Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 06.09.2010, 14:35:05
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
ce spune teoria evolutionista? mai exact ce erori prezice ea? si va rog sa argumentati pe baza teoriei evolutioniste inexistenta lui Dumnezeu.
Ti se pare normal ca un zeu atotstiitor sa faca erori grave de proiectare in "design-ul" animalelor? Mie nu! Iar animalele au o serie de astfel de erori. Un exemplu ar fi legat de nervul care controleaza laringele. Cel mai clar exemplu de eroare penibila a vreunei presupuse divinitati este dat de traiectoria acestui nerv la mamifere si mai ales la girafa. Te-ai astepta ca un zeu inteligent sa trag frumusel o linie cat mai dreapta intre creier si laringe fara sa faca risipa si fara sa expuna nervul respectiv in mod inutil. Nicio limitare nu explica de ce la girafa (un caz extrem bineinteles) nervul respectiv coboara din creier si ajunge undeva la nivelul pieptului inconjurand inima si revine la nu mai mult de 10 cm de creier pentru a comanda laringele. In loc de 10 cm D-zeu a pus cativa metri de nerv?
Evolutionismul prezice ca astfel de erori pot lua nastere prin algoritmii suboptimali dupa care functioneaza. Un stramos al girafei avea nervul respectiv drept insa pe masura ce s-a lungit gatul nervul a fost nevoit sa se tot lungeasca si el neinteligent.

La fel ochiul pe care crestinii il considera prea complex sa fi evoluat pe langa faptul ca are o pata oarba, are si nervii optici asezati invers. Mai concret, senzorii de lumina nu sunt "in prima linie" ci putin mai in spate dupa care nervul vine in partea din fata a ochiului opturand zona sensibila, si apoi se intoarce ca sa ajunga intr-un sfarsit la creier.

De aceea sunt sigur ca bazat pe evolutionism zeul biblic s-a facut de ras si nu este decat o inventie a unor oameni primitivi, cu cunostinte extrem de limitate. Evident, nu este singurul argument. Sunt de acord ca stiinta nu poate dovedi inexistenta unei zeitati la modul general dar un zeu precum cel biblic (nu pot sa spun clar ca risc sa fiu banat) nu are cum sa existe. O fi logica divina prea speciala ca s-o-netelegem noi, dar lucruri simple precum cele de sus nu aveau cum sa scape unui proiectant suprem.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 06.09.2010, 15:16:08
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Prietene uita-te cu atentie:Lucien Cuénot,in “L’inquiétude métephysique,” din Mémoirs de l’Académie de Stanislas(o sa verific iar sursa) spunea:

,,Universul nu poate fi înțeles decât dacă este actul unei Gândiri care ne depășește infinit, iar evoluția numai dacă este efectul unei Voințe care a imprimat lumii mișcarea și o conduce în căile ei prin intermediul cauzelor naturale. Viața se găsește în drum spre o destinație necunoscută. Omul de știință, prin metodele lui proprii, nu ar putea să meargă mai departe decât această afirmare a realității metafizice, dar asigurat fiind de prezența misterului, își înțelege mai bine dorința nepotolită de a ști și de a explica, și dorul după un Adevăr absolut".

Acum : ,,Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, față către față; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin, precum am fost cunoscut și eu."(I Coloseni 13:12) in raport de ,,Omul de știință, prin metodele lui proprii, nu ar putea să meargă mai departe decât această afirmare a realității metafizice".

Apoi ,,dar asigurat fiind de prezența misterului" in raport de ,,Pentru că în parte cunoaștem și în parte proorocim.Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa."(I Coloseni 13:9-10) si asta pentru ca misterul trimite la ,,Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil"(I Coloseni 13:11).

Si intr-un final ,,își înțelege mai bine dorința nepotolită de a ști și de a explica"raportat la ,,acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin".

Ce raport extraordinar>cunosc in parte(prezent+cunoastere imperfecta>asta si este situatia actuala) vs voi cunoaște pe deplin (viitor si dorinta omului de a cunoaste adevarul,dorinta ce va deveni certitudine)

Intrebarea este cum>Chiar Apostolul Pavel o spune inainte,in Coloseni 12:31,cand spune: ,,Și vă arăt încă o cale care le întrece pe toate".Iar finalul,dupa ce totul se va afla,dupa ce stiinta noastra partiala va deveni deplina,dupa ce vom intelege ce azi doar banuim,atunci se va vedea ca ,,Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea. "(I Coloseni 13:13).

Esenta din care am plecat este esenta in care ne intoarcem.Credinta si Nadejdea ne conduc mereu dar Dragostea este aceea mica cheie pe care o avem toti,pt ca din ea am plecat si nimic nu poate exista fara ea.Cum poti avea o Credinta fara dragoste?Nu cumva Dragostea,Credinta si Speranta sunt toate un singur concept pe care il cautam de o istorie?

