Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 03.08.2023, 11:21:58
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 313
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Popa Necula e opțional nu te obligă să-i cumperi cărțile, nici să stai la predicile lui, conferințele lui, să intri pe podcasturile lui, (...)
Evident că nu-i cumpăr cărțile și sper ca oricât de multă lume să facă la fel, iar în ceea ce privește înregistrări cu el, ascult doar în caz că e nevoie să aud ceva, să analizez ceva. De exemplu, predica aia la toți sfinții numai o dată am ascultat-o și am simțit din prima că nu este ortodoxă; apoi am mai ascultat-o ca să sesizez nuanțe și cam ce vrea să spună mai la concret, așa încât nu mi-a fost greu să-i fac o analiză prin care să demonstrez că nu este ortodoxă și că Necula însuși este destul de paralel cu ortodoxia. (Faptul că Necula este membru al BOR, asta nu înseamnă că în mod necesar el și are un duh ortodox, o înțelegere ortodoxă.)

La fel a fost și cu cartea pe care i-am găsit-o fără țiplă în librărie, numai ce am văzut imaginile acelea eretice care n-au legătură cu arta creștină și în special cu cea ortodoxă, răsăriteană; acceptul lui Necula ca scriitura lui să fie asociată cu acea imagerie face ca în mod clar acea carte să fie neortodoxă, ba chiar de natură să smintească, să înșele duhovnicește prin duhul eretic, neortodox al acelei imagerii, pe copiii și părinții ortodocși, și în general pe oricine, care și-ar arunca privirea asupra acelei / acelor 3 cărți „pentru copii”.

