Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.07.2014, 00:09:09
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Care era starea omului in Rai, inainte de pacat?

In Rai primul om era impodobit cu minte sanatoasa, inima curata si vointa libera. El nu era insa desavarsit, caci desavarsirea se castiga prin incercare si deprindere. Ea consta in curatia pastrata prin impreuna-lucrarea chipului cu harul de la inceput. Firea omeneasca era infrumusetata prin partasia ei cu Duhul Sfant (Fac. II, 7). Numai aceasta partasie ii asigura lumina sfinteniei si apropierea de Dumnezeu. Mintea lui Adam era intr-o continua inaltare minunata spre Dumnezeu, trupul era linistit, ferit de orice placere vinovata. Nu era inca in el framantarea miscarilor neoranduite. Sfintenia primilor oameni nu era desavarsita, dar ea nu era nici numai o stare de nepasare si nestiinta copilareasca, asa cum pretind unii, ci o stare de nevinovatie si nerautate. Imbracati in haina Duhului Sfant, primii oameni n-aveau pofta trupului. De aceea nu simteau nevoia de a se acoperi. Ei se acopereau cu harul divin. S-au acoperit cu harul, adica cu acoperamantul nemuririi, cat timp au fost aproape de Dumnezeu. Adam si Eva traiau in Rai ca ingerii, deci fara trebuinta imbracamintii. Scriptura zice : "Erau amandoi goi si nu se rusinau" (Fac. II, 25). Neascultarea si pacatul nesavarsindu-se inca, ei erau imbracati in marirea cea de sus. De aceea nu se rusinau. Dupa calcarea poruncii insa, a venit rusinea si cunoasterea goliciunii. Adam apare inzestrat cu o uimitoare usurinta de cunoastere si cu o intelepciune deosebita. Din primele clipe ale facerii lui, el se infatiseaza cu o minte agera, ca unul care pastra in el lumina limpede si curata, data lui de Dumnezeu, si-si mentine vrednicia neatinsa a firii. Harul care punea pe Adam in legatura cu Dumnezeu l-a inzestrat cu puterea ca el sa dea nume fapturilor supuse lui: "Si a pus Adam nume tuturor dobitoacelor si tuturor pasarilor cerului si tuturor fiarelor pamantului? (Fac. II, 20). In limba, adica in puterea de a vorbi, pe care o capata Adam, odata cu zidirea lui, se arata firea rationala a omului. Primii oameni, inainte de pacat traiau o viata fericita. Ei n-au fost ziditi nici nemuritori, nici muritori, ci in stare de a ajunge, fie la moarte, fie la nemurire, dupa ascultarea sau neascultarea lor fata de porunca lui Dumnezeu.

Prin urmare, starea omului inainte de pacat era o stare de curatie, de fericire, de cunoastere, de putinta de a nu muri, dar nu era o stare de desavarsire deplina. Omul putea inainta spre aceasta desavarsire, dupa cum se si putea abate de la desavarsire, folosindu-se de acelasi mare dar, pe care Ziditorul l-a pus in el: libertatea.

- Invatatura de credinta ortodoxa - despre pacatul stramosesc

Consider atat de frumoasa ortodoxia, ce parere de rau pentru oamenii care inca mai ratacesc.
Ortodoxia este, intradevar, foarte frumoasa.
Ofera, probabil, cele mai profunde talcuiri dintre toate celelalte culte crestine.

====


Starea nedeterminata a protoparintilor, intre nemurire si mortalitate, intre desavarsire si cadere - se dovedeste a fi un echilibru instabil.

Probabil ca, stabilitatea desavarsirii, presupune in mod necesar, cunoasterea suferintei si ridicarea privirii catre Dumnezeu.

