Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 07.11.2010, 17:41:14
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Dintre cei mai cunoscuti:


Sf. Tereza a Pruncului Isus:
http://www.profamilia.ro/sfinti.asp?vieti=81
http://ro.wikipedia.org/wiki/Tereza_de_Lisieux



Sf. Francisc de Assisi:

http://www.profamilia.ro/sfinti.asp?vieti=261

Sf. Ioan al Crucii:

http://www.profamilia.ro/sfinti.asp?vieti=112

Mai putin cunoscuti:

Sf. Maria Gorreti, una dintre cele mai tinere persoane canonizate de Biserica:

http://www.profamilia.ro/sfinti.asp?vieti=69

Last edited by Erethorn; 07.11.2010 at 17:45:09.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 07.11.2010, 18:09:33
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Dintre cei mai cunoscuti:


Sf. Tereza a Pruncului Isus:
http://www.profamilia.ro/sfinti.asp?vieti=81
http://ro.wikipedia.org/wiki/Tereza_de_Lisieux



Sf. Francisc de Assisi:

http://www.profamilia.ro/sfinti.asp?vieti=261

Sf. Ioan al Crucii:

http://www.profamilia.ro/sfinti.asp?vieti=112

Mai putin cunoscuti:

Sf. Maria Gorreti, una dintre cele mai tinere persoane canonizate de Biserica:

http://www.profamilia.ro/sfinti.asp?vieti=69
Am citit
Cu Francisc de Assisi a fost si un film .
Normal ca e greu acu sa comentez,caci mi se va reprosa imediat ca cine esti tu sa judeci pe niste oameni care si-au inchinat toata viata si sufletul lor lui Dumnezeu.
Zic doar ca ador si mai mult sfintii ortodoxiei ,mai ales pe cei din vechime.
Caci aceia au depasit parca orice limita umana de infranare si daruire .E drept ca ei sunt sfinti comuni Occidentului si Orientului .Cu atat mai mult ar fi bine ca BC sa se indrepte mai mult catre ei , si s-ar apropia atunci si de BO
Reply With Quote
  #53  
Vechi 07.11.2010, 18:45:36
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.065
Implicit

As intreba membri catolici,si nu numai, care sunt criteriile de sanctificare sau beatificare ale potentialiilor pretendenti ai acestei stari SFINTENIA.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 07.11.2010, 19:35:50
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Aș observa că ura și intoleranța de care vorbiți nu sunt propagate atât de preoți, cât de laici. Ca regulă generală, cel puțin. Nu am observat ca episcopii ortodocși să propage ură sau intoleranță față de alte comunități. Nici marea majoritate a preoților profesori. Nici preoții de mir ori ieromonahii "de platformă", cu influență atât de mare. Dimpotrivă, părinți înaintați în sfințenie, precum Arsenie Boca sau urmașul său, Teofil Părăianu, au numit "surori" celelalte Biserici apostolice.
Ură și intoleranță am întâlnit, într-adevăr, dar la nivelul laicilor de rând și la nivelul unor organizații ale laicatului, precum ASCOR.

Cât privește pedeapsa acordată IPS Nicolae, a fost foarte blândă și nu mi s-a părut acordată cu răutate, ci a fost un minimum de pedeapsă acordat în mod just pentru încălcarea unui canon și a disciplinei ecleziale. La fel ar păți, probabil, și un arhiepiscop catolic care ar săvârși eroarea intercomuniunii cu ortodocșii. În Sinodul BOR, nimeni nu a cerut o pedeapsă mai aspră, cu excepția mitropolitului Anania. Răutate am întâlnit, într-adevăr, față de acest caz, dar am întâlnit la nivel de presă ortodoxistă (găgăuzii aceia doi, al căror nume îmi scapă momentan), la nivel de forumuri, etc. Toți cereau caterisirea mitropolitului, dacă nu cumva afurisirea lui. Probabil că pretextul găsit era excelent, adevărata vină a arhiereului fiind aceea că a fost singurul care a mărturisit public colaborarea cu Instituția Neagră și și-a cerut iertare tuturor care au avut de suferit din această cauză, în mod deosebit părintelui Calciu Dumitreasa (care l-a iertat).

Deci, spre lauda lor, clericii și, în mod deosebit cei din înaltul cler ortodox îmi par incomparabil mai aproape de ecumenism decât media laicatului.
nu stiu cine or fi propagatorii urii, poate aveti dreptate cand va referiti la inaltii ierarhi,insa eu vorbeam de preotii obisnuiti! Si la cine sa ma refer ca vectori de ura,daca acu cativa ani buni in catedrala Schimbarea la Fata din orasul meu Cluj-Napoca,s-au petrecut scene de busculada,strigate si imbranceli demne de societatea talibanior afghani !
cand greco-catolicii, nu au fost lasati sa intre in biserica lor,istorica,avand in mana decizia definitiva a unui organ judecatoresc al statului !
cine altii or fi fost instigatorii urii de frate,decat acei popi ortodoxi care prin patima si ingustimea mintii lor nu s-au facut demni de haina sfanta a preotiei ?!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 07.11.2010, 19:39:02
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Condamnarea IPS Corneanu, nu pentru ca a oficiat, ci pentru ca s-a impartasit din potirul greco-catolicilor.