Sunt doar intrebari,sa nu sariti cu solicitarea,,da ia arata-mi tu o radiografie a Credintei ca sa stiu ca exista".Cartografierea sufletului prin intelegerea dragostei care a stat la baza ,,Atunci, luând Domnul Dumnezeu țărână din pământ, a făcut pe om și a suflat în fața lui suflare de viață și s-a făcut omul ființă vie."(Geneza 2:7).

Suflare de viata si fiinta vie...tot Universul in cateva cuvinte.Toata istoria noastra pe care si astazi incercam sa o intelegem.O creatie impersonala si arbitrara nu va genera niciodata un sentiment uman la fel cum ceva artificial nu va va da niciodata sentimentul ca traim efectiv.Exista o limita undeva.Creatia noastra a avut la baza o ratiune.As fi inclinat sa spun ca Cel de Sus iubeste ordinea generatoare de frumos.

Sir James Hopwood Jeans,pe acesta idee,( http://www.britannica.com/EBchecked/...ir-James-Jeans ) spunea,in The Mysterious Universe (1930), ca:

,,Astăzi, lumea este în general de acord, iar din partea fizică a științei acest acord este aproape unanim, că drumul cunoașterii se îndreaptă spre o realitate nonmecanică: Universul începe să semene tot mai mult cu un mare gând decât cu o mare mașină. Duhul nu mai este privit ca un intrus accidental în împărăția materiei.Descoperim că Universul vădește existența unei puteri care gândește și care supraveghează".

Eu cred ca suflarea de viata din care se naste fiinta vie a avut la baza dragostea Lui.Mantuitorul a spus ,,Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiți unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, așa și voi să vă iubiți unul pe altul"(Ioan 13:34).Viata are la baza cel mai frumos sentiment posibil,care o inobileaza si ii da un sens mai presus de trairile noastre obisnuite si meschine pt ca dragostea adevarata,pura,inseamna putere de sacrificu,a renunta la tine pentru cel de linga tine.Toate se leaga.Asta cred eu,in mintea mea limitata,ca a vrut sa spuna Apostolul Pavel.
Asa este, prietene. Gand la gand, cu bucurie! Slava Celui de Sus si pe pamant
pace si bunavoire intre oameni! Si numai dragostea le poate infaptui acestea.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 06.09.2010, 15:30:42
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ti se pare normal ca un zeu atotstiitor sa faca erori grave de proiectare in "design-ul" animalelor? Mie nu! Iar animalele au o serie de astfel de erori. Un exemplu ar fi legat de nervul care controleaza laringele. Cel mai clar exemplu de eroare penibila a vreunei presupuse divinitati este dat de traiectoria acestui nerv la mamifere si mai ales la girafa. Te-ai astepta ca un zeu inteligent sa trag frumusel o linie cat mai dreapta intre creier si laringe fara sa faca risipa si fara sa expuna nervul respectiv in mod inutil. Nicio limitare nu explica de ce la girafa (un caz extrem bineinteles) nervul respectiv coboara din creier si ajunge undeva la nivelul pieptului inconjurand inima si revine la nu mai mult de 10 cm de creier pentru a comanda laringele. In loc de 10 cm D-zeu a pus cativa metri de nerv?
Evolutionismul prezice ca astfel de erori pot lua nastere prin algoritmii suboptimali dupa care functioneaza. Un stramos al girafei avea nervul respectiv drept insa pe masura ce s-a lungit gatul nervul a fost nevoit sa se tot lungeasca si el neinteligent.

La fel ochiul pe care crestinii il considera prea complex sa fi evoluat pe langa faptul ca are o pata oarba, are si nervii optici asezati invers. Mai concret, senzorii de lumina nu sunt "in prima linie" ci putin mai in spate dupa care nervul vine in partea din fata a ochiului opturand zona sensibila, si apoi se intoarce ca sa ajunga intr-un sfarsit la creier.

