Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 20.10.2009, 08:14:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
PS De fapt de mult am deviat de la subiect, era vorba de ispitele femeii aici...
Da, revenind la oile noastre... pai, femeile nu prea au ispite in biserica, tocmai pentru ca la capitolul sex sunt mai cerebrale decat barbatii (sic!).
Reply With Quote
  #62  
Vechi 20.10.2009, 08:39:02
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Zaharia draga, ma ierti ca nu ma abtin sa intervin, dar n-ai inteles ce-am vrut sa spun. ba mai mult, ai inteles chiar pe dos.

DECI, ce inseamna ca o femeie sa se simta bine in pielea ei, functie de statutul social si de decenta? Pai uite, de ex. eu una cand ma duc la serviciu in Manhattan ma imbrac casual office (adica nici prea prea, nici foarte foarte); nu ma pot imbraca in costum popular oltenesc (desi am unul la care tin f. mult, de la bunica), ca nu e locul potrivit, nici nu pot sa ma imbrobodesc ca mamaicile de la tara (pe care de altfel le iubesc f.f. mult) dar nici nu port nu stiu ce fineturi ca nici Prima Doamna a Americii nu sunt !

PS: si la Biserica cand ma duc ma imbrac tot cam la fel, dar evit pe cat posibil pantalonii. Iar de farduri m-am lasat de muuuult. Dar nu-i meritul meu catusi de putin!

PPS: cum ti-am mai spus odata demult, tu Zaharia draga stii multe la capitolul teologie teoretica, dar practica iti da de furca. nu stii sa te apropii de oameni pe intelesul lor. lasa inchistarea la o parte si stilul de batran sfatos, ca nu te prinde, ca n-ai decat 47 ani, calugar nu esti, si nici insurat paremise. deci, coboara cu picioarele pe pamant din turnul tau de fildes, si toti vom avea de castigat.
Iarta-ma te rog ca intelegindu-te gresit te-am apreciat !
Reply With Quote
  #63  
Vechi 20.10.2009, 08:51:15
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

@ mirelat -
partial de acord
Citat:În prealabil postat de Marimira
o femeie are nevoie sa se simta bine in pielea ei; ... Sau pur si simplu sa fie aparata de priviri critice. De ce altfel s-ar farda si imbraca bine si femeile batrane?

sunt de acord ca o femeie trebuie sa se simta bine in pielea ei, dar asta tine mai mult de statutul social si de decenta, si mai putin (sau deloc) de farduri. apropo, sunt de compatimit acele femei batrane care se fardeaza si se vopsesc strident, mie una imi plac cele care se pastreaza cat mai naturale, valabil si pentru cele tinere! cred ca Dumnezeu le daruieste o frumusete aparte, care nu se compara cu cea "fabricata".

Draga mea surioara, ceea ce ai citat ca fiind postarea mea - nu este, te rog sa citesti postarile mele (ultimele de pe topic)cu atentie - sunt comentarii la alte postari,(Fany71 si Andrusca CIM).Postarea mea arata asa pt. ca eu nu stiu cum sa fac sa postez ca voi cu citat in chenarul bleu, apropos poate cineva sa ma ajute, va rog ? ...nu-mi reuseste.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 20.10.2009, 08:58:59
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Smile

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
sunt de acord ca o femeie trebuie sa se simta bine in pielea ei, dar asta tine mai mult de statutul social si de decenta, si mai putin (sau deloc) de farduri. apropo, sunt de compatimit acele femei batrane care se fardeaza si se vopsesc strident, mie una imi plac cele care se pastreaza cat mai naturale, valabil si pentru cele tinere! cred ca Dumnezeu le daruieste o frumusete aparte, care nu se compara cu cea "fabricata".