Este pasul pe care fiinta creata trebuie sa-l faca din proprie initiativa, pentru ca, intradevar, sa se asemene Creatorului ei.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 07.07.2014 at 00:14:03.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.07.2014, 00:33:38
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Tom Hanks este un actor indragit de multi pentru rolurile de sarac cu duhul ( Forrest Gump , Terminalul , Singur pe lume ) care il prind atat de bine datorita faptului ca asa este el in structura lui.
Uitandu-ma la finalul filmului Forrest G cum ramane asa framantat ca nu intelege lumea imi parea rau ca nu are ortodoxia la indemna un astfel de om simplu . Pana cand am citit ca e ortodox, s-a casatorit cu o grecoaica si spune ca indrageste ortodoxia pentru raspunsurile pe care le da intrebarilor importante existentiale. Unde este un suflet deschis simplu ortodoxia infloreste.Unde is din cei ce se cred destepti acolo se stramba credinta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.09.2014, 21:39:06
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Teodosie Vezi mesajul
Tom Hanks este un actor indragit de multi pentru rolurile de sarac cu duhul ( Forrest Gump , Terminalul , Singur pe lume ) care il prind atat de bine datorita faptului ca asa este el in structura lui.
Uitandu-ma la finalul filmului Forrest G cum ramane asa framantat ca nu intelege lumea imi parea rau ca nu are ortodoxia la indemna un astfel de om simplu . Pana cand am citit ca e ortodox, s-a casatorit cu o grecoaica si spune ca indrageste ortodoxia pentru raspunsurile pe care le da intrebarilor importante existentiale. Unde este un suflet deschis simplu ortodoxia infloreste.Unde is din cei ce se cred destepti acolo se stramba credinta.
Unde e un suflet deschis, simplu (virgulele sunt puse de mine), ortodoxia infloreste...
Acel suflet (Tom Hanks) a fost creat asa, iar eu nu: sunt deschis dar deloc simplu.. Sunt plin de spume cand judec prezentul ce ma inconjoara, cand judec abilitatile ce mi s-au dat fara sa stiu la ce sunt bune, dar moale spre foarte moale cand trebuie sa iau hotarari ce necesita actiune, deoarece orice actiune mi se pare dirijata si, prin exemplele date de tine sau altii, Ortodoxia devine o secta oarecare: nu difera decat prin FORMA de supunere, de alte secte sau, atentie, CREDINTE.
Prin calitatile sufletelor respective, nu difera: cei cu credinta mare in acea religie/secta, vor prospera/evolua in acea credinta/secta:
  • Daca esti un SUFLET DESCHIS, SIMPLU, vei fi un bun credincios in ORICE CREDINTA!!!! .
  • Daca esti DESCHIS, poti fi atras usor in orice credinta, ceea ce se si intampla, atata vreme cat esti si simplu; daca nu esti simplu, dar esti DESCHIS, sectele si credintele se lupta pentru tine si uneori te acapareaza: mare pierdere pentru celelalte!
  • Daca esti INCHIS, esti parte din majoritatea omenirii care crede in furt, bani, succes, aspect personal sau alte astfel de deviatii in care Dumnezeu nu este.
Dar daca esti DESCHIS si nesimplu, cu un suflet slab, incapabil (aparent, probabil) sa faca ceva din credinta (credinta = fac lucruri pentru ca asa mi s-a spus ca e bine pentru mine, INAINTE SA INTELEG de ce e mai bine pentru mine), ci, doar din convingere, convingere care inseamna ca stii de ce si pentru cine faci, orice ai face, atunci, ce fel de sufleti esti si ce vrea Dumnezeu de la tine?
Adica, de ce te-a facut incapabil sa fii SIMPLU, usor intrabil in " Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre " ?

Last edited by catalois; 02.09.2014 at 21:46:25.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.09.2014, 13:24:38
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

De multe ori m-am intrebat, daca diavolul vrea sufletul meu ( desi nu inteleg de ce l-ar vrea tocmai pe al meu) sau pe ale noastre in general, de ce nu vine odata sa le ia ??? Sau asteapta sa venim noi singuri la el? Ca apoi sa se scoata in fata lui Dumnezeu ca nu el ne-a chemat, ci noi ne-am dus debuna voie dupa dansul???
Iarasi m-am intrebat : de ce a revendicat diavolul turma de poci gherghesinilor, in schimbul elibrarii celor 2 demonizati, pt ca le-o daduse el ? Sau nu le-o daduse el, dar cu toate astea, a avut indrazneala s-o ceara, ca sa le faca rau, sa-i faca sa huleasca imp, lui Cristos ( ceea ce s-a si ntamplat)?
Oare noi acum avem dreptul, libertatea, puterea de a negoia, de a incheia atare targ, sa renuntam la ceva, sa-i " restituim" necuratului, pt ca el sa ne elibereze sufletele, sau nu avem aceasta putere?

