Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 24.06.2009, 00:15:48
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
scuzati off topicul
Dar de unde iti faci cumparaturile de haine, daca nu este o taina? ...si ce vrei sa spui prin bitter-sweet luxury?
Nu-ti spun de unde-mi fac cumparaturile ca suntem prea off.. Acela era doar o replica la "Frustrarea si fanatismul datorat neimplinirilor din Vest".

Revenind la subiect, mai redau idei din cartea parintelui Arsenie Vliangoftis, poate le gaseste cineva utile.
Spuneam ca Noua Era sustine ca toate religiile sunt cai care conduc la adevar. Pe baza acestui pricipiu se incearca unirea religiilor actuale intr-o panreligie: crede orice vrei, dar sa nu crezi ca doar religia ta este dreapta.
Adeptii new age se cred plasati pe un nivel spiritual superior fata de crestini. Iar ortodocsii (care sustin ca doar in credinta lor exista mantuire) sunt considerati fanatici, intoleranti, rasisti, fundamentalisti...
Termenii crestinismului (Hristos, rugaciune, dragoste, libertate, pacat..) sunt folositi cu alte sensuri. Pastrandu-se doar termenul, se creeaza confuzie asupra intelesului, pentru a crea iluzia ca invatatura new age nu este diferita de cea crestina!

Invatatura favorita a reprezentantilor new age: omul este Dumnezeu.
Pentru aceasta, ei rastalmacesc cuvintele Mantuitorului: "Căci, iată, împărăția lui Dumnezeu este înăuntrul vostru. " (Luca, 17:21)
Aceste cuvinte arata ca cei care sunt botezati si fac voia lui Dumnezeu au in ei Harul dumnezeiesc, pe Duhul Sfant. Iar cel care se face casa a Sf. Duh traieste de pe acum in Imparatia lui Dumnezeu.
(Foarte departe de crestinism este invatatura new age care spune ca omul este din fire dumnezeu)
Reply With Quote
  #232  
Vechi 24.06.2009, 02:49:08
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Serios? mai cauta aici pe topicurile catolice sa vezi cita iubire de aproapele aste raspindita. Si nu prea se simte ca am separa omul de credinta lui "eretica" pacatoasa"
Mai citeste-ti cu atentie postarile

Iti spun eu sigur ca nu poti fi tu asa de superioara in simtiri si de altruista incit sa poti iubi pe omul in spatele "ereticului" pe care nu incetezi sa-l vezi si sa-l dispretuiesti.

..sau poate nu vorbim despre iubire ci despre altceva paralel
Andrei, imi pare rau ca nu intelegi. Da, e vorba de iubire crestina, asa cum ne-a dat porunca Domnul. Si din iubire nu acceptam diferentele aparute inainte si dupa Schisma, ca sa aiba la ce reveni cei plecati acum 1000 ani.
Reply With Quote
  #233  
Vechi 24.06.2009, 03:20:02
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Sfantul Antonie cel Mare fusese invatat sa se roage:
"Toti se vor mantui numai eu ma voi pierde".

Pai cei din Iad de traisera pana la venirea lui Dumnezeu in trup iata ce zice Sfantul Ioan Damaschinul de dansii:
"Milostivirea Ta, cea nemasurata
Cei tinuti in legaturile iadului, vazandu-o
La Lumina au mers Hristoase, cu picioare vesele
Laudand Pastile cele vesnice "
Daca se zice ca mantuirea e numai la crestini ortodocsi din ce zice Sfantul Ioan Damaschinul reiese ca toti care au trait pana la venirea Domnului nostru Iisus Hristos au fost crestini ortodocsi.Si daca se mai citeste si la prohod se confirma ca toti oamenii din Iad au urmat pe Domnul nostru Iisus Hristos crezand in Dansul.
In Iad Sfantul Ioan Botezatorul a propovaduit pe Domnul nostru Iisus Hristos celor de acolo.

Nu l-a propovaduit Sfantului prooroc Solomon sau Sfantului prooroc David sau Sfantului prooroc Avraam sau celor care stiau deja ca va veni si il asteptau ci celor care nu stiau.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 24.06.2009, 10:59:57
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Andrei, imi pare rau ca nu intelegi. Da, e vorba de iubire crestina, asa cum ne-a dat porunca Domnul. Si din iubire nu acceptam diferentele aparute inainte si dupa Schisma, ca sa aiba la ce reveni cei plecati acum 1000 ani.
Totusi, as vrea sa va intreb, pe tine si pe cei care tot ziceti ca sa se intoarca la ortodoxie: Pana unde? pana la preluarea in toate amanuntele a slujbelor bizantine (care au evoluat si ele intre timp), si a tuturor chichitelor canoanelor? La barba preotilor( care nu a existat la ei mai niciodata)? La amanuntele vesmintelor?
E chiar o intrebare, sa stiti, nu o ironie. Cum va imaginati voi aceasta intoarere?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #235  
Vechi 24.06.2009, 12:06:39
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu nu cred ca este de datoria noastra sa discutam modul in care Dumnezeu lucreaza asupra celor de o alta credinta. Sincer, eu nu-L vad pe Dumnezeu ca fiind in "concediu" in inima celor care nu sunt ortodocsi. Pe de alta parte nu vad nici natura umana a celor de alta credinta ca fiind intr-o stare de repaus. Si la ei natura alerga spre Creator.

