Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #4  
Vechi 30.08.2023, 23:19:59
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.068
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Dar sa cer ca majoritatea sa nu batjocoreasca Taina Cununiei si viata umana mi se par niste standarde de bun simt.
Nu putem să-i judecăm pe Nord Americani după standardele Est Europene, fiindcă acolo de mic te naști cu desfânare la tot pasul, tentațiile sunt de 10x mai mari și spre droguri și altele, eu sunt onest deși cred că societatea americană a eșuat.
De aceea și Trump e un desfrânat, s-a născut într-un stat care votează numai Partidul Democrat care e pro libertinaj, deci ei sunt ipocriți când îl critică pe tema asta fiindcă acolo așa e cultura predominantă.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Daca majoritatea "ortodocsilor" vor casatorii homosexuale si avorturi, atunci nu sunt ortodocsi si deci proiectul e la pamant.
Eu nu cred că ajunge doar botezul să fii considerat ortodox, trebuie practică + înțelegere a fenomenului.


Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu mi se pare o concluzie dura, e doar realitatea. Si sa nu uitam ca Rusia se mandreste cu actiunea lor misionara in America si ca au oferit autocefalie celor de la Orthodox Church in America. Pentru ce? Nu sunt eu in masura sa judec, dar pana acum nu am vazut nimic convingator. Sper sa n-am dreptate.
Rușii în afară de câteva mănăstiri de mare rafinament, nu cred că au o credință foarte mare, doar că acolo nu se face bășcălie de cele sfinte ca în România la iumor, măcar pe tema credinței procentual mult mai puțini sunt imbecili, decât românii.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Si eu l-am vazut pe Pr. Seraphim Rose pe care vad ca americanii deja il considera sfant desi nu a fost canonizat, dar nu am gasit ceva sa ma atraga. Mi se pare ca se pierdea in certuri despre evolutionism si alte chestii neesentiale.
Nu ar trebui să fie doar Seraphim Rose, așa și starețul Efrem a făcut mănăstiri prin Arizona și Arizona a înclinat spre Partidul Democrat, nu cel republican, deci e clar că nici acolo nu-și sfințesc oamenii viața îndeajuns că altfel s-ar vedea și la vot.

În Suceava pe unde sunt mănăstiri și grupări mari de neoprotestanți e singura zonă unde a trecut referendumul pt familie, nu poți să fii creștin și să votezi experimente destructive și imorale pt țara ta de tip USR, înseamnă că împărtășania îți va fi spre osândă.

Cumva e ca și cum azi te rogi și după rupi ușile cârciumilor și ale cluburilor.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 30.08.2023 at 23:23:52.
Reply With Quote
 

Tags
america, ortodox, statele unite