Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.07.2009, 12:34:31
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Asa este windorin....
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.07.2009, 14:08:53
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Televizorul este un mare dusman al omului ,cel mai mare manipulator din zilele noastre.
Daca vrei sa iti pierzi rostul la rugaciune ,stai in fata televizorului o jumatate de ora seara ,inainte de culcare.
Nu aduce nici un folos ,nici cultural nici divertisment ,iti lasa un mare gol in suflet si o tristete pentru vremurile pe care le traim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.09.2009, 12:55:21
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Televizorul este un mare dusman al omului ,cel mai mare manipulator din zilele noastre. Daca vrei sa iti pierzi rostul la rugaciune ,stai in fata televizorului o jumatate de ora seara ,inainte de culcare. Nu aduce nici un folos ,nici cultural nici divertisment ,iti lasa un mare gol in suflet si o tristete pentru vremurile pe care le traim.
Nu televizorul ne este dusman, ci diavolul singur, care lucreaza prin oamenii din televiziune (constienti sau nu).

Din pricina neputintei omului, si eu ajung sa spun ca mai bine fara TV, decat cu el.
Insa nu este rau in sine. Nu va fi niciodata rau in sine.

Ma uit seara la blocul vecin. Ora 00.30.. 01.30.. ferestrele au atatea lumini de TV.
Este trista starea lumii actuale. Din fericire insa, nu toate ferestrele au lumini de TV, tarziu in noapte.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.09.2009, 12:59:12
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu televizorul ne este dusman, ci diavolul singur, care lucreaza prin oamenii din televiziune (constienti sau nu).

Din pricina neputintei omului, si eu ajung sa spun ca mai bine fara TV, decat cu el.
Insa nu este rau in sine. Nu va fi niciodata rau in sine.

Ma uit seara la blocul vecin. Ora 00.30.. 01.30.. ferestrele au atatea lumini de TV.
Este trista starea lumii actuale. Din fericire insa, nu toate ferestrele au lumini de TV, tarziu in noapte.
Ai dreptate, windorin.
Eu ma gandesc ca si internetul ne distrage prea mult atentia, adesea. Eu una desi trag si foloase de pe urma lui, cred ca sunt si putin dependenta de el.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.09.2009, 14:07:26
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Pai windorin, sa stii ca intr-o vreme dadeau filme de foarte buna calitate, artistice sau care sa aiba vreun miez foarte tarziu, pe la 23.00 sau 00.00. Ca stiu ca eram tare suparate eu si mama pt ca le dadeau asa tarziu!!! Deci poate lumea care se uita la tv asa tarziu se uita la ceva mult mai bun decat dupa-masa.
Intr-adevar, daca ai discernamant e bun tv-ul. Mie imi plac documentarele si in special canalul Travel.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.09.2009, 17:52:53
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Timpul liber este prea pretios pentru a-l mai petrece in fata televizorului. Cu toate ca suntem constienti de acest lucru, uneori ii acordam mai mult timp lui decat familiei. Insa, mai devreme sau mai tarziu vom regreta ca nu am impartit tot acest timp cu cine s-ar fi cuvenit.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.09.2009, 18:08:07
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu Vezi mesajul
"Zilele in care nu se vede decat o singura urma pe nisip sunt tocmai acelea in care Eu te-am purtat in brate..."".
Cred ca atunci va fi raiul pe pamant, cand din multitudinea de urme, nu va mai ramane decat una singura: a lui Dumnezeu care ne poarta pe toti.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.09.2009, 20:17:20
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Pai windorin, sa stii ca intr-o vreme dadeau filme de foarte buna calitate, artistice sau care sa aiba vreun miez foarte tarziu, pe la 23.00 sau 00.00. Ca stiu ca eram tare suparate eu si mama pt ca le dadeau asa tarziu!!! Deci poate lumea care se uita la tv asa tarziu se uita la ceva mult mai bun decat dupa-masa. Intr-adevar, daca ai discernamant e bun tv-ul. Mie imi plac documentarele si in special canalul Travel.
Anna, chiar de ar fi bun acel film. La ora 01.00 sau mai tarziu, in noapte, acela nu este un lucru bun de facut in acel moment. Copilasii dorm, parintii se roaga, fac dragoste, dorm pentru a doua zi, nimeni nu isi oboseste ochii, mintea, si trupul, pentru a dormi pe ei o zi intreaga, a doua zi. Sunt lucruri bune si curate de facut noaptea, insa somnul are rostul lui, iar daca este inlocuit, dea Domnul sa fie inlocuit cu ceva ce merita.

Eu nu am spus ca se uita la ce nu trebuie acei oameni, ci doar ca se uita. In miez de noapte, ei se uita la TV, in timp ce oamenii cuminti dorm, spre a'si odihni trupul si mintea, iar calugarii stau in privegheri pentru toata lumea, citind pomelnicele noastre.

Si vazand cate TV'uri sunt deschise, am inceput sa gandesc la dezbinarea familiilor si la lipsa de minte a parintilor.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
Fie-va mila de un om aflat in mare, mare ispita! Ana-Maria N Umanitare 42 08.04.2012 15:12:22
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 08.12.2010 23:54:23
cel mai mare pacat, sau cea mai mare minciuna zuzu17 Intamplari adevarate 9 05.01.2010 12:44:56
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 22:35:45