![]() |
![]() |
|
|
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Savonarola, ești sigur că faci parte din Biserica Ortodoxă? Că ce susții d-ta mai sus e gândire sectară neoprotestantă combinată cu maximalism pietist paraeclezial și ideologie catolică medievală.
Ai dumneata criteriile după care Domnul îi cercetează pe oameni sau cunoști timpul când se întâmplă aceasta? Eu am văzut oameni care au toropit în Biserică zeci de ani până să-i atingă harul cu o forță extraordinară, pe care n-am regăsit-o la pietiștii exclusiviști care confundă mântuirea cu practicarea unor figuri impuse (și neînțelese) plus adeziunea strict mentală la un set de valori cu totul exterioare ființei lor. Poți să să te întorci cu fața spre Împărăție la 20 de ani, la 30 la 70 sau cu foarte puțin timp înaintea morții. Biserica, ca o mamă care nu-și abandonează pruncii pentru se îmbolnăvesc des sau asimilează mai greu educația părintească, așteaptă cu răbdare plinirea vremii fiecăruia dintre fii săi, fără să se isterizeze că unii întârzie la cină, sau sunt prinși în alte capcane ale vieții acesteia. Căci împărăția cerurilor este asemenea unui om stăpân de casă, care a ieșit dis-de-dimineață să tocmească lucrători pentru via sa. Și învoindu-se cu lucrătorii cu un dinar pe zi, i-a trimis în via sa. Și ieșind pe la ceasul al treilea, a văzut pe alții stând în piață fără lucru. Și le-a zis acelora: Mergeți și voi în vie, și ce va fi cu dreptul, vă voi da. Iar ei s-au dus. Ieșind iarăși pe la ceasul al șaselea și al nouălea, a făcut tot așa. Ieșind pe la ceasul al unsprezecelea, a găsit pe alții, stând fără lucru, și le-a zis: De ce ați stat aici toată ziua fără lucru? Zis-au lui: Fiindcă nimeni nu ne-a tocmit. Zis-a lor: Duceți-vă și voi în vie și ce va fi cu dreptul veți lua. Făcându-se seară, stăpânul viei a zis către îngrijitorul său: Cheamă pe lucrători și dă-le plata, începând de cei din urmă până la cei dintâi. Venind cei din ceasul al unsprezecelea, au luat câte un dinar. Și venind cei dintâi, au socotit că vor lua mai mult, dar au luat și ei tot câte un dinar. Și după ce au luat, cârteau împotriva stăpânului casei, zicând: Aceștia de pe urmă au făcut un ceas și i-ai pus deopotrivă cu noi, care am dus greutatea zilei și arșița. Iar el, răspunzând, a zis unuia dintre ei: Prietene, nu-ți fac nedreptate. Oare nu te-ai învoit cu mine un dinar? Ia ce este al tău și pleacă. Voiesc să dau acestuia de pe urmă ca și ție. Au nu mi se cuvine mie să fac ce voiesc cu ale mele? Sau ochiul tău este rău, pentru că eu sunt bun? Astfel vor fi cei de pe urmă întâi și cei dintâi pe urmă, că mulți sunt chemați, dar puțini aleși. (Matei 20; 1- 16) Ce faci tu Savonarola, seamănă perfect cu atitudinea slujbașului cârtitor, doar că tu îți anticipezi plata și faci o mare greșeală. S-ar putea ca ăia pe care-i judeci tu cu atâta asprime și fără vreo delegare din partea autorității ecleziale, să ți-o ia înainte și tu să rămâi pe dinafară cu toate meritele tale fariseice în brațe. (nu mai postez aici și pilda vameșului și a fariseului, mă gândesc că la nivelul tău superduhovnicesc ar trebui să-o cunoști).
