Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #441  
Vechi 22.03.2014, 00:54:53
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit Maica Domnului chezasia pocaintei noastre

Am avut timp de 2 ani un torticolis , am stiut ca e de natura spirituala si nu am acceptat nici un tratament asteptand vindecarea de la Dumnezeu si Maica Domnului in Biserica.L-am considerat urmare a pacatelor.Intr-o zi de 25 martie la sarbatoarea mea de suflet , am simtit o pace adanca si asa am amers la cea mai iubita rugaciune Acatistul Buneivestiri la vecernie.Am iesit ca nou. I-am zis doar mamei la telefon ca era in alt oras : Bucura-te Marie ( asa cheama ) ca fiul tau e sanatos. Ea a suferit mai mult ca mine pentru acel chin.N-am zis nimanui nimic si nici nu m-am exteriorizat , am stat sa vad daca e o vindecare autentica.Oamenii care ma stiau asa de multa vreme ma intrebau cum de nu mai am nimic si ma studiau atent cautand vreo reminescenta a bolii dar degeaba, ca nou .
Le-am spus ca Maica Domnului la Bunavestire m-a vindecat.Toti au primit in tacere si mirare , ce ar putea spune ? m-au vazut atata vreme chinuit si acum sanatos tun.
Nu m-am gandit ca o sa ma vindec in momentul acela si nici nu am cerut vindecarea in general ma rugam sa ma vindec cand si cum e voia Domnului.

Last edited by Teodosie; 22.03.2014 at 01:34:46.
Reply With Quote
  #442  
Vechi 23.03.2014, 21:39:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Teodosie Vezi mesajul
Am avut timp de 2 ani un torticolis , am stiut ca e de natura spirituala si nu am acceptat nici un tratament asteptand vindecarea de la Dumnezeu si Maica Domnului in Biserica.L-am considerat urmare a pacatelor.Intr-o zi de 25 martie la sarbatoarea mea de suflet , am simtit o pace adanca si asa am amers la cea mai iubita rugaciune Acatistul Buneivestiri la vecernie.Am iesit ca nou. I-am zis doar mamei la telefon ca era in alt oras : Bucura-te Marie ( asa cheama ) ca fiul tau e sanatos. Ea a suferit mai mult ca mine pentru acel chin.N-am zis nimanui nimic si nici nu m-am exteriorizat , am stat sa vad daca e o vindecare autentica.Oamenii care ma stiau asa de multa vreme ma intrebau cum de nu mai am nimic si ma studiau atent cautand vreo reminescenta a bolii dar degeaba, ca nou .
Le-am spus ca Maica Domnului la Bunavestire m-a vindecat.Toti au primit in tacere si mirare , ce ar putea spune ? m-au vazut atata vreme chinuit si acum sanatos tun.
Nu m-am gandit ca o sa ma vindec in momentul acela si nici nu am cerut vindecarea in general ma rugam sa ma vindec cand si cum e voia Domnului.
Frumoasa marturisirea ta , Teodosie draga , si-ti multumim pentru ea !
Slava lui Dumnezeu pentru toate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #443  
Vechi 31.05.2014, 10:10:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O marturie . . .

Editat. . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 01.06.2014 at 00:48:55.
Reply With Quote
  #444  
Vechi 31.05.2014, 23:40:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Nădejdea în Maica Domnului

La un moment dat a obosit și s-a așezat în strană. Deodată icoana ei din catapeteasmă a strălucit și chipul ei a devenit de mărime naturală. Acum nu mai era o icoană, ci un chip viu. Maica Domnului i s-a arătat în mărime naturală. Era atât de frumoasă și de luminoasă, încât nu putea să o privească, pentru că Dumnezeiescul Prunc pe Care Îl ținea strălucea ca soarele. L-au umplut cu atâta dragoste de Dumnezeu, încât nu-și mai simțea greutatea trupului; ieșise cu totul afară din sine și doar stătea și contempla. Atunci Maica Domnului l-a sărutat, iar el s-a umplut de o negrăită bucurie și mireasmă. Odată, pe când inima lui se primejduia să plesnească de durere, a mers din nou în bisericuța sa și a început să se roage cu multe lacrimi la Maica Domnului și să sărute icoana ei din catapeteasmă. Căuta scăpare la ea, de vreme ce ea însăși îi spusese să-și aibă nădejdea în ea.

La un moment dat a obosit și s-a așezat în strană. Deodată icoana ei din catapeteasmă a strălucit și chipul ei a devenit de mărime naturală. Acum nu mai era o icoană, ci un chip viu. Maica Domnului i s-a arătat în mărime naturală. Era atât de frumoasă și de luminoasă, încât nu putea să o privească, pentru că Dumnezeiescul Prunc pe Care Îl ținea strălucea ca soarele. L-au umplut cu atâta dragoste de Dumnezeu, încât nu-și mai simțea greutatea trupului; ieșise cu totul afară din sine și doar stătea și contempla. Atunci Maica Domnului l-a sărutat, iar el s-a umplut de o negrăită bucurie și mireasmă.

