Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.11.2009, 13:04:55
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimisseptimus
Ca răspuns, îți folosesc propriul argument: pentru că celelalte sabate (lună nouă, Paște, Cincizecime, etc.) erau doar "umbre ale trupului lui Hristos", desființate odată cu venirea Lui în trup. Sâmbăta însă, nu era o astfel de "umbră".
Eeee, flăcău, am înțeles că vrei să te eschivezi de răspuns, fără să stii nici tu bine ceea ce vrei să "argumentezi".

Ce ar fi totuși să răspunzi la întrebarea ce ți-am adresat-o!

Lev 16. 29-31 “Aceasta să fie pentru voi lege veșnică: în luna a șaptea, în ziua a zecea a lunii, să postiți și nici o muncă să nu faceți, nici băștinașul, nici străinul care s-a așezat la voi… Aceasta e cea mai mare zi de odihnă pentru voi și să smeriți sufletele voastre prin post. Aceasta este lege veșnică”.

Dacă voi adventiștii sunteți atât de îndrăgostiți de sâmbăta și de Vechiul Testament, de ce nu țineți TOATE zilele de odihnă?
Spune clar Dumnezeu că Sărbătaorea Ieșirii din Egipt „e cea mai mare zi de odihnă” , mai mare chiar decît sâmbăta, și că „este lege veșnică” la fel ca cele zece porunci și că e valabil pentru toate popoarele cu care evreii intră în contact. De ce nu o sărbătoriti si pe asta?
Pentru că fondatoarei sectei voastre doar sâmbăta i-a plăcut și doar sâmbăta v-a impus-o?
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)

Last edited by ovidiu-s; 03.11.2009 at 15:36:45.
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CASATORIE ALBA nicoleta23 Stiri, actualitati, anunturi 79 05.07.2021 13:02:53
'CALUGARIA ALBA' Nosam Nunta 65 03.12.2020 14:32:51
Calugaria alba Angela Calugarul 169 06.01.2018 22:37:30
Casatoria alba Adriana_Crestina Nunta 7 11.08.2011 21:32:25