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi) |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Citat:
Citat:
Citat:
În schimb la partea cu delegarea din partea autorității ecleziale, vă comportați de parcă ați fi mic copil și nu ați fi citit Biblia niciodată. Eu, din întâmplare, am citit odată Biblia în întregime. Ce delegare au avut profeții vechiului testament? Ce delegare de la "autorități" a avut sfântul Ioan botezătorul? Dar Iisus Hristos ce delegare a avut de la arhiereii și cărturarii iudei? Dacă stăteau după delegările altora, astăzi nu se mai mântuia nimeni. Și chiar nu înțeleg de ce vă prefaceți că nu înțelegeți că și autoritățile ecleziale pot face astfel de delegări exclusiv pentru a adormi conștiințele și pentru a își păstra pivilegiile nemeritate, chiar și dacă ar face aceste lucruri împotriva adevărului. Nu vă supărați, dar chiar credeți că sunt imbecil?? Nu doar că nu sufăr de imbecilitate, și cu atât mai puțin de imbecilitate profundă, ba mai mult mi-a dat Dumnezeu o minte luminată și ascuțită. Că nu mi-am folosit-o eu la capacitate maximă asta mă privește pe mine, și nu dărnicia lui Dumnezeu în ceea ce mă privește. |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Citat:
@Savonarola: Ma bucur ca ati citit Sfanta Scriptura macar o data in intregime, fie si dintr-o intamplare! Totusi, din moment ce unele ideile ale d-voastra legate de biserica si oameni sunt necrestinesti,(ex: Discriminarea de care vorbeam este una absolut naturală și de bun simț raportată la cei care pur și simplu nu se adaptează pneumei creștine. Este absolut natural ca trupul Bisericii să rejecteze, să discrimineze, să excludă mădularele bolnave...), contrare invataturii Lui Hristos, poate ar fi bine sa o reluati, sa patrundeti in profunzimea ei. Dumnezeu sa va ajute! Citat:
Citat:
Astept sa vad cum o sa va folositi mintea luminata pentru a scoate biserica din rapa, daca sunteti in stare de ceva concret, nu doar vorbe goale. Succes! Last edited by ioanna; 23.09.2011 at 00:41:56. |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Savonarola: Cu ultimele fărâme de energie de care mai dispun la ora asta târzie, mă nevoiesc să fac câteva observații la cele două postări ale tale de mai sus.
În primul rând, e de apreciat scopul pentru care te zbați să faci muncă de convingere pe forum: îmi place să cred că acela este binele Bisericii. Alminteri, nu ești singurul militant proeclezial de aici, mai sunt mulți alții deși aceștia propun soluții diverse și uneori chiar divergente de ieșire din criză. Nici eu nu cred că Biserica noastră ar fi, în timpul de acum, într-o perioadă înfloritoare (ne putem întreba cu această ocazie: a fost vreodată?), dar nici nu-mi pot imagina că, pentru a se autoigieniza, trebuie numaidecât să se transforme într-o sectă exclusivistă, să nu mai acorde Sfintele Taine decât unor persoane selectate pe criterii arbitrare, neecleziale. Dacă în scopul tău am identificat ceva bun, în mijloace propuse pentru atingerea scopului găsesc erori uriașe pe care le-ai afla și singur alocând timp unui studiu aprofundat al eclezilogiei ortodoxe. Iar soluțiile propuse de tine, nu numai că denotă lipsă de iubire fie și în varianta formală, adică falsificată, dar ignoră o mare parte din învățăturile de bază ale creștinismului curat, dreptmăritor și scopul Bisericii în această lume (și nu numai). Nu e nevoie de o închiziție zelotistă pentru a repara fisurile identificate stâlpul și temelia adevărului. Despre care ar fi soluțiile posibile, poate vorbim în zi.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi) |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Îmi cer iertare, dar Biserica a fost întotdeauna o "sectă" exclusivistă, iar criteriile exclusivismului țineau seama de relația credinciosului cu Dumnezeu, cu semenii, de trăirea sau nu după Duhul lui Dumnezeu. La Sfintele Mistere se participă după credință și după viață. Nu ai credință și viață corespunzătoare, nu prea ai ce căuta la Sfintele Mistere. Eventual poți să îți petreci timpul într-un mod folositor pentru a face pocăință, pentru a studia scriptura și cărțile sfinților și ale autorităților din Biserică de-a lungul timpului, pentru a gândi în mod serios la problematica mântuirii, a păcatului, a raportului cu Dumnezeu, pentru introspecție, etc. Nu uitați că în timpul sfintei liturghii există momentul când preoții ies în fața credincioșilor cu sfintele daruri și spun "Sfintele, sfinților!!", deci vedeți care sunt criteriile ecleziale de participare la Sfântul Mister Euharistic: sfințenia vieții și a credinței. Evident, după cum știți, asta nu înseamnă nicidecum că toți ar trebui să fie ca sfântul Siluan Athonitul sau alți sfinți, ci că trebuie într-adevăr să aibă o viață pusă deoparte pentru Dumnezeu, dăruită lui Dumnezeu, în lepădarea de sine pentru Dumnezeu și pentru Iisus Hristos.