Oricum, opinia mea este că el nu este frecventat de mulți decât în acel duh consumist, lumesc, la care de fapt el s-a adaptat, s-a coborît sau mai bine zis s-a înjosit singur, sau poate ăla este nivelul lui „maxim”, în acel duh de a consuma, de a privi ceva care pare la modă, așa „cu turma”, cum se mai zice. Nu văd o lucrare autentic duhovnicească, ba dimpotrivă spre exemplu la ceea ce s-a dedat în emisiunea aia de la canalul turcesc cu Denise Rifai este incalificabil.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 03.08.2023, 11:35:25
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 313
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Popa Necula (...) nu e conducătorul iubit, (...)
Nu este, dar se visează, așa cred că se explică goana lui absolut disperată după notorietate, după popularitate din ultima vreme. Este clar că urmărea și urmărește scopuri ascunse de acest tip, pe lângă dorința de a își mări veniturile din vânzări de cărți sau alte prestări bazate pe această notorietate. El, în micimea lui duhovnicească, probabil chiar se crede vreun „standard” al ortodoxiei creștine, el probabil chiar echivalează popularitatea de la o vreme cu valoarea spirituală și morală, și prin urmare ce se gândește, păi dacă alții „inferiori” lui au ajuns unde-au ajuns, atunci el, „preamărețul” (autoînchipuit de minoratul său duhovnicesc) de ce să nu ajungă și el acolo sau poate chiar cu „mult mai sus” decât aceia. Doar „i se cuvine”, nu? Și poate chiar îi surîde norocul, nu ca altora „ghinionul”, că el și aici este destul de învecinat cu „tătucul” său Iohannis.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 03.08.2023, 11:50:07
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 313
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
chiar unii oameni nu cunosc vorba populara: sa faci cu spune popa si sa nu faci ce face popa?! Sa faca tot ceea ce ii invata pr. Necula (daca nu le place faptele pr. Necula, sa le ignore) (...)
Se pare că s-a ajuns la o vreme de la care anumite fapte ale „părintelui” Necula să nu mai poată fi ignorate.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Atunci nu inteleg de unde atata inversunare impotriva unui preot, chiar daca uneori criticile "par indreptatite". Si pe el il va rasplati Domnul dupa masura faptelor sale, bune sau rele, dar criticand un preot al lui Dumnezeu, sa nu ne aflam luptatori impotriva Domnului.
Eu stau să mă gândesc dacă nu cumva prin anumite fapte ale „părintelui” Necula s-a făcut el pe sine un luptător împotriva Domnului. (Cât despre preoție, aș vrea să îți atrag atenția că unii preoți au fost caterisiți de-a lungul timpului și nu-i exclus ca și pe viitor să existe preoți și chiar „chiriarhi” caterisiți.)
Reply With Quote
  #74  
Vechi 03.08.2023, 11:50:41
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 779
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Oricum, opinia mea este că el nu este frecventat de mulți decât în acel duh consumist, lumesc, la care de fapt el s-a adaptat, s-a coborît sau mai bine zis s-a înjosit singur, sau poate ăla este nivelul lui „maxim”, în acel duh de a consuma, de a privi ceva care pare la modă, așa „cu turma”, cum se mai zice.
Daca asta e nivelul lui maxim, asta oarecum il scuza, nu crezi? Inseamna ca omul face tot ce poate si atat poate. Nu cred totusi ca asta e nivelul maxim al nimanui... toti avem loc de a creste cu ajutorul Lui Dumnezeu. Nici eu nu pot sa zic ca-l urmaresc fiindca n-am gasit nimic sa ma atraga la activitatea dumnealui, dar ma gandesc ca o fi un rost si pentru dansul, o aduce lumea din afara sau de pe marginea Bisericii mai inauntru catre Hristos. Adica o treapta pentru unii, ceva digerabil sa ii ajute sa faca pasi mai mari. Nu ma pronunt despre sminteala despre care vorbesti fiindca nu stiu sa judec cat de pernicioasa este relativ cu ce aduce Bisericii.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 03.08.2023, 22:52:35
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.026
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Mie mi-ar plăcea să pot vorbi cât vorbește omul acesta într-o săptămână de cursuri didactice, predică, conferințe pastoral-misionare prin țară, interviuri la tv, emisiuni tv, podcasturi, radiofonie...
Ca de obicei tu rezonezi si vorbesti de cantitati, lucruri, numere.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 03.08.2023, 22:57:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.168
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ca de obicei tu rezonezi si vorbesti de cantitati, lucruri, numere.
Frățioare nu e vorba numai de public, părintele Necula era tare și când predica în capeluța universității la 40 de ani, prin anii 2000, când știau și mai puțini de el, deci de atunci se întrevedeau anumite calități oratorice în el.

Ce ai vrea să fac, să demonizez un om, pe care cu greșelile lui nu pot să-l urăsc, pt că rațiunea îmi spune că nu e un om rău intenționat, nu e un ticălos, nu persecută pe alții mai mici, cel mult mai sare calul sau mai calcă în străchini cu unele exprimări.

Dar și așa emite mii de ore de discurs pe an, unele filmate, altele nu, și din alea mii se extrage numai ce poate fi dubios, discutabil, interpretabil.

Eu muncind văd că numai cine nu muncește nu face greșeli vizibile și cu cât muncești mai mult, te expui la mai multe situații și la diferiți oameni care pot fi negativi.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.08.2023 at 23:30:45.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 04.08.2023, 09:53:33
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Se pare că s-a ajuns la o vreme de la care anumite fapte ale „părintelui” Necula să nu mai poată fi ignorate.
''Dar Mihail Arhanghelul, când se împotrivea diavolului, certându-se cu el pentru trupul lui Moise, N-A îndrăznit să aducă judecată de hulă, ci a zis: "Să te certe pe tine Domnul!"(Iuda1:9)
Sa urmam exemplul Arhanghelului Mihail. E m-ai intelept!
Citat:
Eu stau să mă gândesc dacă nu cumva prin anumite fapte ale „părintelui” Necula s-a făcut el pe sine un luptător împotriva Domnului. (Cât despre preoție, aș vrea să îți atrag atenția că unii preoți au fost caterisiți de-a lungul timpului și nu-i exclus ca și pe viitor să existe preoți și chiar „chiriarhi” caterisiți.)
totul este posibil pe lumea asta, dar...Dumnezeu cu mila, atunci cand se v-a ajunge la treaba asta
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #78  
Vechi 05.08.2023, 19:59:36
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 313
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest
Tu cred că-i faci cea mai mare reclamă lui pr. Necula adică dacă nu te citeam pe tine nici nu știam ce a declarat pe la rahat D, sau pe unde a mai apărut, că există cărți cu ilustrații pt juniori la care el dă un acord formal.
Evident că nu știai, că el are interesul să îți țină ascunse ticăloșiile pe care le-a săvîrșit, dar de pe urma cărora a vrut să profite sau chiar profită pecuniar și nu doar așa.