De aceea sunt sigur ca bazat pe evolutionism zeul biblic s-a facut de ras si nu este decat o inventie a unor oameni primitivi, cu cunostinte extrem de limitate. Evident, nu este singurul argument. Sunt de acord ca stiinta nu poate dovedi inexistenta unei zeitati la modul general dar un zeu precum cel biblic (nu pot sa spun clar ca risc sa fiu banat) nu are cum sa existe. O fi logica divina prea speciala ca s-o-netelegem noi, dar lucruri simple precum cele de sus nu aveau cum sa scape unui proiectant suprem.
deci dumneavoastra spuneti ca nu e "optimizat design-ul" (privit din sistemul de referinta al omului)... e o discutie interesanta.
pana una alta animalele traiesc foarte bine asa cum sunt ele, cu "imperfectiunile" pe care le-ati descris. eu nu am auzit de nici o plangere...

cat despre ochiul uman putem spune acelasi lucru. functioneaza foarte bine pentru om asa cum este el. nu am auzit pe nimeni sa sa planga... oamenii se plang cand nu mai vad (bine), dar asta este cu totul altceva.
ca in natura sunt specii care au o vedere mult mai buna decat omul asta o stim cu totii (spre exemplu vulturii), dar asta nu inseamna ca Dumnezeu nu l-a facut bine pe om.

Sfanta Scriptura si deci invatatura crestin ortodoxa, spun foarte clar ca intre om si animale diferenta nu este nicidecum trupeasca, ci de natura spirituala (doar sufletul omului are spirit adica este rational, ganditor...). cat priveste trupul, nu exista diferente fiziologice intrucat atat trupul omului cat si al animalelor sunt facute din aceeasi materie, pamant.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 06.09.2010, 15:34:29
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pt MariS

Motto: ,,Lama lui Occam: entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem"

La un anumit moment ne nastem si la un anumit moment murim.Unii ar spune ca este o platitudine implacabila.Daca mi-as imagina viata precum o linie,as spune ca Universul este hartia pe care este desenata iar Dumnezeu vede acesta imagine proiectata in mai multe planuri in spatiu decat o vedem noi.,,Crestinismul redus la esente”a fost o carte interesanta.

Recunosc ca ar fi fascinant sa stiu cum gandeste Cel de Sus dar m-as multumi,in limitarea mea,si cu cateva raspunsuri mult mai putin pretentioase.Cineva spunea ca nasterea este intrebarea pusa vietii iar moartea este raspunsul ei.Dupa acel moment de imponderabilitate al sufletului, cand ,,suflarea de viata”ne paraseste,aflam ceea ce mereu am vrut sa stim:ce urmeza.

Toti am vrea sa stim asta acum si cu siguranta pentru ca asa suntem noi,dorim doar notiuni certe,palpabile,predictibile. Numim asta ,,progres” fara a realiza ca ne depersonalizeaza,ne facem numai buni de a fi creati pe banda rulanta de un consortiu care,zambind lacomi la zeul financiar,sunt doar niste ,,Robber Baron” din trecut http://api.ning.com/files/JC5hRBcqH3...ber_barons.jpg
care si astazi practica aceleasi metode bazate pe ,,sa fim profitabili!" in timp ce lumea li-se inchina slugarnica si gata sa-si vanda sufletul pentru o moneda gaurita de lacomie:
http://westorlandonews.com/wp-conten...ber-barons.jpg
Intr-o lume in care ,, In creierul unor insecte precum gandacii de bucatarie si lacustele, oamenii de stiinta au descoperit molecule cu un puternic efect antibiotic, care ar putea fi folosite pentru prepararea unor medicamente utile in lupta cu microbi periculosi, precum MRSA sau E. coli.” http://www.telegraph.co.uk/health/he...nd-E.coli.html
in care totul pare facut cu un rost,cu un sens,chiar peste puterea noastra de intelegere,chiar si referitor la cele mai dispretuite organisme,care au un rost,un sens,eu ma uit spre Cel de Sus in modul aratat in acest articol
http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...zeu-68708.html

Pentru ca in absenta acele trairi fundamentale,inimitabile,unice,de care tu faci mereu vorbire>,,Da, omul contemporan este un om al nelinistilor. Epoca in care traim este asa. Omul a ajuns, in clipele sale de singuratate apasatoare, sa nu-si mai inteleaga cauzele propriei nelinisti. Insa ceea ce ne nelinisteste pe fiecare dintre noi nu este altceva decat glasul absentei lui Dumnezeu.”


MariS,multumesc pentru dialog.A fost o onoare sa pot sta de vorba cu tine.Va doresc o zi buna in continuare.Cel de Sus sa fie alaturi de noi toti.


Last edited by Scotianul; 06.09.2010 at 15:48:09.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 06.09.2010, 15:49:41
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
MariS,multumesc pentru dialog.A fost o onoare sa pot sta de vorba cu tine.Va doresc o zi buna in continuare.Cel de Sus sa fie alaturi de noi toti.
[/font][/font]
[/font][/font]
Dragul meu, ai stat de vorba cu un fir de praf, asta sunt eu, dar uneori
chiar si un fir de praf e suspendat in lumina. Domnul cu noi!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 06.09.2010, 16:11:21
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Trebuie sa crezi inainte de a incepe sa-L cauti?
Care mai este rostul cautarii?
Toata lumea crede in Dumnezeu numai ca nu toti recunosc acest lucru. Chiar si ateii, iti garantez. Ateii sunt de fapt oameni traumatizati, oameni care au suferit foarte mult si din cauza acestui lucru, sunt suparati pe Dumnezeu. Indiferent daca sunt atei declarati sau credinciosi declarati, nici una din aceste categorii, nu vor putea sa-si explice 100% pe de o parte valorile stiintifice si pe de alta parte credinta in infinitatea ei. Orice am face, suntem "nedumeriti" intr-o oarecare masura, si de-o parte si de alta.