Last edited by Savonarola; 24.09.2011 at 11:02:04. |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Citat:
Scopul nostru ,al crestinilor este sa avem tot timpul gandul la Hristos ,cum spune la sf.Liturghie: "Si viata noastra ,lui Hristos sa o dam" Important este sa avem traire si asta depinde de fiecare ,deci nu putem sti ce e in sufletul fiecaruia ca sa judecam. Si chiar daca am sti ,cred ca ar fi un impediment pt.mantuire. Citat:
De aceea Dumnezeu ne adauga ani ca sa ne venim in fire ,cum a facut Fiul Risipitor. Citat:
E foarte greu sa scapi de judecarea aproapelui ,care la multi este o patima. Nu cred ca este cazul d-voastra ,dar nu trebuie neglijat acest aspect. Chiar daca observatia vine din partea unor persoane care poate se fac vinovate de acelasi defect. Doamne ajuta ! |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Botezul se acorda tuturor pruncilor care au un nas credincios, ce marturiseste dreapta credinta. Aici nu e exclusivitate, dar in rest este exclusivitate. Spovedania este reinnoirea Botezului, iar Impartasania este reinnoirea Mirungeri, a primirii harului. Acestea se acorda in primul rand doar ortodocsilor, adica cei ce fac parte din BO.
Dar si aici nu oricui, doar celor ce le merita prin credinta dreapta si fapte. De aceea preotul opreste cateodata de la Impartasanie. In primul rand trebuie sa aiba credinta ortodoxa, sa creada in ea (spunea un duhovnic ca preotul ar trebui sa intrebe inainte daca el crede ce spune BO in totalitate) iar in al doilea rand trebuie sa aiba si fapte, adica fara pacate mari. Si e oprit pana isi revine si se pocaieste de fapta/faptele facute. |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Citat:
Este deci doar o oprire terapeutica, iar nu juridica. |
|
#9
|
|||
|
|||
|
Citat:
|
|
#10
|
|||
|
|||
|
Sfanta Imparatasanie este leac duhovnicesc,asa ca se adreseaza mai intai celor bolnavi,adica celor pacatosi,nu se da ca premiu.