Tu ești în multe erori și ai impresia că ai dreptul să le scuzi altora, pentru că nu cred că le prea ai cu teologia. Am menționat că acele cărți nu au binecuvîntarea niciunui ierarh al BOR, este clar că personajul își face de cap așa cum și-a făcut și cu alte ocazii, ai văzut și cazul recent cu așa-zisul „masterclass”, care între timp a fost eliminat de pe acea platformă.

Referitor la cărțile respective, uite am să dau și două linkuri ca să vezi, că poate nu ai văzut, și eventual să vadă și alții ce fel de imagerie a acceptat să își asocieze așa-zisul „Părinte” Necula:

https://assets.bkz.ro/upload/produse...a-bkz-bg1.webp
https://assets.bkz.ro/upload/produse...2-bkz-bg1.webp

În aceste imagini încă mai se vede așa vreo dîră de „lumină”, însă cartea văzută de mine este plină de imagini de acest fel care n-au nicio legătură din punctul meu de vedere cu arta creștină ortodoxă, eu le consider eretice, sînt pur și simplu multe desene în care Iisus apare așa la fel ca orice alt om, ba mai mult, apare ca un tînăr cu plete lungi cam ca ale unei muieri, și cu o bărbiță rasă și frezată, de la un moment dat în anumite imagini nu știi dacă e un bărbat tînăr sau o „muiere cu barbă”.

Acest fapt este aproximativ echivalent cu a avea în biserică astfel de „icoane” sau picturi pe ziduri. Atitudinea este pur și simplu neortodoxă și în mod evident sancționabilă, iar cărțile respective ar fi trebuit de mult să fie retrase de pe piață. Oricum „Părintele” Necula dă multe semne că nu le prea are cu Ortodoxia, așa încât stau și mă întreb cât mai este ținut pe o funcție, și mă refer în special la cea de preot, când dă astfel de dovezi de impostură și de șmecherie în materie de credință, că acolo nu sînt niște „simple imagini” cum încearcă naivii să ne facă să credem.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 05.08.2023, 21:18:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.168
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Evident că nu știai, că el are interesul să îți țină ascunse ticăloșiile pe care le-a săvîrșit, dar de pe urma cărora a vrut să profite sau chiar profită pecuniar și nu doar așa.
Greșit, dacă ar avea interes să vândă cel mai prost lucru e să țină ascuns, reclama premerge vânzărilor, e logic.
Mai degrabă pr. Necula îl ajută pe ilustrator să-și facă un debut, poate e o carte debut pt acel ilustrator nici nu știi ce cotă ia Editura, Tipografia, cât îi rămâne părintelui, cât ilustratorului, care sunt costurile de producție acum când a crescut prețul hârtiei.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Tu ești în multe erori și ai impresia că ai dreptul să le scuzi altora, pentru că nu cred că le prea ai cu teologia.
Tu ai vreo treabă cu teologia, ai studii teologice, ai făcut măcar seminarul, de câți ani mergi la Biserică, mergi de fiecare dată când nu ești oprit din binecuvântate pricini ?