- Nu ți-am spus să-ți ai nădejdea întru mine?, i-a spus ea cu o voce mai dulce decât mierea. De ce deznădăjduiești?

Și și-a întins spre el mâna în care Îl ținea pe Preadulcele Iisus, dar el, din pricina uimirii, a rămas nemișcat. Atunci S-a apropiat de el Pruncul cel ceresc și l-a mângâiat pe față, iar el I-a sărutat mânuța, care părea a fi vie. Sufletul său s-a umplut atât de mult de dragostea lui Dumnezeu și de Lumină, încât n-a mai putut să stea pe picioare și s-a prăbușit la pământ. Atunci Împărăteasa a toate a intrat iarăși în icoana ei, lăsând în urmă dumnezeiasca ei mângâiere și o negrăită mireasmă. Starețul, când și-a revenit, a sărutat locul unde stătuse Maica Domnului. Acel loc a răspândit mireasmă mult timp după aceea. ,,Am simțit mânuța moale a lui Iisus al nostru”, spunea mai târziu Starețul Iosif, minunându-se de negrăita pogorâre a lui Hristos către nevrednicia sa.

Mărturisea că astfel de vedenii sunt trăirea și simțirea unei alte vieți, negustate de către cei ce nu le cunosc. Și mai spunea că oricât s-ar strădui cel care a avut astfel de vedenii să descrie ce a simțit, niciodată nu va putea să-i facă pe ceilalți să înțeleagă, ci doar va face o descriere în parte. De vreme ce nici Pavel nu putea nu numai să descrie ce a văzut la al treilea Cer, dar nici el însuși nu înțelegea răpirea sa.

(Arhim. Efrem Filotheitul, Starețul meu Iosif Isihastul, Editura Evanghelismos, pp. 202-203)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 01.06.2014 at 00:49:39.
Reply With Quote
  #445  
Vechi 11.07.2014, 20:53:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Cinstirea Sfintei Icoane “Prodromița” de la Muntele Athos (12 iulie)



Istoricul Icoanei Prodromița
La 12 iulie se face prăznuirea Icoanei Maicii Domnului Prodromița, icoană care se găsește la Schitul românesc Prodromu din Sfântul Munte Athos și care este una dintre foarte puținele icoane nefăcute de mână omenească, ci zugrăvită în chip minunat, prin dumnezeiască rânduială.
Astfel, pe când se construia schitul (1852-1866), părintele Nifon, întemeietorul și primul stareț al sfântului lăcaș, fiind plin de râvnă duhovnicească și având mare dragoste către Maica Domnului, se gândea cum ar putea dobândi o icoană a Maicii Domnului făcătoare de minuni, care să fie ocrotitoarea acestui sfânt lăcaș, precum au toate mănăstirile din Sfântul Munte.
După multe rugăciuni, starețul Nifon a căutat să găsească un pictor care ar putea să picteze o asemenea icoană cu Maica Domnului, punând și anumite condiții: cât timp va lucra la icoană pictorul să se roage continuu la Maica Domnului, cu Acatist și Paraclis în toate zilele, să picteze numai ținând post negru, cu o singură masă pe zi la sfârșitul lucrului, să se înfrâneze de la mânie, mândrie și păcate trupești, să fie spovedit și să nu aibă ceartă cu nimeni. Negăsind nici un pictor după dorința lui în Sfântul Munte, era în mare mâhnire.
Dar, după rânduiala Maicii Domnului, în anul 1863, ajungând în România cu treburi mănăstirești, starețul Nifon, împreună cu ucenicul său, părintele Nectarie, au aflat despre un bătrân pictor evlavios din Iași, Iordache Nicolau, care ar fi putut realiza o astfel de icoană.
Deși la început se gândea că vârsta înaintată îl va împiedica să lucreze așa cum trebuie, Iordache zugravul, la insistențele părinților și fiind întărit de aceștia să-și pună toată nădejdea la Maica Domnului, a primit să picteze icoana Maicii Domnului, apucându-se imediat de lucru la Mănăstirea Bucium din Iași.
După ce a pictat veșmintele și celelalte părți ale icoanei a ajuns la fețe, care se pictează întotdeauna la urmă, după cum se obișnuiește. Dar, deși era un pictor priceput, se poticnește inexplicabil la zugrăvirea sfintelor fețe ale Fecioarei Maria și a Pruncului Iisus din brațele ei. Dându-și toată silința să le facă cât mai frumoase a constatat cu mâhnire că nu ieșeau după cum dorea el. Cu cât încerca mai mult, cu atât le făcea mai urâte.

Ostenindu-se toată ziua, nu a reușit nimic. Părinții, văzând icoana, s-au întristat și ei de cele întâmplate, dar l-au încurajat pe pictor să mai încerce, că ei tot vor lua icoana, așa cum va ieși. După ce au plecat părinții, pictorul a acoperit icoana cu o pânză albă, a încuiat ușa atelierului și s-a retras în camera lui, nemâncând nimic în ziua aceea, fiind foarte întristat de nereușita lui. După multe rugăciuni la Maica Domnului s-a pus să se odihnească.
A doua zi dimineața, a luat cheia și s-a dus să mai încerce pentru ultima dată să îndrepteze icoana, dar când a ridicat pânza de pe sfânta icoană, a văzut cu uimire că fețele erau cu desăvârșire îndreptate, pline de dumnezeiesc har și veselie, după cum se văd și acum. Nu putea înțelege cum se petrecuse această minune.
Auzindu-se că la Iași s-a pictat în chip minunat o icoană a Maicii Domnului, mulțime de popor a venit să o vadă și să se închine și îndată a început darul Maicii lui Dumnezeu a lucra prin sfânta icoană și a face minuni.
După ce s-au închinat credincioșii și preoții din Moldova, în frunte cu mitropolitul Calinic Miclescu, părinții atoniți s-au întors în Sfântul Munte și au așezat cu mare evlavie icoana Maicii Domnului în biserica mare a Schitului Prodromu unde continuă să facă minuni până în zilele noastre.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #446  
Vechi 12.07.2014, 18:34:41
adrian7 adrian7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 82
Implicit

In Romania sunt mai multe copii "Prodromita", iar in Bucuresti sunt 3, dintre care una seamana foarte mult cu originalul.
Sarbatoarea este singura cu cruce albastra din calendar dedicata Maicii Domnului.
Doamne miluieste!
Reply With Quote
  #447  
Vechi 12.07.2014, 22:46:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Apărătoare Doamnă, pentru biruință mulțumiri, izbăvindu-ne din nevoi, aducem ție, Născătoare de Dumnezeu, noi, robii tăi. Ci, ca ceea ce ne-ai dăruit nouă icoana în care chipul tău și al Pruncului tău s-au zugrăvit prin minune dumnezeiască, slobozește-ne din toate nevoile, ca să-ți cântăm ție:Bucură-te, Slăvită Prodromiță a Schitului Prodromu!



D
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #448  
Vechi 13.07.2014, 22:06:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Mărturii despre Icoana Maicii Domnului Prodromița

De-a lungul timpului au fost consemnate nenumărate minuni săvârșite cu cei care au cerut ajutor de la Născătoarea de Dumnezeu închinându-se cu credință icoanei Prodromița, atât în Muntele Athos, cât și în pelerinajele din țara noastră.
La Schitul Prodromu se găsește un document datat 29 iunie 1863 care cuprinde mărturia zugravului Iordache Nicolau despre minunea săvârșită cu pictarea sfintei icoane a Maicii Domnului Prodromița.
De asemenea, în urma analizei științifice a icoanei, prin cercetare la microscop, nu s-au depistat urme de pensulă, probându-se astfel originea nepământească a picturii. Sunt mărturii cum că sfintele fețe din icoana Prodromița se schimbă miraculos, uneori întunecându-se, alteori luminându-se.
Există dovezi cum că și copiile icoanei săvârșesc minuni. Astfel, un credincios din Atena, care avea o reproducere a icoanei Maicii Domnului Prodromița a declarat ca în urma rugăciunilor la această sfântă icoană, în familia sa s-a petrecut o schimbare.
În țara noastră, o copie foarte reușită a icoanei Prodromița se află într-o biserică de lemn din Vatra Dornei. Aceasta a fost pictată în anul 1922 după originalul din Muntele Athos.
Una dintre cele mai mari minuni făcute de această copie fidelă a Icoanei Maicii Domnului Prodromița a avut loc în anul 1954, când biserica în care ea a fost depusă a ars în întregime, fiind incendiată de o mână criminală (deoarece împiedica constucția unei șosele). Au existat mărturii conform cărora acțiunea de stingere a incendiului a fost sabotată. Dar, deși biserica a ars în întregime, icoana a rămas intactă.
Icoana Maicii Domnului „Prodromița” (Înainte-mergătoarea) este o icoană cu totul aparte, cu o mare putere făcătoare de minuni, fiind considerată între cele mai valoroase icoane, ea nefiind pictată de mână omenească. Această icoană pune în evidență și o altă trăsătură a Maicii Domnului, aceea de călăuză pentru noi – prin faptul că Maica Domnului ni se oferă călăuzitoare pe calea vieții la vreme de încercare. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #449  
Vechi 16.07.2014, 21:46:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Maica Domnului: M-ați căutat?