La fel si Sfantul Botez,nu se da ca premiu ci e baie sfanta pentru reinnoirea omului. Spre a se vedea aceasta cu Sfanta Impartasanie,care nu se da numai celor care "cred cu totul drept" se poate vedea alt exemplu din Pateric,cum un batran pustnic sfant ii era data Sfanta Impartasanie,desi atunci acesta nu credea ca Sfanta Impartasanie este trupul si sangele lui Dumnezeu Iisus Hristos si cum Dumnezeu pana la urma ii descopera aceasta: http://www.sfaturiortodoxe.ro/pateric/slovad.htm " 7) A povestit avva Daniil faranitul, ca a zis parintele nostru avva Arsenie pentru un schitiot, ca era mare cu faptele, dar prost la credinta si gresea pentru prostimea lui si zicea ca nu este cu adevarat Trupul lui Hristos, painea care o luam, ci inchipuire. ( 1 ) Si au auzit doi batrani, ca zisese acest cuvant si stiindu-l ca este mare la viata, au socotit ca din nerautate si prostime zice. Si au venit la el si i-au zis lui : avvo, cuvant de necrezut am auzit pentru oarecare, cum ca zice ca painea cu care ne impartasim, nu este cu adevarat Trupul lui Hristos, ci este in- chipuire. Zis-a batranul : eu sunt cel ce am zis aceasta. Iar ei il rugau, zicand : nu tine asa, avvo, ci precum a invatat Biserica cea soborniceasca. Caci noi credem ca painea aceasta este Trupul lui Hristos cu adevarat si paharul este insusi Sangele lui Hristos cu adevarat si nu e inchipuire. Ci precum intru inceput tarana luand din pamant, a zidit pe om dupa chipul Sau si nimeni nu poate zice ca nu este chip al lui Dumnezeu, desi este neinteles chipul, asa si painea, pentru care a zis, ca Trupul Meu este, asa credem ca este cu adevarat Trupul lui Hristos. Iar batranul a zis : de nu ma voi incredinta din lucru, nu am vestire in chip desavirsit.Iar ei au raspuns: sa ne rugam lui Dumnezeu toata saptamana pentru taina aceasta si credem ca Dumnezeu ne va descoperi noua. Iar batranul cu bucurie a primit cuvantul si se ruga lui Dumnezeu si el zicind : Doamne. Tu stii ca nu din rautate sunt necredincios, ci ca sa nu ma insel intru nestiinta. Descopere-mi, Doamne Iisuse Hristoase ! Mergand inca si batranii la chiliile lor, se rugau lui Dumnezeu si ei zicand : Doamne Iisuse Hristoase, descopere baranului taina aceasta, ca sa creada si sa nu-si piarda osteneala sa ! Si Dumnezeu a ascultat amandoua partile. Si implinindu-se saptamana, au venit ei duminica la biserica si au stat impreuna numai ei catestrei pe o rogojina, iar in mijloc era baranul. Si li s-au deschis lor ochii cei intelegatori.Iar cand s-a pus painea pe Sfanta Masa se arata numai la catesitrei ca un prunc si cand intindea mana preotul sa franga painea, iata ingerul Domnului s-a pogorat din cer, avand cutit si a jertfit pe Prunc si a turnat sangele Lui in pahar. Iar cand a frant preotul painea in bucati mici si ingerul taia din Prunc bucatile mici. Si cand s-a apropiat sa ia din cele sfinte, i s-a dat batranului carne cu sange. Si vazind, s-a infricosat si a strigat zicand : cred Doamne, ca painea este Trupul Tau si paharul este Sangele Tau ! Si indata s-a facut carnea cea din mana lui paine dupa taina. Si s-a impartasit, multumind lui Dumnezeu. Si i-au zis lui batranii : Dumnezeu stie firea omeneasca, ca nu poate sa manance carne cruda si pentru aceasta a prefacut Trupul Sau in paine si Sangele Sau in vin, la cei ce primesc cu credinta. Si au multumit ei lui Dumnezeu pentru batranul, ca nu a lasat sa se piarda ostenelile lui. Si s-au dus catestrei cu bucurie la chiliile lor. "
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu. |
![]() |
|
Subiecte asemănătoare
|
||||
| Subiect | Subiect început de | Forum | Răspunsuri | Ultimele Postari |
| Biserica Ortodoxa Romana este ... | savudanmihai | Biserica Ortodoxa Romana | 9 | 14.08.2013 14:19:52 |
| Biserica ortodoxa romana din Copenhaga | truthtostone | Generalitati | 0 | 21.08.2012 02:52:12 |
|
|