Draga surioara imi cer iertare daca am derutat cu felul in care mi-am aranjat postarile dar comentariul acesta chiar nu face referire la presupusa mea postare..a se citi ultimele 2 - 3 pag din topic!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 20.10.2009, 09:18:56
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Iarta-ma te rog ca intelegindu-te gresit te-am apreciat !
Iarta-ma te rog ,dar aproapele trebuie iubit asa cum este.
Daca nu ne convine ce spune despre noi cel de langa noi ,e cazul sa il dispretuim ,sau sa ne para rau ca am avut o parere buna despre el ?
Noi nu suntem aici sa ne dam premii ,sa ne laudam unii pe altii ,dupa cum am observat ca se practica.
E adevarat , ortodoxia trebuie traita ,nu gandita rigid in limitele canoanelor si dogmelor citite de prin carti .
Am avut surpriza ,mergand saptamina trecuta la o manastire din Moldova sa vad ca unul din calugarii cu care m-am sfatuit vedea problemele expuse de mine mult mai tolerant si cu dragoste decat credeam eu .
Si el actiona conform canoanelor ,dar in plus fata de noi ,mirenii ,avea practica rugaciunii ,a posturilor ,a slujbelor .
Noi avem tendinta de a ne autopedepsi.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #66  
Vechi 20.10.2009, 15:46:52
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
M-am hotarat sa deschid acest fir pentru ca pur si simplu m-am saturat de zecile de discutii legate numai de felul in care femeia este vinovata, de la facerea lumii, de smintirea barbatului.

Si atunci vreau eu sa va intreb si fata cealalta a monezii?
Ce facem cu barbatii si cu ispitele femeii?
Si femeia este om, cu suflet si hormoni.
Ce ar trebui sa faca ea ca sa se apare de ele? Cum ar trebui sa umble barbatul: imbracaminte, comportament, aspect, etc.
Se discuta pe un alt fir ca pentru maici nu este posibil un Athos, pentru ca trebuie sa vina preotul. Si daca acesta le tulbura cu ochii lui albastri, sau cu infatisarea lui?
Cineva (chiar mai multe persoane cred) spunea ca a fost tulburata de duhovnic (calugar, preot, nu conteaza).
Femeile vin la biserica, se duc la spovedit la...un barbat pana la urma. Si daca au si ele ispite?
Si daca tocmai vesmintele preotului si aspectul lui le pot tulbura pe femei?
Cine este atunci vinovat?
Sa-i punem si barbatului val pe fata?
Cum sa-l imbracam si unde sa-l asezam?
Sa facem spovedania ca la catolici, fara a vedea fata preotului/duhovnicului?
Si credeti-ma ca ma refer aici numai la fetele/femeile cuminti, credincioase, cuviincioase, nu la altele.
V-as intreba si altceva:
Barbatii picteaza f.frumos icoane, mai ales pe Sf. Fecioara o vad in chip foarte frumos.
Oare cum vad femeile icoana Lui, ochii lui? Si cum o vad barbatii?
Foarte interesant topic, Sophia!
Cred ca fiecare este ispitit in felul lui: barbatii prin cele trupesti, iar femeile prin mandrie (parerea mea).
Pentru mine, o mare ispita din partea unui barbat crestin este lipsa de respect fata de femei. (Nu cum se imbraca, cum arata, cat stie etc... ci LIPSA DE RESPECT!)
Pentru ca oricat de mult m-as stradui sa fac binele, un barbat crestin care are dispret fata de femei (misogin sau poate doar prea critic, mandru, lipsit de iubire), ma dezamageste profund... adesea evit si sa-i privesc. Cunosc barbati necredinciosi care sunt fustangii sau misogini, plini de mandrie.. ii accept fara probleme. Dar nu pe crestini! Pentru ca macar primii sunt lipsiti de ipocrizie.

Sper ca nu am suparat pe nimeni.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 20.10.2009, 18:03:40
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Foarte interesant topic, Sophia!
Cred ca fiecare este ispitit in felul lui: barbatii prin cele trupesti, iar femeile prin mandrie (parerea mea).
Pentru mine, o mare ispita din partea unui barbat crestin este lipsa de respect fata de femei. (Nu cum se imbraca, cum arata, cat stie etc... ci LIPSA DE RESPECT!)
Pentru ca oricat de mult m-as stradui sa fac binele, un barbat crestin care are dispret fata de femei (misogin sau poate doar prea critic, mandru, lipsit de iubire), ma dezamageste profund... adesea evit si sa-i privesc. Cunosc barbati necredinciosi care sunt fustangii sau misogini, plini de mandrie.. ii accept fara probleme. Dar nu pe crestini! Pentru ca macar primii sunt lipsiti de ipocrizie.