Eu sunt insa convins ca acesta a fost doar pretextul mult asteptat, adevarata "vina" a lui Corneanu, infinit mai grava in ochii "iudelor", cum le spuneti dumneavoastra, fiind aceea ca imediat dupa revolutie a dat greco-catolicilor din Banat toate bisericile inapoi, inclusiv Catedrala din Lugoj, fara scandal si fara procese.
observatia dvs e bine punctata, la care as mai aduga si faptul ca a fost printre primii si,dealtfel putinii,daca nu unicul,dintre inaltii ierarhi,care a crezut de cuviinta sa-si faca mea-culpa pentru colaborarea( poate fortata de imprejurari dure!) cu anticristul rosu !
Reply With Quote
  #56  
Vechi 07.11.2010, 20:03:34
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
observatia dvs e bine punctata, la care as mai aduga si faptul ca a fost printre primii si,dealtfel putinii,daca nu unicul,dintre inaltii ierarhi,care a crezut de cuviinta sa-si faca mea-culpa pentru colaborarea( poate fortata de imprejurari dure!) cu anticristul rosu !
Domnule, problema este până la urmă de ce a colaborat cu "antihristul roșu" ?? Și dacă atunci a colaborat, ce te face să crezi că acum nu colaborează cu un alt "antihrist de altă culoare" ?? Eu nu am spus că ar colabora, dar cine știe ?? Pentru că dacă nu ar fi căzut regimul comunist după 1990, cine știe dacă noi am mai fi aflat vreodată (ce să mai vorbim de niște scuze ?!?) că ar fi colaborat cu "antihristul roșu" ?? Dumneata îți faci iluzia că ai fi aflat vreodată așa ceva, cel puțin în timpul vieții ierarhului ?? Eu cred hotărât că NU !!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 07.11.2010, 20:34:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
daca acu cativa ani buni in catedrala Schimbarea la Fata din orasul meu Cluj-Napoca,
Clujul este un caz absolut excepțional, acolo tronând în scaun mitropolitan singurul arhiereu ortodox care a făcut opinie separată în cazul Corneanu și în multe alte cazuri, înalt preasfinția sa numind, la vremea respectivă, Sfânta Împărtășanie din care s-a împărtășit mai vârstnicul său coleg de rang: "borș". Din câte am observat, profilul psihologic "Bartolomeu Anania" nu este emblematic pentru sinodul și clerul ortodox de azi. Din fericire.

Adevărata problemă, deci, în calea ecumenismului nu este orientarea sinodului, nici episcopatul ortodox în ansamblu. Să învățăm ceva din trecut. Uniri au mai fost. Și la Lyon, și la Florența. Dar aceste uniri, semnate de întâistătătorii și episcopii legiuiți ortodocși, nu au fost urmate de clerul de rând și poporul credinicios, din motive cel mai adesea politice și din duh de dezbinare și frondă. De aceea, părerea mea este că Unirea, dacă se va mai face vreodată, se va face numai printr-o intervenție suprnaturală și în forță a Spiritului Sfânt, așa cum ar fi, de exemplu, un șir de minuni mari, asemănătoare celor cu care El a dăruit Biserica în primele veacuri. Până atunci, cum spuneam, să facem ceea ce ține de noi să facem: să fim alături de ierarhii noștri și atenți să nu dărâmăm, aici, jos, punțile care se construiesc la nivel înalt eclezial. Să îl ajutăm pe aproapele, mai ales pe cel aflat în nevoie, de care e plină lumea. Și mai ales, să avem grijă să ne transformăm noi înșine înăuntrul nostru, înainte de a transforma Biserica și lumea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #58  
Vechi 07.11.2010, 20:40:24
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De aceea, părerea mea este că Unirea, dacă se va mai face vreodată, se va face numai printr-o intervenție suprnaturală și în forță a Spiritului Sfânt, așa cum ar fi, de exemplu, un șir de minuni mari, asemănătoare celor cu care El a dăruit Biserica în primele veacuri. .
Sau prin intoarcerea BC la adevar si renuntarea la inovatii

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Până atunci, cum spuneam, să facem ceea ce ține de noi să facem: să fim alături de ierarhii noștri și atenți să nu dărâmăm, aici, jos, punțile care se construiesc la nivel înalt eclezial. Să îl ajutăm pe aproapele, mai ales pe cel aflat în nevoie, de care e plină lumea. Și mai ales, să avem grijă să ne transformăm noi înșine înăuntrul nostru, înainte de a transforma Biserica și lumea.
Aici perfect de acord.Iata ca exsita totusi o unire de simtire,desi una dogmatica e imposibila.
Orcum puntile de care vorbiti sunt doar de comunicare ,nu de compromisuri.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 07.11.2010, 20:43:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Am impresia ca ati incercat sa-i dati dreptate domnului Dragomir, care vorbea mai sus despre intoleranta laicilor ortodocsi.

