Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.03.2010, 07:30:35
albert.smith
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Sinod Pan-Ortodox Local. Oare numai eu vad contradictia de termeni? Ori e pan-ortodox, ori e local. In afara daca e struto-camila.

Dar in fine, are dreptate Fani, treburile astea se discuta pe alte topicuri, nu aici.
Sinoadele de la 1583 si 1593 sunt cunoscute in literatura teologica ca si Sinoade Locale.
Ca si parere personala, cred cu tarie ca sunt Sinoade Pan-Ortodoxe, ale intregii Ortodoxii din timpul respectiv, ca doar Bisericile Ortodoxe n-aveau cum sa-l invite si pe nelegiuitul papa la aceste adunari ale Episcopilor Ortodocsi, sa-l bata amical pe umar si sa-i comunice: "Prea-ereticule, esti sub anathema noastra!".

Si in fine, vorba multa - saracia omului! Noesia n-o mai face tu, care esti schismatica (in afara Sfintei Biserici) pe lupul moralist. Zau, nu este cazul!
Reply With Quote
 

Tags
intinaciune, moliftelnic, nastere, pacat



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 15:06:04
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46