Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 17.08.2011, 09:45:59
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Dupa ce am citit vreo 12 pagini de "demonstratie" gasesc magistrala concluzie de mai sus.
Deci daca vreau sa mananc peste, sa chem preotul sa-l binecuvanteze si sa mi-l dea din mana lui ca altfel nu e bine sa mananc de capul meu!
Auzi, da paine e voie?
Ca Iisus Hristos a dat Paine si peste, nu doar peste. Cum s-a ajuns la discriminarea grosolana, as putea spun, de mai sus?
Demonstratia e buna, dar daca painea si pestele sunt impreuna, nu putem sa operam noi trunchieri arbitrare, nu?
Deci.. Nici paine nu putem manca de capul nostru.
The Listener, as aprecia sa ne spui ce dieta urmezi, ca sa stiu cum ai ajuns la astfel de postari. Eu cred ca este o legatura intre claritatea logicii si calitatea hranei.
E din ce in ce mai clar!
Nu dați cele sfinte câinilor, nici nu aruncați mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare și, întorcându-se, să vă sfâșie pe voi. (Evanghelia după Matei, VII, 6)

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #262  
Vechi 17.08.2011, 09:49:59
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Nu dați cele sfinte câinilor, nici nu aruncați mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare și, întorcându-se, să vă sfâșie pe voi. (Evanghelia după Matei, VII, 6)

Doamne ajută!
asa e .... dar nu se aplica aici si cum zici tu ... poate invers ... ha ha ha
multa iubire
Reply With Quote
  #263  
Vechi 17.08.2011, 10:06:01
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Nu dați cele sfinte câinilor, nici nu aruncați mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare și, întorcându-se, să vă sfâșie pe voi. (Evanghelia după Matei, VII, 6)

Doamne ajută!
Multumesc de sfat.
Stiu ca nu se poate vorbi despre lucruri importante cu oricine (si cine sunt eu sa vorbesc?)
Dar ramane macar ironia..
Reply With Quote
  #264  
Vechi 17.08.2011, 10:07:24
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.865
Implicit

[quote=the_Listener;390342]
Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Lui Adam DUPA CADERE i s-a spus sa manince DIN pamint . in rai a fost aceeasi porunca .
evreilor li s-a dat mana cereasca de mincat , dar s-au revoltat ca nu au carne si Dumnezeu le-a dat si i-a pedepsit pentru netrebnicie .
apoi jertfele erau NUMAI pentru Dumnezeu , dar evreii mincau din ele TOT timpul . asadar din nou INGADUINTA lui Dumnezeu
evreii mincau in pustie tot ce gaseau si atunci Dumnezeu DIN INGADUINTA le-a spus ce trebuie si ce nu sa manince din acel TOT .
INGADUINTA lui Dumnezeu a facut posibil mincarea carnii .
dar toate imi sunt ingaduite DAR NU TOATE DE FOLOS
mult iubire
si atunci daca bunul Dumnezeu NE INGADUIE sa consumam carne, de ce zici tu ca e pacat? Atat timp cat TOATE IMI SUNT INGADUITE e totul ok.Avem Biblia unde putem afala TOATE cele ce ne sunt de folos.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #265  
Vechi 17.08.2011, 10:10:03
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Multumesc de sfat.
Stiu ca nu se poate vorbi despre lucruri importante cu oricine (si cine sunt eu sa vorbesc?)
Dar ramane macar ironia..
si cine e acel oricine pe un forum PUBLIC ? intr.adevar ironie sa aduci acele versete in discutie IN PUBLIC unde toti pot sa vada ce se discuta .... morrrrrrrrrr de rasssssssssss cind vad astfel de timpenii scrise .... plus ca nu se pot aplica pentru ca scrie clar FORUM CRESTIN ORTODOX ... asadar stim cu toti acele margaritare ....
multa iubire
Reply With Quote
  #266  
Vechi 17.08.2011, 10:11:06
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
ia sa vedem ce spune rugaciunea TATAL nostru
'' painea cea de toate zilele , da/ne.o noua astazi .... unde e pestele ? HMMMM ....
Dacă în Rugăciunea Domnească scrie așa, atunci tu mănînci numai și numai pîine?!

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
sau cind spune '' luati si mincati .acesta este trupul meu , peste le.a dat ? tu te impartasesti cu peste ? etc etc etc
Fatal error.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #267  
Vechi 17.08.2011, 10:12:25
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.865
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
bravo ... in sfarsit cineva care a priceput ... felicitari
deloc
ia sa vedem ce spune rugaciunea TATAL nostru
'' painea cea de toate zilele , da/ne.o noua astazi .... unde e pestele ? HMMMM ....
sau cind spune '' luati si mincati .acesta este trupul meu , peste le.a dat ? tu te impartasesti cu peste ? etc etc etc
MULTA IUBIRE