Mare noroc ca nu sunteti dumneavoastra cel care da verdicte finale asupra sfinteniei si mantuirii.

Intrebat daca e bine sa fie venerati sfintii catolici, Parintele Arsenie Boca a raspuns ca da, cu conditia sa nu fie uitati cei ortodocsi.

Cum impacati sfintenia Parintelui Arsenie cu afirmatia sa ca sfintii catolici pot fi venerati si cu parerile dumneavoastra ?
De multe ori am observat ca cei ce se considera mai liberali, mai ecumenisti, de obicei sunt foarte intoleranti, intelegand toleranta dupa cum vor ei. Acestia ii ataca pe cei ce nu au aceleasi idei cu ei, in schimb nu au niciun filtru al ideilor, nefacand deosebiri.
Intoleranta este fata de oameni, nu fata de conceptii. De exemplu dvs. sunteti intolerant, la randul dvs. fata de ideea ca pamantul e patrat. Dar trebuie sa fim intelegatori cu cineva care sustine ca pamantul e patrat, nu sa-l atacam din start.

Revenind la subiect, probabil unii catolici uita ca Biserica a fost si inainte de Schisma, cunoscand doar perioada BC de dupa Schisma. In primul mileniu de aceea s-au tinut Sinoadele ecumenice, pentru a raspunde la diferite erori, erezii, invataturi gresite aparute. Le condamnau pe acestea, sfintii care participau la Sinod fiind, in conceptia unora, foarte intoleranti.

Nu stiu daca a spus Parintele Arsenie Boca asa ceva, nu am gasit pana acum. La fel cum Fer. Augustin s-a inselat in mai multe randuri (inclusiv in Filioque), si ssfintii pot avea unele greseli. In schimb am gasit alte afirmatii ale parintelui:
Se vorbeste de unirea Bisericilor, deci de ajungere la sobornicitate. La sobornicitatea Bisericii ajung cei ce renunță la confesionalitate… Tendința Papei de a atrage în același staul pe toți creștinii nu se va realiza niciodată. Papa nu va ajunge niciodată la o turmă și un Păstor în staulul Romei, deoarece Biserica are un singur Păstor: Iisus Hristos.

Un mare sfant, Cuviosul Paisie Agioritul spunea:

„Odată, povestește Starețul, au venit la coliba mea doi cato­lici. Unul dintre ei mi-a spus:
- Hai să spunem „Tatăl nostru”!
- Ca să spunem împreună, trebuie mai întâi să avem aceeași învățătură. Dar între noi și voi este o prăpastie mare.
Apoi mi-a spus:
- Dar ce, numai ortodocșii sunt aproape de Dumnezeu și nu­mai ei se vor mântui? Dumnezeu este cu toată lumea.
- Bine, dar tu poți să-mi spui câtă lume este aproape de Dum­nezeu? Așadar, există diferențe între noi. Firește, suntem copiii legitimi ai unui singur Părinte, dar unii locuiesc în casă, iar alții rătăcesc pe afară.
- Să arătăm dragoste, mi-a spus după aceea.
- Astăzi dragostea pătimașă [păcatul] a devenit modă, le-am zis.
- Și asta este cuprins în dragoste, mi-au spus iarăși.
- Toți vorbesc despre dragoste, pace și armonie, dar toți aceș­tia sunt dezbinați, atât în ei înșiși, cât și în relațiile cu ceilalți. De aceea pregătesc bombe din ce în ce mai mari.”

Dvs. spuneti ca ati devenit catolic fiind ateu, citind din viata unor sfinti catolici. Practic nu stiati nimic despre ortodoxie, deci nu ati facut o alegere intre cele doua, ati ramas la ceea ce ati vazut de prima data. Iar apoi nu mai puteati oricum sa faceti o alegere, pentru ca trebuia sa respectati citatul din sfantul pe care l-ati dat, chiar daca ortodocsii v-ar fi aratat ceva negreu pe alb trebuia sa credeti doar ce spunea BC.
Eu inainte de a deveni credincios am fost interesat de paranormal si am si studiat cate ceva (de fapt am si practicat o tehnica). Nu am gasit nicio minune in BC, aproape toate sunt asemanatoare cu cele din paranormal si diferite de cele din crestinism.

Last edited by catalin2; 07.11.2010 at 21:08:07.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 07.11.2010, 20:51:12
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Sau prin intoarcerea BC la adevar si renuntarea la inovatii
Cred că vroiai să spui renunțarea la erezii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Basarabia e Romania-mars pt unire antiecumenism Generalitati 3 20.10.2012 00:07:38
O declaratie de bun simt.Romania-R Moldova-o unire necesara iulyaan Generalitati 70 30.07.2011 16:23:54
Doua carti de mare interes duhovnicesc strajeru Resurse ortodoxe on-line 1 28.11.2010 09:38:54
Are voie si interes BOR sa se dezvolte in diaspora? sophia Biserica Ortodoxa Romana 6 07.05.2009 18:15:08
Saptamana de unitate crestina vladsergiu Generalitati 83 25.01.2009 01:44:39