Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.05.2024, 10:37:00
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.048
Implicit Parintele Ciprian Mega

Analiză a scriitorului și filosofului Mihai Neamțu și a părintelui regizor Ciprian Mega cu privire la filmul 21 de rubini

https://www.youtube.com/watch?v=9ih1jUKM9H0
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.05.2024, 15:07:29
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.190
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Analiză a scriitorului și filosofului Mihai Neamțu și a părintelui regizor Ciprian Mega cu privire la filmul 21 de rubini

https://www.youtube.com/watch?v=9ih1jUKM9H0
Părintele Ciprian Mega este o voce lucidă a clerului ortodox din zilele noastre, chiar dacă cel puțin trei sferturi din membrii Sfântului Sinod al BOR ar vota fără cea mai mică ezitare pentru caterisirea sa. E un om învățat și curajos, slujește într-un oraș mare dominat de neoprotestanți și are deja fapte semnificative la nici 40 de ani - două splendide biserici ctitorite, una la Episkopeio (Cipru) și cealaltă în țară, la Oradea.

Filmul 21 de rubini este disponibil pe youtube (merită văzut și rumegat)

https://www.youtube.com/watch?v=_OjVS1CuD0w
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.05.2024, 16:45:41
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Părintele Ciprian Mega este o voce lucidă a clerului ortodox din zilele noastre, chiar dacă cel puțin trei sferturi din membrii Sfântului Sinod al BOR ar vota fără cea mai mică ezitare pentru caterisirea sa. E un om învățat și curajos, slujește într-un oraș mare dominat de neoprotestanți și are deja fapte semnificative la nici 40 de ani - două splendide biserici ctitorite, una la Episkopeio (Cipru) și cealaltă în țară, la Oradea.

Filmul 21 de rubini este disponibil pe youtube (merită văzut și rumegat)

https://www.youtube.com/watch?v=_OjVS1CuD0w
De fapt cea mai splendidă realizare e minunata lui soțioară care l-a susținut și cu creditul pt biserica din Cipru, l-a ajutat și cu Biserica de la spital din Oradea, dar și cu filmele.

Eu am văzut filmul prin februarie când s-a lansat, nu am văzut nicio frăsuneală până luna asta, mi s-a părut o semi-porcărioară cu Loredana Groza și petrecerea de la cabană, cu scena când se mozoleau 2 lesbiene într-un club.

Până și scenariul e croit greșit, cine ar da mită să intre la seminar chiar și în anii 90, nu intrai la seminar intrai la facultate în timp, seminarul nu îți asigura automat preoția.

De ce ar cheltui cineva din sărăcia lui să dea mită pt seminar ?

Nu am reușit să văd Glasul care strigă în Pustie, iar Dimineața care nu se va sfârși despre femeile exploatate în Cipru a fost cândva pe un streaming vimeo parcă, iar acum l-a pus pe canalul de youtube.

Râdeau Mirel Palada și Turcescu într-o emisiune, că Koevesi s-a lansat cu 21 de rubini în campania pt prezidențiale.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 14.05.2024 at 16:47:48.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.05.2024, 17:28:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.048
Implicit

Laura Irina Mega (sprijinul părintelui)

https://www.youtube.com/watch?v=zkcmPgZSpVQ

Aflăm dintr-o știre că soția părintelui are 40 de ani (n 1984 la Oradea), părintele e din loc din Vrancea dar a făcut seminarul la Buzău e cu un an mai mic decât soția lui (n.1985).

Pe lângă părintele Ciprian Mega e de făcut mentorat despre cum să te căsătorești bine, apropo de Suferinta baiatului neinsurat,un thread de efect la vremea lui.

Mai rar așa soție și frumoasă, și mamă a 3 copii și sprijin pt soțul ei, ea l-a readus în Oradea.


Îmi aduc aminte și de Cristian Tabără teolog, fost protevist, că tot cu o doamnă din Oradea își refăcuse viața.

