Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #22  
Vechi 19.07.2011, 16:42:40
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Cum incercati? Caci in catehismul catolic, porunca a II-a este desfiintata iar porunca privitoare la ziua de odihna inchinata Domnului (devenita porunca a III-a, deoarece a II-a lipseste) este modificata. Ce respectati de fapt? Poruncile lui Dumnezeu sau poruncile bisericii. Daca raspundeti sincer la aceasta intrebare veti afla ce/pe cine iubiti, cu adevarat. Pe Dumnezeu sau o biserica?
Dumneavoastra, victima a minciunilor "profetesei" White, intelegeti prin "biserica" o organizatie omeneasca, cum ar fi CAP-ul sau CEC-ul sau Politehnica, in cel mai bun caz, si "marea tarfa a Babilonului" in cel mai rau caz.

Noi, prin Biserica, intelegem altceva:

Biserica se mai numește ''Ierusalimul de sus'' și ''maica noastră'' (Gal 4, 26); ea este descrisă ca mireasa neprihănită a Mielului fără pată pe care Cristos ''a iubit-o și s-a dat pe sine pentru ea ca să o sfințească'' (Ef 5, 25-26), pe care și-a unit-o printr-un legământ indisolubil și pe care nu încetează să o ''hrănească și să o îngrijească'' (Ef 5, 29)".

Unicul Mijlocitor, Cristos, a stabilit pe acest pământ Biserica sa sfântă, comunitate de credință, de speranță și de iubire, ca organism vizibil; El o susține fără încetare și, prin ea, revarsă asupra tuturor harul și adevărul." Biserica este în același timp:
"societate organizată ierarhic și Trup Mistic al lui Cristos;
adunare vizibilă și comunitate spirituală;
Biserica de pe pământ și Biserica plină de bogății cerești".
Aceste dimensiuni constituie împreună "o singură realitate, complexă, făcută dintr-un element uman și un element divin.



Biserica este în același timp cale și scop al planului lui Dumnezeu: prefigurată în creație, pregătită în Vechiul Legământ, întemeiată de cuvintele și faptele lui Isus Cristos, realizată prin Crucea lui răscumpărătoare și prin Învierea lui, ea s-a manifestat ca mister de mântuire prin revărsarea Duhului Sfânt. Ea se va desăvârși în slava cerului ca adunare a tuturor celor răscumpărați de pe pământ.

779. Biserica este în același timp vizibilă și spirituală, societate ierarhică și Trup mistic al lui Cristos. Ea este una, formată dintr-un element uman și unul divin. Aici se află misterul său, pe care numai credința îl poate accepta.

780. Biserica este în această lume sacramentul mântuirii, semnul și instrumentul comuniunii lui Dumnezeu cu oamenii.




Prin urmare, nu incurcati borcanele. Ceea ce White a numit "tarfa din Babilon", noi numim Trupul Mistic al lui Cristos. Dar pentru a intelege acest lucru, dupa cum am subliniat mai sus, este nevoie de credinta.

Last edited by Erethorn; 19.07.2011 at 16:47:18.
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
INVIEREA DOMNULUI iosif Din Noul Testament 21 20.04.2025 09:32:01
Dumnezeu nu ne lasă când avem credință și nădejde. dorinastoica14 Generalitati 22 01.04.2013 11:17:13
Maica Domnului... mama noastra, a tuturor crestinilor! laurastifter Despre Biserica Ortodoxa in general 41 18.10.2011 08:24:35
durere si Nadejde emili76 Generalitati 18 30.12.2009 18:37:13