Dacă nu ai studii de teologie de ce mă ataci pe mine pe tema asta ?


Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Am menționat că acele cărți nu au binecuvîntarea niciunui ierarh al BOR, este clar că personajul își face de cap așa cum și-a făcut și cu alte ocazii, ai văzut și cazul recent cu așa-zisul „masterclass”, care între timp a fost eliminat de pe acea platformă.
Vezi că pr Necula are dreptul legal să facă ce carte crede dumnealui de cuviință să scrie ce dorește, nu-i poate nimeni suprima sau îngrădi pe motiv că e preot.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Referitor la cărțile respective, uite am să dau și două linkuri ca să vezi, că poate nu ai văzut, și eventual să vadă și alții ce fel de imagerie a acceptat să își asocieze așa-zisul „Părinte” Necula:

https://assets.bkz.ro/upload/produse...a-bkz-bg1.webp
https://assets.bkz.ro/upload/produse...2-bkz-bg1.webp
Acele ilustrații sunt în nota tuturor animațiilor cu tematică biblică, adică și cartea cărților și un desen animat pe care l-am văzut cu regele Moise când eram copil și am fost cu clasa, nici acolo nu apăreau cu nimb de sfinți și ilustrați după erminia ortodoxă.

Era doar o narațiune ilustrată.


Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
În aceste imagini încă mai se vede așa vreo dîră de „lumină”, însă cartea văzută de mine este plină de imagini de acest fel care n-au nicio legătură din punctul meu de vedere cu arta creștină ortodoxă, eu le consider eretice, sînt pur și simplu multe desene în care Iisus apare așa la fel ca orice alt om, ba mai mult, apare ca un tînăr cu plete lungi cam ca ale unei muieri, și cu o bărbiță rasă și frezată, de la un moment dat în anumite imagini nu știi dacă e un bărbat tînăr sau o „muiere cu barbă”.
Iisus nu apare cu păr scurt nici în icoanele ortodoxe , o ilustrație nu are pretenția de a fi icoană, n-a pictat Necula.
E rău că apare literatură cu narațiuni lgbt pt copii servită pe post de mare creație, nu că se readuc aminte întâmplări descrise de Biblie pe o ilustrație făcută ca să fie mai dinamică decât un simplu text.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Acest fapt este aproximativ echivalent cu a avea în biserică astfel de „icoane” sau picturi pe ziduri.
Fals! Nimeni nu se închină înaintea unor ilustrații care peste niște ani ajung să zacă uitate pe undeva, mai rău e să ai icoane sau odoare ortodoxe care ajung la gunoi sau pe care se așterne praful.
Faci niște extrapolări eronate !

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Atitudinea este pur și simplu neortodoxă și în mod evident sancționabilă, iar cărțile respective ar fi trebuit de mult să fie retrase de pe piață.
Există anumite drepturi în țara asta, nu ardem cărți că nu ne place o ilustrație sau că scrie Părintele cu literă de tipar.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Oricum „Părintele” Necula dă multe semne că nu le prea are cu Ortodoxia, așa încât stau și mă întreb cât mai este ținut pe o funcție, și mă refer în special la cea de preot, când dă astfel de dovezi de impostură și de șmecherie în materie de credință, că acolo nu sînt niște „simple imagini” cum încearcă naivii să ne facă să credem.
Nu iei în calcul că părintele Necula e în funcție și în viață și din îngăduința Domnului, dacă n-a pățit nimic în tot acest timp înseamnă că Dumnezeu a găsit și ceva bun în el și îl așteaptă la pocăință, la desăvârșire, la despătimire, la o primenire.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 06.08.2023, 07:03:22
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.026
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Greșit, dacă ar avea interes să vândă cel mai prost lucru e să țină ascuns, reclama premerge vânzărilor, e logic.
Mai degrabă pr. Necula îl ajută pe ilustrator să-și facă un debut, poate e o carte debut pt acel ilustrator nici nu știi ce cotă ia Editura, Tipografia, cât îi rămâne părintelui, cât ilustratorului, care sunt costurile de producție acum când a crescut prețul hârtiei...
Tu vorbesti aici de reguli de marketing, nu de canonul ortodox.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Tu ai vreo treabă cu teologia, ai studii teologice, ai făcut măcar seminarul, de câți ani mergi la Biserică, mergi de fiecare dată când nu ești oprit din binecuvântate pricini ?

