![]() |
![]() |
|
|
![]() |
|
Thread Tools | Moduri de afișare |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Citat:
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
-Dumnezeu nu omoară/ucide pe nici un om niciodată, ci pune capăt vieții pământești a omului, de la caz la caz, sau lasă/îngăduie ca oamenii să fie uciși pentru a scoate un bine din aceste rele. Această mică mare diferență de nuanță nu poate fi trecută cu vederea deoarece acțiunea de a ucide/omorî este prin definiție negativă, însă Dumnezeu ca stăpân al vieții este singurul în măsură să oprească viața cuiva, drept pentru care spunem că ”la chemat la Judecată”, dar nu că ”l-a ucis”.
- nu se cade să spunem despre Izvorul Vieții că a ”ucis”. Aaa... că pentru unii oameni este insuportabilă ideea că Dumnezeu este stăpân și judecător peste viețile lor, asta e partea a doua. |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Este mesajul oricărui creștin autentic. În sfârșit, după multe bâlbe (care au culminat în perioada alegerilor) Patriarhia noastră reușește să arate cum e de fapt BOR. Nu aveam nici o îndoială că Biserica noastră e creștină. E vie și dovada imediată e că învață din greșeli. Acolo unde lucrează smerenia e și lumină și toate virtuțile. Biserica va duce la bun sfârșit și problema religiei din școli, printre altele. Noi să fim sănătoși!
|
#4
|
|||
|
|||
![]()
Nu și titlul ostentativ d'ale lu apologeticum.
|
#5
|
|||
|
|||
![]()
Patriarhia a fost doar corecta politic , cu limbajul de lemn specific epocii noastre: ”factor al păcii”, ”cooperare”, ”solidaritate”. Sec și trist.
Această tragedie era și este o ocazie pentru ierarhia Bisericii, de a readuce în discuție mesajul Evangheliei lui Hristos, de a arăta cauzele spirituale care au condus la acest deznodământ printre care și: ”zic vouă: Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, și Fiul Omului va mărturisi pentru el înaintea îngerilor lui Dumnezeu. Iar cel ce se va lepăda de Mine înaintea oamenilor, lepădat va fi înaintea îngerilor lui Dumnezeu. Oricui va spune vreun cuvânt împotriva Fiului Omului, i se va ierta; dar celui ce va huli împotriva Duhului Sfânt, nu i se va ierta.” sau: ”Oricine urăște pe fratele său este ucigaș de oameni și știți că orice ucigaș de oameni nu are viață veșnică, dăinuitoare în El” Deci, oare de la cine a pornit ura? De la acești musulmani sau chiar de la victimele lor? Nu cumva victimele sunt ucigași de suflete? Că atentatorii știm că au ucis oameni. Așa... compasiune de formă , gargară instituțională și nici o învățătură asumată public de patriarhie. Păcat. |
#6
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Incearca sa-l recitesti cu atentie: Patriarhia Română condamnă atacul terorist de la Paris, din 7 ianuarie 2015, care a cauzat moartea a douăsprezece persoane și rănirea altor unsprezece. Biserica Ortodoxă Română respinge invocarea religiei ca pretext pentru a justifica acțiuni politice extremiste, violente și ucigașe, deoarece o crimă comisă în numele lui Dumnezeu este o negare a religiei ca factor al păcii spirituale și sociale. De aceea, în societatea pluralistă de azi cultele religioase trebuie să conviețuiască în armonie și cooperare pentru binele comun, iar societatea să respecte demnitatea și valorile fiecărei religii. Totodată, exprimăm compasiune pentru familiile îndoliate și solidaritate cu poporul francez. Odrinea celor care-l contesta pe Dumnezeu este aceasta: la inceput sunt contestati preotii sub diverse pretexte, pe urma este contestata Biserica ca institutie si la sfarsit este contastata chiar autoritatea Patriarhiei - cam asa procedeaza ateii si sectarii. cristirg, nu te mai grabi sa faci judecati de valoare atunci cand vine vorba de Patriarhia Romana, sa fii sigur ca stiu foarte bine ce au de facut. Last edited by AlbertX; 09.01.2015 at 15:42:06. |
|