Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 19.02.2010, 18:08:33
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Faza cu "schimbatul" in ceea ce priveste desfranarea si alte patimi nu presupune o schimbare cu 180 de grade a firii noastre, ci o eliberare de ele. Ori, daca pana azi-noapte X a facut amor cu o mie de barbati, considerand ca e OK, nici o problema, iar astazi o loveste revelatia ca "hm, de ce mi-am irosit eu viata asa si de ce mi-am batut joc de corpul meu atatia ani, cu ce am ramas, cu nimic, cu nici un pic de dragoste in urma tuturor acelor cautari", eu as zice ca deja e ALT om decat era aseara fie si numai pentru faptul ca si-a pus intrebarea asta care ii poate influenta radical viata. La un moment dat mizeria, mai ales cand e foarte multa, se termina, se satura omul, se dezgusta, o da la o parte.

Mai curand *nu* "ne schimbam" atunci cand in viata noastra exista doze mici-medii, dar constante, de rautate/patima, pe care le putem ascunde sub masca respectabilitatii chiar si-n proprii nostri ochi. Dar oamenii care au experiente nasoale de tot, ajungand pana la stadiul de mocirla, cred ca au o rata de "schimbare" in bine, dupa constientizare, mai mare decat doamnele-bine din societate care desi ar avea motive sa-si faca o autocritica, nu si-o vor face niciodata atat de brutal ca o fosta dama de consum (platit sau nu) a carei rusine a fost evidenta si pentru familie, si pentru societate si in ultima (si cel mai important) si pentru ea insasi.

Nu zic ca toate o fac, nici nu zic ca e calea de dorit, dar cazuri de-astea exista, Dumnezeu le stie.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #192  
Vechi 19.02.2010, 18:46:49
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Faza cu "schimbatul" in ceea ce priveste desfranarea si alte patimi nu presupune o schimbare cu 180 de grade a firii noastre, ci o eliberare de ele. Ori, daca pana azi-noapte X a facut amor cu o mie de barbati, considerand ca e OK, nici o problema, iar astazi o loveste revelatia ca "hm, de ce mi-am irosit eu viata asa si de ce mi-am batut joc de corpul meu atatia ani, cu ce am ramas, cu nimic, cu nici un pic de dragoste in urma tuturor acelor cautari", eu as zice ca deja e ALT om decat era aseara fie si numai pentru faptul ca si-a pus intrebarea asta care ii poate influenta radical viata. La un moment dat mizeria, mai ales cand e foarte multa, se termina, se satura omul, se dezgusta, o da la o parte.

Mai curand *nu* "ne schimbam" atunci cand in viata noastra exista doze mici-medii, dar constante, de rautate/patima, pe care le putem ascunde sub masca respectabilitatii chiar si-n proprii nostri ochi. Dar oamenii care au experiente nasoale de tot, ajungand pana la stadiul de mocirla, cred ca au o rata de "schimbare" in bine, dupa constientizare, mai mare decat doamnele-bine din societate care desi ar avea motive sa-si faca o autocritica, nu si-o vor face niciodata atat de brutal ca o fosta dama de consum (platit sau nu) a carei rusine a fost evidenta si pentru familie, si pentru societate si in ultima (si cel mai important) si pentru ea insasi.

Nu zic ca toate o fac, nici nu zic ca e calea de dorit, dar cazuri de-astea exista, Dumnezeu le stie.
Pai cazuri exista...in sprijinul oricarui lucru...dar pe undeva mi se pare putin exagerata aceasta ridicare in slavi a celor care ajung sa stea ceva timp in mocirla, si se trezesc...sau nu. Bun, vorbim de viitorul si schimbarea unui om...dar pana la urmja alegand sa traiesti alaturi de o persoana de genul, care a trait anumite experiente, pe care si le-a dorit, care au implinit-o atat cat a fost sa fie...raman niste semne de intrebare legate de structura ei sufleteasca.

Exista si oameni care se schimba, exista si unii care nu au nevoie de schimbari radicale, oameni care nu ajung sa penduleze intre extreme, si unii care se schimba si prin semne mai mici....pe care le pot percepe...si tot asa, exista de toate, dar nu e ideal sa ne imaginam acum ca vai ce frumos e sa te schimbi peste noapte.

Da, eu una nu as avea incredere in persoanele a caror viata nu merge cumva pe aceeasi linie cat de cat, si care ieri au fost infractori, drogati...azi oameni de incredere, si nu ma intereseaza cum as fi catalogata...insa cert este ca mi-ar ramane mereu semne de intrebare legate de verticalitatea lor, si apoi unde scrie ca cine se schimba peste noapte, e bun schimbat?...pai nu, asta se vede la finalul vietii abia...

Nu stiu, macar atat mi-am dorit de la omul de alaturi...sa imi poate spune, atunci, in acel moment..si sigur pe ceea ce spune, ca ceva anume nu va face niciodata...pentru ca ii repugna, pentru ca e incompatibil cu structura lui sufleteasca, cu educatia...cu ceva din el. Nu imi plac oamenii care afirma" never say never!"..de ce? ..pentru ca acei oameni, recunosc nesiliti de nimeni...ca sunt capabili de fapt de orice, ca in mintea lor nu exista limite...si nu se stie DACA vor aparea vreodata, pentru ca nu se stie de asemenea daca va ajunge sa isi doreasca.