Dacă nu ai studii de teologie de ce mă ataci pe mine pe tema asta ?
Se vede din comentariile voastre cine are si cine n-are studii teologice.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Vezi că pr Necula are dreptul legal să facă ce carte crede dumnealui de cuviință să scrie ce dorește, nu-i poate nimeni suprima sau îngrădi pe motiv că e preot.
Ai uitat, sau poate ai omis(?) sa mai adaugi la sfarsit cuvantul ortodox, care schimba cu totul drepturile, nu legale, ci deontologice.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Acele ilustrații sunt în nota tuturor animațiilor cu tematică biblică, adică și cartea cărților și un desen animat pe care l-am văzut cu regele Moise când eram copil și am fost cu clasa, nici acolo nu apăreau cu nimb de sfinți și ilustrați după erminia ortodoxă.

Era doar o narațiune ilustrată.
Nici nu ma gandisem la nimbul sfintilor ca erminie ortodoxa, ci la specificul bizantin, care predomina in toata pictura bisericeasca ortodoxa.

Am vazut intr-o biserica improvizata niste icoane in care la dreapta usilor imparatesti Iisus era imbracat intr-o haina rosie(si nu albastra!) si am remarcat icoana asta ca o icoana protestanta, care pentru tine e doar "naratiune ilustrata", nu ceea ce trebuie sa fie.

Pentru tine e totuna, nu-i asa?

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Iisus nu apare cu păr scurt nici în icoanele ortodoxe , o ilustrație nu are pretenția de a fi icoană, n-a pictat Necula.
E rău că apare literatură cu narațiuni lgbt pt copii servită pe post de mare creație, nu că se readuc aminte întâmplări descrise de Biblie pe o ilustrație făcută ca să fie mai dinamică decât un simplu text.
Parca ai lucra la directia de aprovizionare a librariilor de stat.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Fals! Nimeni nu se închină înaintea unor ilustrații care peste niște ani ajung să zacă uitate pe undeva, mai rău e să ai icoane sau odoare ortodoxe care ajung la gunoi sau pe care se așterne praful.
Faci niște extrapolări eronate !
Oare ce ai fi vrut sa spui aici, Iorest(fratele lui GicaContra)?

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Există anumite drepturi în țara asta, nu ardem cărți că nu ne place o ilustrație sau că scrie Părintele cu literă de tipar.
Daca ai fi avocatul lui Necula (oare nu esti?) judecatorul ti-ar spune sa reformulezi ca nu se poate lua ca argument ce ai postat aici.



Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu iei în calcul că părintele Necula e în funcție și în viață și din îngăduința Domnului, dacă n-a pățit nimic în tot acest timp înseamnă că Dumnezeu a găsit și ceva bun în el și îl așteaptă la pocăință, la desăvârșire, la despătimire, la o primenire.
Numarul de ani, de kilometri si de conferinte nu se pot lua ca bune facute de parintele, fiindca ar fi la fel de bune si daca n-ar fi parinte.
Insa trebuie sa observ si sa subliniez ca nu numai Dumnezeu, ci chiar tu ai formulat si deci il astepti "la pocăință, la desăvârșire, la despătimire, la o primenire."

3. Iar Pilat L-a întrebat, zicând: Tu ești regele iudeilor? Iar El, răspunzând, a zis: Tu zici.(Lc23,3)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde