![]() |
![]() |
|
|
Vezi rezultatele sondajului: Desene animate PRO SAU CONTRA? | |||
PRO |
![]() ![]() ![]() ![]() |
7 | 46,67% |
CONTRA |
![]() ![]() ![]() ![]() |
8 | 53,33% |
Votători: 15. Nu poti vota in acest sondaj |
![]() |
|
Thread Tools | Moduri de afișare |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Vorbim de mesaje subliminale in desene animate. dar ce ne facem cu povestile de groaza"ptr copii" din literatura romana. si i-as aminti la loc de cinste pe Ion Creanga.
Am cumparat acu ceva vreme o carte cu povestile lui Ion Creanga. Frumoasa, cu coperta rosie infoliata. Pe prima coperta poza autorului, pe ultima cateva titluri de poveste scrisa in carte. E...destul cu fratii Grim si povestile lui andersen! Sa incercam cev asi romanesc, mi-am zis. Aseara ajunse randul si lui Creanga. copiii isi aleg cartea, mi-o aduc la pat sa le-o citesc. Dau sa gasesc o poveste...dar cauta daca ai unde! ba imagini cu draci, ba scaraoschi cum ii suceste gatul unuia, ba nurori care bat pana omoara o batrana, dand-o cu capul de pereti... Nu stiam cums a ma eschivez, sa evit cartea. pana la urma aleg o poveste care imi suna mai binisor Fat-Frumos, fiul iepei. Citesc una- doua pagini din carte pana ajung la o imagine soc: trei barbati, zaceau pe jos fiecare intr-o balta de sange si cu cate o sabie infipta in spate! Si copiii in pat langa mine. Brrr! In clipa aia aa inchis cartea instantaneu. Ce s-a intamplat? ma intreaba anastasia. Sfarsitul primei parti, m-am justificat. Bine ca nu au ajuns sa vada inca nimic din poze ca nu stiu cum as fi dres-o. Acum, intre noi fie vorba sunt socata de sadismul lui Creanga. alea numai povesti ptr copii nu sunt. Asta ca sa nu povestesc de scena demna de Vlad Dracul, in care lupul pune in par capetele iedutilor mancati. Judecati si voi: astea sunt povesti ptr copii? Asadar, ajungem tot in ograda vecinului ca parca mai frumoase sunt povestile celor 12 lebede sau a muzicantilor din bremen.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele! |
#2
|
||||
|
||||
![]() Citat:
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate." Părintele Paisie Olarul
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
aia cu desenele era bonus. Vorbeam in special de sadismul povestilor: nurori care isi bat soacra pana aproape o omoara, lupul care pune in cap capetele iezisorilor, ivan turbinca prefera bautura si desfranarea in locul raiului etc
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele! |
#4
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Exemplu de povestiri: -Mare-i Dumnezeu -Valoarea credintei -Sf Marcu -O minune cu Sf Cruce -Amintiri din viata Pr Cleopa -Sfantul Alexie carbunarul etc..... Conteaza f mult si varsta copiilor, eu mai cenzurez putin cand se vorbeste de cel rau. |
#5
|
||||
|
||||
![]() Citat:
avem toata seria pr cleopa+cartea lui Danion+ 12 printese si imparatese+cartea pr nicula"Calutul lui Dumnezeu"...nici nu le mai stiu numele+plus evanghelia ptr copii. Dar sloganul pe asta o stim ,ne-ai spus-o deja... incep sa il aud tot mai des. revenind la desene, cu putin discernamant gasim si acolo desene frumoase si bune.Trebuie doar sa il punem pe unchiul google la treaba. ![]()
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele! |
#6
|
||||
|
||||
![]() Citat:
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm. |
#7
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Eu am crescut cu cartea in mana...Doamne cat imi placea sa citesc. dar e adevarat ca eram mai mare decat sunt copii mei acum, eram deja la scoala.Poate c de la o anumita varsta percepi altfel aceste povesti. Cand copilul e mic, e f bine sa fi atent ce ii citesti.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele! |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Si pentru ca azi e ziua copilului, iata ceva frumos pentru toti micutii sau mai putin micuti:
Cei trei purcelusi (melomani) - http://www.youtube.com/watch?v=LJ6lCPXtiNY http://video.google.com/videoplay?do...99453361349673 - Veronica
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm. |
![]() |
|
![]() |
||||
Subiect | Subiect început de | Forum | Răspunsuri | Ultimele Postari |
Desene animate | Carmen FUNIERU | Sectiune dedicata profesorilor de religie | 29 | 20.02.2024 17:40:10 |
Avort - pro sau contra? | Bast-et | Generalitati | 224 | 25.02.2018 20:42:21 |
Caut o Biblie pentru copii cu multe desene | anika12 | Stiri, actualitati, anunturi | 11 | 01.08.2010 00:24:06 |
Contra prostitutiei | Laurentiu | Generalitati | 1 | 25.10.2006 12:48:23 |
|