor vrea sa traga pe cineva la raspundere cand vor fi mari, cui sa se adreseze? Cine e responsabil pentru vatamarea lor? Un om sau un intreg sistem de legi?
Daca ati fi avocat in UK, considerati ca aceasta lege trebuie respectata doar fiindca e lege?


Daca apare Grand Moff Hadrianuspe aici, sunt sigura ca are ceva spumos de zis pe tema ideologiilor civilizatiilor occidentale.
Am renunțat la un anume fel de a dezbate problemele anumitor ideologii și sisteme; am devenit mai ponderat, inter alia și în urma unor discuții și interacțiuni pline de învățăminte, din toamna trecută, cu bunii mei prieteni din tabăra politică adversă, Mihai G. și Pelerinul. Pur și simplu, nu mai reacționez prin postări isteroide și coprolalice la probleme globale la care nici un individ nu are puterea de a impune (deși, în specia noastră, indivizii gîndesc) soluții. Pentru mine, ce se întîmplă ține mai mult de biologie și...ocultismul bazic: specia umană comite, de la 1789 încoace, o apostazie progresivă, cu diferite viteze și etape, iar consecința "în această viață" este degenerare: sufletească, mintală, fizică. Ce se întîmplă acum e...metastaza politică a unei tumori spirituale. La nivel global.
Reply With Quote
Răspunde