„M-ați căutat?”… În fiecare zi auzim această întrebare duioasă, ca un clinchet de clopot cristalin. E glasul cel blând al Maicii Domnului, către orice muritor, e întrebarea care ne provoacă conștiințele și ne determină pe noi înșine la alte întrebări esențiale vizând propria viață. Paradoxal, dar de când a plecat în „mânăstirea cerului” Maica Domnului nu a lăsat în urma sa nici o întrebare dureroasă, nici o căință fără speranță, nici un suflet fără adevăr.
La întrebarea: „M-ați căutat?” desigur că răspundem stingheriți, nesiguri, oscilând între tăcere și cap plecat de rușine în jos. Și sfiala noastră pare a pleca deîndată pe cărările descurajării. Un impuls omenesc de moment ne aruncă în disperare. Dar, „nu”! Maica Domnului nu ne lasă. Nu acceptă doborârile noastre. E acolo lângă noi, în dreapta noastră spre a ne spune: „Nu, niciodată, să nu vă căiți în deznădejde!” Și apoi adaugă: „Eu sunt lângă voi! Mereu există început nou, speranță și înviere!”


De două mii de ani Maica Domnului ne alungă inerția falselor smeriri, ne întinde brațul din înecul părerilor greșite de sine și ne aduce la limanul noilor începuturi. Splendoarea „mutării sale la cer” înseamnă coborârea raiului în inima noastră. E poate singura retragere care întregește. Pustiul stelelor se unește pustiul pământului.
Și pe acest pustiu încep să se sosească apele răspunsurilor certe. Muritorii primesc arvuna Împărățieie, șansa de a o lua mereu de la capăt pe drumul mântuirii, curajul de se simți iertați, înțeleși și iubiți.
Născătoarea de Dumnezeu se roagă pentru noi și cu îndrăznire îi spune Fiului Său: „Și ei sunt ai mei! Acum și pururi și în vecii vecilor!” Atunci un glas din cer se aude: „Fie voia ta, Maica Mea! Fie Mie după cuvântul tău!”
<<http://cristiboss56.blogratuit.ro/Primul-blog-b1/Maica-Domnului-M-ai-cautat-b1-p2289.htm>>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 16.07.2014 at 21:52:37.
Reply With Quote
  #450  
Vechi 25.07.2014, 22:32:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Un copil de 11 ani a mers ca urmare a minunii Maicii Domnului din Valanas (Cipru)


Credința lui în Născătoarea de Dumnezeu, și mai exact în Născătoarea de Dumnezeu din Valanas – Lania l-a ajutat pe un băiat de 7 ani să depășească grave probleme de sănătate în momentul în care știința a ridicat mâinile în semn de neputință.

Despre istoria sa emoționantă, micuțul și familia lui au vorbit la principalul buletin de știri tv al CYBC.

După cum s-a spus, din cauza unor tumori la cap și la coloana vertebrală, copilul era imobilizat în scaunul cu rotile și medicii au exclus posibilitatea ca el să meargă din nou.

De Crăciun, micuțul a fost internat într-un spital din Germania și când s-a întors în Cipru, cu toate speranțele de a se vindeca destrămate, a citit o carte despre istoria și minunile Născătoarei de Dumnezeu din Valanas.

De atunci, dorința micuțului a fost să doarmă sub icoana Născătoarei de Dumnezeu, pe care, după cum a spus, a văzut-o de trei ori în vis.

În luna aprilie a anului trecut a dormit sub icoana Născătoarei de Dumnezeu în paraclisul din Lania.

De atunci, sănătatea lui a cunoscut îmbunătățiri constante , în ziua prăznuirii Adormirii Maicii Domnului, micuțul a vizitat și a venerat icoana Născătoarei de Dumnezeu din Valanas nu în scaunul cu rotile, ci mergând pe picioarele sale!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 25.07.2014 at 22:34:54.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cu ajutorul nostru, un copil ar putea sa-si implineasca un vis N.Priceputu Umanitare 60 29.10.2016 00:53:16
Drumul Crucii, Calea Pocaintei, nevointele duhovnicesti. alexmatei Spiritualitatea ortodoxa 0 16.03.2012 20:22:04
Si ei au nevoie de ajutorul nostru.... silvia55 Umanitare 0 08.09.2011 00:30:10
Un copil curajos are nevoie de ajutorul nostru E_my Umanitare 27 05.01.2011 20:54:54
un preot are nevoie de ajutorul nostru cristy Umanitare 3 15.10.2009 11:36:32