Insa daca incepem prin a crede in Dumnezeu de la inceput, vom afla mai repede ce este in sufletul nostru, atat cat poate fiecare, deoarece el e singura avere pe care o avem cu adevarat pentru ca acolo e Iisus. Nicaieri nu-l vei putea gasi decat in sufletul tau. Nu trebuie sa cunosti citate din Biblie si nici sa fi la curent cu ultimele cercetari stiintifice pentru a-ti privi sufletul. Acolo esti tu si cu Iisus si nimeni altcineva si in momentul in care ai descoperit aceasta cale de comunicare si simtire de cel mai inalt nivel, cautarile noastre spirituale s-au terminat si incepe un alt capitol: eternitatea.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 06.09.2010, 16:12:14
blue_cat blue_cat is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul

Nu știu dacă infirmitatea lui fizică este o pedeapsă de la Dumnezeu dar figura lui dezgustătoare cred că e un mod prin care El ne vorbește despre nenorocirea ateismului. Fiindcă un om curat sufletește nu ar fi putut ajunge atât de desfigurat, chipul fiind o oglindă a sufletului.

[/IMG]
rusine sa iti fie ca vorbesti asa de hawking! ca nu esti de acord cu el e una (desi nu cred ca ai iq-ul lui), dar ca te legi de boala si infirmitatea lui se numeste nesimtire crasa. cine o fi tu ca sa o intrepretezi ca pe o pedeapsa a lui dzeu?
pentru mintea ta ingusta, sa stii ca sufera de o boala neurologica care afecteaza destui oameni. cand a fost diagnosticat, pe vremea cand nu isi terminase doctoratul, i se dadusera vreo 3-4 ani de trait si uite ca au trecut 40 de ani si omul traieste, si are si 3 copii. asta cum o mai interpretezi? oare nu a vrut dzeu ca el sa ramana in viata tocmai ca sa isi duca mai departe cercetarile?
sunt destui oameni "curati sufleteste" care ajung sa fie desfigurati de boli. asta nu inseamna ca trebuie priviti cu dezgust si oroare. sa te vad cum vezi pb daca intr-o buna zi copiii tai ar avea ALS.
oamenii ca el fac lumea sa mearga mai departe.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 06.09.2010, 16:26:01
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Toata lumea crede in Dumnezeu numai ca nu toti recunosc acest lucru. Chiar si ateii, iti garantez. Ateii sunt de fapt oameni traumatizati, oameni care au suferit foarte mult si din cauza acestui lucru, sunt suparati pe Dumnezeu.
Pfftiu, vai cat sunt eu de suparata pe dumnezeu. Si mai ales cata credinta am in el... dar tu chiar citesti cea ce scrii? Te intreb asa, ca atunci cand citesc postarile tale, ma apuca rasul.

Totusi la ce dumnezeu te referi, ca sunt mai multi: Dumnezeu, Visnu, Zeus, Amaterasu etc.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 06.09.2010, 16:33:32
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Pfftiu, vai cat sunt eu de suparata pe dumnezeu. Si mai ales cata credinta am in el... dar tu chiar citesti cea ce scrii? Te intreb asa, ca atunci cand citesc postarile tale, ma apuca rasul.

Totusi la ce dumnezeu te referi, ca sunt mai multi: Dumnezeu, Visnu, Zeus, Amaterasu etc.
Ti-ai raspuns fara sa vrei singura la intrebare.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 06.09.2010, 16:35:01
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blue_cat Vezi mesajul
oamenii ca el fac lumea sa mearga mai departe.
Mai departe catre ce?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce ne-a creat Dumnezeu? Templier Knight Generalitati 6 17.03.2011 17:56:39
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 17:42:36
De ce Dumnezeu ne a creat? KittyNou Generalitati 186 13.09.2010 21:47:09
Fizicianul Stephen Hawking spune ca stiinta invinge yawbaj Teologie si Stiinta 122 30.06.2010 19:07:30
Fizicianul Stephen Hawking spune ca stiinta invinge yawbaj Teologie si Stiinta 1 23.06.2010 15:35:14