Sper ca nu am suparat pe nimeni.
nu se supara decat cei care se simt. insa ar trebui sa stii ca si fustangii, cand "te respecta" asa cum crezi tu, tot ipocrizie se cheama. si scopul "respectului" banuiesc ca il cunosti. nu stiu cum te simti mai bine: cu o privire lasciva si libidinoasa pe tine sau una lipsita de respect, acuzatoare...
nu cred ca e cazul sa generalizezi. si pentru mine e valabil chestia cu generalizatul.
mai da-le o sansa crestinilor. nu cred ca un tanar crestin care vrea sa se casatoreasca se uita cum spui tu. doar daca e la inceput de drum si e prea aprins si putin habotnic. insa, sunt sigur ca apreciaza ce trebuie la o fata. daca nu... ghinion pentru el.


Sper ca nu am suparat pe nimeni. :))

Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #68  
Vechi 20.10.2009, 20:53:49
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Iarta-ma te rog ca intelegindu-te gresit te-am apreciat !
basca vorbim, basca ne intelegem !
Reply With Quote
  #69  
Vechi 20.10.2009, 20:57:10
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cum sa citezi in chenar

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
Draga mea surioara, ceea ce ai citat ca fiind postarea mea - nu este, te rog sa citesti postarile mele (ultimele de pe topic)cu atentie - sunt comentarii la alte postari,(Fany71 si Andrusca CIM).Postarea mea arata asa pt. ca eu nu stiu cum sa fac sa postez ca voi cu citat in chenarul bleu, apropos poate cineva sa ma ajute, va rog ? ...nu-mi reuseste.
e foarte simplu: apesi pe butonul "quote" (e un mic buton albastru, sub fiecare postare) si o sa iti apara citat textul de la respectiva postare, la care vrei sa faci referire.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 20.10.2009, 22:22:55
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
nu se supara decat cei care se simt. insa ar trebui sa stii ca si fustangii, cand "te respecta" asa cum crezi tu, tot ipocrizie se cheama. si scopul "respectului" banuiesc ca il cunosti. nu stiu cum te simti mai bine: cu o privire lasciva si libidinoasa pe tine sau una lipsita de respect, acuzatoare...
nu cred ca e cazul sa generalizezi. si pentru mine e valabil chestia cu generalizatul.
mai da-le o sansa crestinilor. nu cred ca un tanar crestin care vrea sa se casatoreasca se uita cum spui tu. doar daca e la inceput de drum si e prea aprins si putin habotnic. insa, sunt sigur ca apreciaza ce trebuie la o fata. daca nu... ghinion pentru el.


Sper ca nu am suparat pe nimeni. :))

Doamne ajuta!
Nu caut respect la cei care nu sunt crestini si de aceea nu ma deranjeaja in mod particular atunci cand nu exista. Mi se pare oarecum firesc ca daca nu stii ca oamenii sunt creati dupa chipul lui Dumnezeu sa nu stii ce sa cauti in cel de alaturi. Dar cu cei care vor sa fie crestini.. este o alta poveste!
Eu am prietene necredincioase care umbla cu barbati, care poarta fuste scurte sau pantaloni skinny (apropo, pantaloni skinny port si eu, puteti sa ma catalogati daca vreti) cu tocuri inalte... etc. Cand sunt etichetate de crestini drept femei usoare sunt fffff indignata! Multe dintre ele au dat dovada de multa bunatate, generozitate si compasiune. In special o prietena, fosta manechina... extraordinar de receptiva la suferinta altora (de ex. am vazut-o cum a luat de mana si a mangaiat un cersetor handicapat pe strada! Mai mult decat a-i da doar bani). Mi-a fost rusine de lipsa mea de mila. Pai cum ar fi sa le judec dupa lungimea fustei si culoarea unghiilor cand ele sunt mai bune decat mine?
Cred ca orice femeie are vocatia sacrificiului, pe care nu va ezita sa-l manifeste atunci cand situatia o cere. Puteti sa va ganditi daca asa este sau puteti sa va opriti la cercetarea hainelor, desigur.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 19:45:03
Ispitele postului heaven Postul 17 11.03.2011 10:46:50
De asta ce ziceti? Vor sa schimbe si data Pastelui :( BogdanF2 Generalitati 41 10.10.2010 22:43:21
Ispitele dupa spovedanie Elena78 Pocainta 8 29.10.2009 17:40:59