Nici nu te gândeai ce frumuseți sunt în Țara Crișurilor...
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.05.2024, 18:08:25
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.622
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
De ce ar cheltui cineva din sărăcia lui să dea mită pt seminar ?
Ai uitat de avalansa de romani practic la cateva zile dupa revolutie, pe trenurile catre occident. si cum aratau reporterilor si vamesilor austrieci saci plini de caramizi de sute de lei? Si asta erau doar cei care incercau sa o roiasca rapid in vest. Imagineaza-ti citi erau in tara cu pivnite pline ochi de bani...Un univers complet necunoscut omului de rand...
E, atunci am inteles ca nu era chiar saracie pentru toti.
Ai uitat cum s-au vindut instantaneu mii de spatii comerciale, case, vile, fabrici.
Cu ce bani?... "Din saracia lui"?
Sunt multe pe care nu le stiam noi atunci. Acum insa este straniu sa spui asa ceva.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.

Last edited by cozia; 14.05.2024 at 18:10:35.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.05.2024, 18:14:46
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 292
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
21 de rubini
Și ce să vezi, pe lângă acțiuni de interdicție, de obstrucționare, de intimidare, de care am înțeles că filmul și nu doar el au parte, în acea luni seara de după duminica de Paști, cel mai probabil după ce s-a vehiculat ora de difuzare a filmului, pe o altă televiziune exact la orele respective hop și așa-zisul „părinte” Neculă, într-o înregistrare, care pentru unii ar putea avea ca alibi pe Florin Piersic, însă am convingerea că nu întîmplător s-a pus atunci casetă cu „părintele”-„celebritate”. Și știm că el a avut, probabil toată viața „dumnealui”, și are în continuare cea mai mare grijă de pulpanele stăpînilor. (Evident ca să poată el să „dea din copite” așa nederanjat, pe unde te gândești și pe unde nu te gândești.)

Un aspect mai puțin remarcat sau poate chiar deloc, este acela că mare parte din acțiunea legată de Biserică a filmului, pe lângă fragmentele care l-ar reprezenta pe „preafericitul” IPS Ciobotea, face referire la zone care aparțin în sens larg de Mitropolia Ardealului, inclusiv Episcopia Oradiei făcînd parte din această mitropolie, a se vedea și scenele care l-ar reprezenta pe IPS Antonie Plămădeală, fost ierarh la Ardeal, cel care și ajunsese la propriu spre sfîrșitul vieții pe acest pămînt în scaun cu rotile (nu știu ce probleme a avut).

Din punctul meu de vedere, una dintre scenele antologice ale filmului este aceea cu chiolhanul „episcopal”, în care se poate regăsi printre altele și mentalitatea unora care âncă mai trăiesc cu fantezia lor că L-au luat ei „ostatic” pe Hristos „la deștiul lor mic” și că va mai continua mult și „bine” această abordare incalificabilă; dar și scena ulterioară cu pretendentul și consilierul „episcopal” în care acela îi spunea într-un limbaj aproape de factură „mafiotă” cum îi era „milă” de pretendent. Eu personal știu caz în care o înaltă „față” bisericească s-a manifestat într-un mod aproape identic față de cineva, în același stil de factură „mafiotă”, încât cred că nu este exclus ca astfel de atitudini ale unora din structurile administrative din BOR sînt cultivate cumva, se socializează pe marginea lor, deci capătă o anumită răspândire și până la urmă unii se și întîlnesc cu ele în realitate, evident pentru „oamenii simpli” fiind vorba de cazul în care lor li se vorbește de milă, inclusiv cu un anumit sarcasm, în timp ce practic sînt „înjunghiați” în spate de „preamilostivi” care se cred actori în filme cu mafioți, cu „securiști”, cu torționari, cu „satrapi” și așa mai departe.

https://youtu.be/_OjVS1CuD0w?si=bHKbCko1KVGfDhYd&t=5975
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.05.2024, 18:19:59
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Ai uitat de avalansa de romani practic la cateva zile dupa revolutie, pe trenurile catre occident. si cum aratau reporterilor si vamesilor austrieci saci plini de caramizi de sute de lei? Si asta erau doar cei care incercau sa o roiasca rapid in vest. Imagineaza-ti citi erau in tara cu pivnite pline ochi de bani...Un univers complet necunoscut omului de rand...
E, atunci am inteles ca nu era chiar saracie pentru toti.
Ai uitat cum s-au vindut instantaneu mii de spatii comerciale, case, vile, fabrici.
Cu ce bani?... "Din saracia lui"?
Sunt multe pe care nu le stiam noi atunci. Acum insa este straniu sa spui asa ceva.
În istoricul filmului, povestea e a unei familii sărace de la țară care vinde tot ce are prin gospodărie să dea băiatul la seminar, de care nu-mi dau seama dacă dorea să meargă sau avea vocație.