Cu totii cadem, dar e altceva sa cazi...decat sa iti placa aceasta cadere si sa te predai ei oricand si oricum...fara a analiza macar cat de cat lucrurile inainte, si a simti prin ceva din tine ca esti pe cale sa cazi, ca vrei sa lupti...nu poti, dar vrei...eu asa vad lucrurile.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 19.02.2010, 19:51:07
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
\eu as zice ca deja e ALT om decat era aseara fie si numai pentru faptul ca si-a pus intrebarea asta care ii poate influenta radical viata. .
Gresesti, si tocmai de aceea nu se lasa la latitudinea oricui eliberarea prematura din inchisoare a unui criminal ci a UNEI COMISII de JUDECATORI cu experienta!
De ce pentru ca asa cum spui tu s-au mai vazut schimbari "miraculoase" peste noapte( sau mai putin de o noapte cum spune Dorin:) si in urma eliberarii lor aceasta stare de "beatitudine" a fost de scurta durata si s-au pus pe jefuit si luat gituri la oameni.

IN ASTA CONSTA problema psihologica de care vorbim

ALT om trebuie sa fie si consecvent in TIMP si sa ramina in noua HAINA fara sa mai fie tentat sa se imbrace din nou in cea veche.

De aceea vorbim si despre Hirotonie. Nu-i deajuns ca sa ti se puna miinile pe cap pentru a deveni bun preot. Trebuie sa demonstrezi in timp ca haina Hristos ti s-a lipit de piele si asta necesita timp indelungat, nu minuni "ceresti" peste noapte.
Cu povesti de genul asta doar pe copilasi ii adormim!
Reply With Quote
  #194  
Vechi 19.02.2010, 21:03:14
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit despre schimbarea pacatosului

Citesc si ma mir.. Nu am eu intelepciunea celor care stau departe de un forum ortodox lumesc in vreme de pocainta!

Schimbarea pocaitilor NU este schimbarea lumeasca a celor care merg la psiholog pt consiliere!
Schimbarea pacatosului este o conlucrare cu Dumnezeu!
Pe oricare intre noi ne-ar indrepta Dumnezeu pe loc, daca ne-am scarbi si ne-am lepada de noi. Dar noi ne iubim pacatul si ne indulcim in patimi, iar Harul Domnului il alungam.

Nu vreau sa fiu ironica sau sa critic.. dar nu ati citit:
"Întoarce fața Ta de la păcatele mele și toate fărădelegile mele șterge-le.
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele"
Reply With Quote
  #195  
Vechi 19.02.2010, 21:15:58
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Citesc si ma mir.. Nu am eu intelepciunea celor care stau departe de un forum ortodox lumesc in vreme de pocainta!

Schimbarea pocaitilor NU este schimbarea lumeasca a celor care merg la psiholog pt consiliere!
Schimbarea pacatosului este o conlucrare cu Dumnezeu!
Pe oricare intre noi ne-ar indrepta Dumnezeu pe loc, daca ne-am scarbi si ne-am lepada de noi. Dar noi ne iubim pacatul si ne indulcim in patimi, iar Harul Domnului il alungam.

Nu vreau sa fiu ironica sau sa critic.. dar nu ati citit:
"Întoarce fața Ta de la păcatele mele și toate fărădelegile mele șterge-le.
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele"
Daca te mira cele spuse de mine...te invit sa te miri si mai intens!
Reply With Quote
  #196  
Vechi 19.02.2010, 21:26:21
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Daca te mira cele spuse de mine...te invit sa te miri si mai intens!
Nu am facut referire directa la tine..
Ma mira LUMESCUL comentariilor de pe un forum ortodox.
Fara suparare.. 50% din comentarii ar incapea la fel de bine intr-o revista glossy.

Exista, se spune, doua feluri de cunoastere (lumeasca, la asta ma refer): totul despre nimic si nimic despre totul.. Multi care au prea multe opinii, despre orice, practic.. intra in categoria doi. Ei nu ma mira!

Si ca sa va o iau inainte.. unii mi-au zis deja.. eu nu stiu nimic. Dar ma intreb unde as putea invata ceva

Last edited by anna21; 19.02.2010 at 21:31:15.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 19.02.2010, 21:38:49
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu am facut referire directa la tine..
Ma mira LUMESCU comentariilor de pe un forum ortodox.
Fara suparare.. 50% din comentarii ar incapea la fel de bine intr-o revista glossy.
Hmm, nu directa...dar cam directa, si la plural...si mai si faci adaosuri inca!!!

Vrei sa ti le caracterizez si eu pe ale...tot asa, fara suparare?...si la final sa "adaug nevinovat"...eu sunt mic, nu stiu nimic...sunt o mare pacatoasa, dar ma manca limba?
Reply With Quote
  #198  
Vechi 19.02.2010, 21:40:14
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Hmm, nu directa...dar cam directa, si la plural...si mai si faci adaosuri inca!!!

Vrei sa ti le caracterizez si eu pe ale...tot asa, fara suparare?
te rog, nu esti prima
Reply With Quote
  #199  
Vechi 19.02.2010, 21:40:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul

Nu vreau sa fiu ironica sau sa critic.. dar nu ati citit:
"Întoarce fața Ta de la păcatele mele și toate fărădelegile mele șterge-le.
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele"
ee, tocmai acest "sters cu buretele" dureaza ani de zile, poate toata viata, poate niciodata, nu peste noapte.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 19.02.2010, 21:41:26
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Hmm, nu directa...dar cam directa, si la plural...si mai si faci adaosuri inca!!!

Vrei sa ti le caracterizez si eu pe ale...tot asa, fara suparare?...si la final sa "adaug nevinovat"...eu sunt mic, nu stiu nimic...sunt o mare pacatoasa, dar ma manca limba?
nu am fost directa, andrusca
eu sunt f acida... ar lua forumul foc
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cu ce fel de om v-ati casatori? aradeanu Generalitati 179 21.07.2014 17:22:04
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
cine/ce sunt? victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 18:31:25
cine ma ajuta? Hartford Muzica Bisericeasca 4 30.09.2010 04:03:37
Cine stie? Adriana Cluj Generalitati 2 26.08.2010 21:36:05