-am mai spus ca acele carnuri SUNT INGADUITE , nu necesare pentru ca asa au vrut oamenii .
vegetarianismul
Lui Adam DUPA CADERE i s-a spus sa manince DIN pamint . in rai a fost aceeasi porunca .
evreilor li s-a dat mana cereasca de mincat , dar s-au revoltat ca nu au carne si Dumnezeu le-a dat si i-a pedepsit pentru netrebnicie .
apoi jertfele erau NUMAI pentru Dumnezeu , dar evreii mincau din ele TOT timpul . asadar din nou INGADUINTA lui Dumnezeu
evreii mincau in pustie tot ce gaseau si atunci Dumnezeu DIN INGADUINTA le-a spus ce trebuie si ce nu sa manince din acel TOT .
INGADUINTA lui Dumnezeu a facut posibil mincarea carnii .

dar toate imi sunt ingaduite DAR NU TOATE DE FOLOS
si acum sa raspund si la intrebarea ta si o fac tot cu sfinta scriptura , desi am mai facut.o
daniil 1
12."Încearcă o dată cu servii tăi timp de zece zile și dă-ne să mâncăm bucate din zarzavaturi și să bem apă! 13.Apoi să te uiți la chipurile noastre și la chipul tinerilor care mănâncă din bucatele regelui și cum ți se va părea, așa fă cu supușii tăi!" 14.Atunci el le-a ascultat această rugăminte și a încercat timp de zece zile. 15.Și după un răstimp de zece zile, ei arătau mai frumoși și mai grași la trup decât toii tinerii care mâncau din bucatele regelui. 16.Atunci supraveghetorul le-a înlocuit mâncarea lor și vinul - băutura dor - și le-a dat mâncăruri de legume.

17.Și acestor patru tineri le-a dat Dumnezeu știință și pricepere în oricare scriere, precum și înțelepciune, încât Daniel putea să tâlcuiască vedeniile și visele. 18.Și după acel răstimp hotărât de rege ca să-i aducă, i-a înfățișat căpetenia famenilor înaintea lui Nabucodonosor. 19.Și a grăit regele cu ei, dar n-a aflat pe nimeni printre ei toți ca pe Daniel, Anania, Misael și Azaria. Și ei au început să slujească pe rege. 20.Și în toate întrebările, asupra cărora regele le cerea dezlegarea, când era vorba de înțelepciune și de pricepere, îi găsea pe ei de zece ori mai isteți decât magii și prezicătorii din tot regatul lui. 21.Și a rămas Daniel acolo până în anul întâi al domniei lui Cirus.

multa iubire

Prietene, daca tot detaliezi, detaliaza tot capitolul.Care a fost motivul pentru care cei 4 tineri au fost de acord sa manance verdeturi?Pentru a nu se spurca cu bucatele si VINUL regelui.Babilonienii consumau si carne de porc care le era interzisa evreilor.Nu stiam ca si vinul se obtine din carne. Dupa cum ai citit in cartea Daniel, cei 4 tineri s-au abtinut si de la consumul de vin.De ce? Domne ajuta!
Reply With Quote
  #268  
Vechi 17.08.2011, 10:12:44
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dacă în Rugăciunea Domnească scrie așa, atunci tu mănînci numai și numai pîine?!
Cu sau fără apă?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #269  
Vechi 17.08.2011, 10:18:40
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dacă în Rugăciunea Domnească scrie așa, atunci tu mănînci numai și numai pîine?!
.
iara te grabesti ...
ia sa vedem ce a spus iisus LUATI SI MINCATI ACESTA ESTE TRUPUL MEU ... CE LE.A DAT SA MANINCE ? peste ?
multa iubire
Reply With Quote
  #270  
Vechi 17.08.2011, 10:21:46
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Prietene, daca tot detaliezi, detaliaza tot capitolul.Care a fost motivul pentru care cei 4 tineri au fost de acord sa manance verdeturi?Pentru a nu se spurca cu bucatele si VINUL regelui.Babilonienii consumau si carne de porc care le era interzisa evreilor.Nu stiam ca si vinul se obtine din carne. Dupa cum ai citit in cartea Daniel, cei 4 tineri s-au abtinut si de la consumul de vin.De ce? Domne ajuta!
amice iara te grabesti ... asadar esti de acord CA SUNT SPURCATE , dar nu toate ..... de ce nu a facut diferente DANIIL ? de ce le/a bagat pe toate in aceeasi oala si a cerut VERDETURI SI APA ?

e foarte simplu VINUL ESTE SANGELE LUI HRISTOS si il bei IN ACESTE CONDITII ....
multa iubire
Reply With Quote
Răspunde

Tags
post, vegan, vegetarian



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu a fost creat de Ra. (?) Bilibox Generalitati 118 05.12.2011 08:03:26
OMUL NOU - OMUL VECHI iosif Pocainta 32 12.04.2011 16:29:42
De ce Dumnezeu ne a creat? KittyNou Generalitati 186 13.09.2010 21:47:09
Cine a fost creat primul oul sau gaina?! T-Bone Generalitati 13 25.08.2007 19:36:20