Mi se pare o tâmpenie și în anii 90 și acum să dai mită, să intri la un seminar, care nu-ți garantează loc de muncă, când poți face facultatea de teologie, și după facultate cauți soție, dai examenul de capacitate preoțească, iei peste nota 9, și faci eventual și un doctorat pt a fi repartizat la o parohie de grad 1 (urbană cu enoriași).

Din start scenariul e scris prost, chiar dacă în subtextul lui filmul vrea să lovească în arghirofilie și simonia pt posturi de preot.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.05.2024, 18:32:15
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Și ce să vezi, pe lângă acțiuni de interdicție, de obstrucționare, de intimidare, de care am înțeles că filmul și nu doar el au parte, în acea luni seara de după duminica de Paști, cel mai probabil după ce s-a vehiculat ora de difuzare a filmului, pe o altă televiziune exact la orele respective hop și așa-zisul „părinte” Neculă, într-o înregistrare,
L-am văzut pe Dan Puric la ora la care s-ar fi difuzat filmul pe realitatea, nu pe pr Necula, cinstit vorbind filmul a rulat în cinema începând cu Noiembrie 2023, cine voia îl vedea, nu era fâsâiala asta, care nu știu ce rol are fiindcă vreo 6 luni de zile a fost relativ liniște pe subiect.

Eu eram interesat să văd Glasul care strigă în Pustie, despre Gheorghe Calciu, dar văd că gherțoiala asta cu Loredana Groza și cu scene lesbi din cluburi, e mai prizată decât alte filme mai bune ale pr Mega și ale doamnei lui Laura Mega.
Cumva și lor li se face imagine proastă dacă sunt reduși doar la filmul ăsta și nu sunt priviți în ansamblu.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Un aspect mai puțin remarcat sau poate chiar deloc, este acela că mare parte din acțiunea legată de Biserică a filmului, pe lângă fragmentele care l-ar reprezenta pe „preafericitul” IPS Ciobotea, face referire la zone care aparțin în sens larg de Mitropolia Ardealului, inclusiv Episcopia Oradiei făcînd parte din această mitropolie, a se vedea și scenele care l-ar reprezenta pe IPS Antonie Plămădeală, fost ierarh la Ardeal, cel care și ajunsese la propriu spre sfîrșitul vieții pe acest pămînt în scaun cu rotile (nu știu ce probleme a avut).
Fals, filmul face referire la Epifanie Norocel, acțiunea e în Buzău unde a făcut seminarul Ciprian Mega, despre el și încă unul se zice că era ofițer la securitate, dar fiecare înțelege ce vrea.

Și prima lui carte Pântecele Desfrânatei dă tot în acel episcop, deși e clar că la 19 ani nu l-a dus capul să scrie de unul singur cartea, cine știe ce jocuri sunt și în sânul B.O.R. se zice că părintele Buga era în spatele lui.


Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
[u]Din punctul meu de vedere, una dintre scenele antologice ale filmului este aceea cu chiolhanul „episcopal”, în care se poate regăsi printre altele și mentalitatea unora care âncă mai trăiesc cu fantezia lor că L-au luat ei „ostatic” pe Hristos „la deștiul lor mic” și că va mai continua mult și „bine” această abordare incalificabilă; dar și scena ulterioară cu pretendentul și consilierul „episcopal” în care acela îi spunea într-un limbaj aproape de factură „mafiotă” cum îi era „milă” de pretendent. Eu personal știu caz în care o înaltă „față” bisericească s-a manifestat într-un mod aproape identic față de cineva, în același stil de factură „mafiotă”, încât cred că nu este exclus ca astfel de atitudini ale unora din structurile administrative din BOR sînt cultivate cumva, se socializează pe marginea lor, deci capătă o anumită răspândire și până la urmă unii se și întîlnesc cu ele în realitate, evident pentru „oamenii simpli” fiind vorba de cazul în care lor li se vorbește de milă, inclusiv cu un anumit sarcasm, în timp ce practic sînt „înjunghiați” în spate de „preamilostivi” care se cred actori în filme cu mafioți, cu „securiști”, cu torționari, cu „satrapi” și așa mai departe.
Scena cu chiolhanul face referire la preatoxica influență a PSD în teritorii uitate de tineret, unde au prea mare influență să facă și să desfacă diferiți primari analfabeți sau cu apucături primitive, n-ar fi nici PNL departe de situație cu unii primari din teritoriu.