Last edited by fallen; 14.09.2014 at 13:29:33.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.09.2014, 13:35:29
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 286
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
De multe ori m-am intrebat, daca diavolul vrea sufletul meu ( desi nu inteleg de ce l-ar vrea tocmai pe al meu) sau pe ale noastre in general, de ce nu vine odata sa le ia ??? Sau asteapta sa venim noi singuri la el? Ca apoi sa se scoata in fata lui Dumnezeu ca nu el ne-a chemat, ci noi ne-am dus debuna voie dupa dansul???
Pentru că Bunul Dumnezeu așteaptă întoarcerea noastră către El, și ne tot dă ocazii să nu ne mai îndoim... că singurul drum spre El e cel al Crucii (înlăuntrul nostru, nu geografic), să vedem că o suferință nu e neapărat un blestem, ci poate fi un mijloc de asemănare cu Hristos care a suferit, în trup ca și noi, model al ascultării de Tatăl...
diavolul e viclean și iscusit, dar tu nu deznădăjdui! Cele mai negre momente din noapte sunt cele dinaintea zorilor. Domnul așteaptă să fie El Persoana pe care o iubești cel mai mult, și atunci nu vei (mai) fi dezamăgită.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.10.2014, 23:27:51
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.03.2014
Mesaje: 95
Implicit Redundanta

Inca o data vad, ca, acest mforum ESTE pentru cei ce cred cu tarie si incearca sa rezolve ecuatii ale credintei lor. Cei ce au reale intrebari, NU vor afla raspuns aici, de la oameni: acesti oameni, care dau raspunsuri, sunt deja setati pe Ortodoxia Maxima, fara sa le pese de cei ce bananaie (oscileaza) intre diavolismele multiple si credinta care IL crede pe Dumnezeu. Cu tot bagajul dogmatic, nimeni nu incearca sa zica Adevarul, ci, doar ce cred ei despre cum se ajunge la Adevar. Ziceti Adevarul,daca il stiti!
Cei ce vor Adevarul, vor fi vaduviti de raspuns, prin enunturi sforaitoare, adanc crestine si pline de dogmatica inteleasa in propriul cerc, der, de fapt, neinteleasa.
"Urmeaza calea asta, fara sa pricepi!" Care e diferenta fatza de orice credinta sau secta?
Bine, o s-o urmez... m-ati convins...
Incerc sa aflu de ce Ortodoxia NU este o secta, de ce credinta in care te nasti trebuie urmata, de ce alegerea (liberul arbitru) este atat de evanescenta?
Daca ati citit posturile mele, stiti ca sunt nemultumit de alcatuirea acestei lumi: fapturile se omoara unele pe altele ca sa se hraneasca (fapta 1) si se amesteca prin sex (fapta 2), ca sa se perpetueze. Aceste 2 fapte, sunt incompatibile cu Iisus Cristos.
EL nu zice cum va fi cand vom muri si timpul nu va mai fi. Noi nu stim sa fim fara timp, asadar, ortodocsi fiind, luptam sa fim ceva ce este peste puterea noastra de a fi, deci, toate eforurile noastre, trebuie sa se refere la ce nu contine timp.
Nimeni, din dogmatica, nu zice de ce antropomorfismul ESTE.
Fiti si voi mai seriosi si raspundeti conform intrebarii adresate, nu conform raspunsului standard...., care e valabil pentru orice secta/credinta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.10.2014, 23:59:36
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
Incerc sa aflu de ce Ortodoxia NU este o secta, de ce credinta in care te nasti trebuie urmata, de ce alegerea (liberul arbitru) este atat de evanescenta?
http://www.youtube.com/watch?v=0UxoV5kaYNQ

http://www.youtube.com/watch?v=VVoQQQLtE6k
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.10.2014, 00:10:25
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.397
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
I Cu tot bagajul dogmatic, nimeni nu incearca sa zica Adevarul, ci, doar ce cred ei despre cum se ajunge la Adevar. Ziceti Adevarul,daca il stiti!
În formularea aceasta ai și răspunsul. Nimeni nu poate să-ți spună Adevărul, nu îl poate anunța. El este însăși Calea, după cum a și spus despre Sine: „Eu sunt Calea, Adevărul și Viața”.

De aceea nu-L poți afla pe un forum. Însă dacă chiar vrei să-L găsești, nici măcar nu trebuie să te duci undeva anume. Doar să-I deschizi, căci bate la ușa ta.
Reply With Quote
Răspunde