![]() |
![]() |
|
|
#1
|
|||||
|
|||||
![]()
Sophia,
Citat:
Citat:
Citat:
Citat:
Citat:
Am văzut mai demult într-un documentar că romanii foloseau uneori uleiul în loc de apă să se curețe. După ce ungeau pielea foloseau un instrument rotunjit, ca o seceră fără zimți, ca să îndepărteze uleiul.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele; Psalmul 140, 4 Ascultați Noul Testament ortodox online. Last edited by Florin-Ionut; 19.09.2013 at 22:24:48. |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Salut Florin, ma bucur daca acel info ti-a fost de folos. Pe viitor voi tine cont de sugestiile tale, multumesc frumos. Intradevar exista o intreaga istorie a detaliilor biblice, fiecare dintre ele, integrate in contextul acelor vremuri, aducand la viata o imagine vie, in miscare as spune, deloc statica, a acelor oameni si a timpului in care au trait. Problema postului in perioada de inceput a crestinismului ma intereseaza si pe mine, era in modalitatea aratata de tine (cert influentat in caracterul sau de contextul iudaic) si din ce stiu la inceput se postea luni si joi (cel putin fariseii convertiti la crestinism dar care pastrasera totusi o abordare iudaica pe multe aspecte, vezi Fapte 15:5), abia spre finele sec I devenind zile de post miercuri si vineri, pe fondul unei rupturi tot mai accentuate intre iudaism si crestinism.Aici merg pe ideea ca Didahia (unde deja la pct VIII.2 se observa transformarea) este scrisa in perioada 90-100 AD (Siria Occidentala) desi exista opinii care o plaseaza si in jurul anului 50 AD (si atunci perioada transformarii se comprima si mai mult). In perioada de inceput, nefiind sistematic organizat se putea termina si la amiaza, si, daca imi aduc bine aminte abia din sec II se tin doua zile de post intens ca pregatire pentru Paste. In perioada de inceput exista o diversitate destul de mare din punct de vedere al modalitatii de practicare, multe aspecte abia incepand drumul spre cristalizare ca si forma. Poate pe viitor discutam mai multe pe aceasta tema, mai trebuie sa verific si eu niste info :) Numai bine si o seara placuta in continuare !
Last edited by Pelerin spre Rasarit; 19.09.2013 at 23:55:04. |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Si ce este cu ungerea ca rege/imparat? Ce explicatie exista?
Se pare ca li se punea mir pe cap. Nu stiu daca si azi se mai practica.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Azi ii unge parlamentul.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat! "Trebuie sa mori înainte de a muri Pentru a nu muri atunci când mori" |
#5
|
|||
|
|||
![]()
In cadrul ritualurilor religioase descrise in Vechiul Testament ungerea cu undelemn semnifica atat consacrarea pentru preotie dar si pentru indatoriri regale. Ea semnifica alegerea si numirea de catre Dumnezeu si prin urmare implica actiunea divina in pregatirea pentru slujire in calitate de preot sau rege. Ungerea implica binecuvantarea si ocrotirea lui Dumnezeu, iar dupa ungere se rosteau binecuvantari cu privire la cel uns. Regii primeau si avertismente sa nu faca vreun rau profetilor unsi ai lui Dumnezeu. In Psalmi ungerea cu undelemn a unei persoane regale este considerata a fi o ungere cu undelemn al bucuriei iar in alte sectiuni ale VT ungerea este asociata cu primirea Duhului lui Dumnezeu, cu schimbarea inimii si cu promisiunea prezentei lui Dumnezeu.
Pentru o analiza si pe alte aspecte cu privire la ungerea cu undelemn la evrei poti citi AICI despre ritualuri funerare la evrei.Textul de mai sus este o scurta parafrazare dupa un articol mai amplu al lui Wilhoit pe aceasta tema,in continuare poti citi, AICI , despre incoronarea si ungerea imparatilor in Biserica Ortodoxa. Last edited by Pelerin spre Rasarit; 22.09.2013 at 19:32:07. |
#6
|
|||
|
|||
![]() Citat:
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape |
|