E o critică fină și a încrengăturii PNL-PSD care ține în dobitocie și subdezvoltare zone întregi din anii 90 încoace, dar și împotriva progresismului care cere condamnări la comandă, lovește în ambele structuri de putere care se bat să țină sub tiranie România.

Filmul lovește și în Andrei Pleșu și Emil Constantinescu care au dat drept de survol NATO ca să distrugă Serbia ortodoxă și care asistau impasibili și cu cinism la asta.

Să nu uităm că noi și Bulgaria am dat dreptul să fie bombardată Serbia, iar după aderarea la UE din Ro a plecat cel mai mult tineret ca o pedeapsă, bejenia și exilul e pedeapsă asupra unei țări.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 14.05.2024 at 18:35:46.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.05.2024, 18:57:52
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 292
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Până și scenariul e croit greșit, cine ar da mită să intre la seminar chiar și în anii 90, nu intrai la seminar intrai la facultate în timp, seminarul nu îți asigura automat preoția.

De ce ar cheltui cineva din sărăcia lui să dea mită pt seminar ?
Eu cred că este vorba despre reflectarea corupției masive care există la nivelul unor structuri administrative din BOR, a influenței de factură torționară, de tip poliție politică secretă, exercitate de unii politicieni, sau chiar și nepoliticieni, și servitori de-ai lor din structurile de Supraveghere și Poliție Politică (cuibărite în așa-zise servicii de informații etc.), influențe distructive care ajung la „oameni de rînd” prin „cureaua de transmisie” a unora din structurile de conducere din BOR.

Într-adevăr filmul poate genera stări oarecum șocante, de indignare, avînd în vedere că, spre deosebire de acele elemente care ar semnifica stat paralel etc., despre care totuși s-a socializat într-o anumită măsură în spațiul public, expunerea, artistică, a corupției din BOR, a înlănțuirilor de multe ori de factură neortodoxă, chiar antiortodoxă, între politică și înalți clerici sau consilieri din BOR, care duc în unele cazuri chiar la distrugeri de vieți la „comenzi” politice, „comenzi” despre care este destul de clar că vin sub forme dincolo de legi, de dreptate, efectiv în mod infracțional și generează prin complicitățile unor preaplecați servitori din BOR abuzuri, infracțiuni „binecuvîntate” etc., deci această expunere este cu mult mai puțin socializată.

(N-am urmărit acele „investigații” „recorder”, în afară de una, nu știu nimic despre acele povești cu un „mare alb” etc., ele efectiv sînt niște chestii relativ minore, în cazul în care ar și exista, față de alte abuzuri incalificabile, față de tot felul de obstrucții și alte influențe exercitate de factori din structuri de conducere față de diverși preoți sau „oameni de rînd”, situații în urma cărora pentru unii din acele structuri de conducere din BOR au loc tot felul de consecințe dureroase, unora le mor copii, alții au necazuri, probleme serioase, unii ajung prin spitale, unora le fug „amantele”, precum și alte feluri de probleme.)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.05.2024, 19:01:41
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.622
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Să nu uităm că noi și Bulgaria am dat dreptul să fie bombardată Serbia, iar după aderarea la UE din Ro a plecat cel mai mult tineret ca o pedeapsă, bejenia și exilul e pedeapsă asupra unei țări.
Este interesant cum pui tu problema cu Serbia. Cred ca depinde de experientele fiecaruia legate de Serbia anilor 80 cind sarbii erau platiti de Causescu sa ii prinda si sa returneze miile de romani care cu greu treceau granita sa scape de teroarea ceausista. Ii prindeau si ii predau granicerilor romani care-i torturau cu bestialitate( iar asta nu-i din auzite de la necunoscuti ci de la prieteni care au fost inchisi) Mai degraba sarbii au fost pedepsiti, nu noi.
Oricit ar da-o ei cu biserica ortodoxa si fratie , ...capitolul asta dureros din istorie nu se va sterge niciodata. De iertat i-am iertat, dar nu uitam.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
Răspunde