Noi pierdem din vedere puterea lui Dumnezeu de a mantui pe oricine, oricand si sub orice forma.
Reply With Quote
  #236  
Vechi 24.06.2009, 12:13:11
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Serios? mai cauta aici pe topicurile catolice sa vezi cita iubire de aproapele aste raspindita. Si nu prea se simte ca am separa omul de credinta lui "eretica" pacatoasa"
Mai citeste-ti cu atentie postarile

Iti spun eu sigur ca nu poti fi tu asa de superioara in simtiri si de altruista incit sa poti iubi pe omul in spatele "ereticului" pe care nu incetezi sa-l vezi si sa-l dispretuiesti.

..sau poate nu vorbim despre iubire ci despre altceva paralel
Andrei ,cand iubim omul nu ne raportam la credinta lui ,facem abstractie.
Frumos din partea catolicilor ca isi iubesc aproapele.
Din pacate cati catolici practicanti mai sunt in Europa?
Sau protestanti ?
Sf.Nicolae Velimirovici deplangea starea cazuta a Europei apusene.
Si asta se vede din incapatinarea guvernelor unor tari apusene de a legifera pacatul sub toate formele lui ,prostitutie ,homosexualitate,etc.
Vedem faptele si e suficient ,nu ne raportam la vorbe.Astea da fapte anticrestine.
Reply With Quote
  #237  
Vechi 24.06.2009, 12:16:51
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Andrei ,cand iubim omul nu ne raportam la credinta lui ,facem abstractie.
Frumos din partea catolicilor ca isi iubesc aproapele.
Din pacate cati catolici practicanti mai sunt in Europa?
Sau protestanti ?
Sf.Nicolae Velimirovici deplangea starea cazuta a Europei apusene.
Si asta se vede din incapatinarea guvernelor unor tari apusene de a legifera pacatul sub toate formele lui ,prostitutie ,homosexualitate,etc.
Vedem faptele si e suficient ,nu ne raportam la vorbe.Astea da fapte anticrestine.
Mai sunt, anita, totusi, din fericire, si catolici si protestanti credinciosi. La fel, cati ortodocsi credinciosi sunt din toti cei care sunt botezati? Poate ceva mai multi, dar nu MULT maiu multi.

Cred ca e invers: nu din cauza legiferarilor de care zici sunt putini, ci din cauza ca sunt putini se legifereaza lucrurile astea (depinde insa ce intelegem prin legiferare, ca nu cerd ca ar fi crestin sa ii trimitem la inchisoare pe homosexuali acuma; poate te referi la casatoria homosexuala).
Nu copacii misca vantul, ci vantul misca copacii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #238  
Vechi 24.06.2009, 12:23:20
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Mai sunt, anita, totusi, din fericire, si catolici si protestanti credinciosi. La fel, cati ortodocsi credinciosi sunt din toti cei care sunt botezati? Poate ceva mai multi, dar nu MULT maiu multi.

Cred ca e invers: nu din cauza legiferarilor de care zici sunt putini, ci din cauza ca sunt putini se legifereaza lucrurile astea (depinde insa ce intelegem prin legiferare, ca nu cerd ca ar fi crestin sa ii trimitem la inchisoare pe homosexuali acuma; poate te referi la casatoria homosexuala).
Nu copacii misca vantul, ci vantul misca copacii.
Asta am spus si eu ,starea decazuta a natiunii a permis guvernelor sa dea asemenea legi.
Si noi ,romanii ,pentru pacatele noastre avem acesti conducatori.
Daca ai timp ,citeste ce spune sfantul Nicolae al Serbiei ,vei gasi pe internet.
In Franta am inteles ca bisericile sunt cam pustii in sfanta zi de duminica.
Sa dea Domnul sa nu fie asa ,mi-a spus cineva care a stat acolo un an.
Reply With Quote
  #239  
Vechi 24.06.2009, 13:23:52
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Asta am spus si eu ,starea decazuta a natiunii a permis guvernelor sa dea asemenea legi.
Si noi ,romanii ,pentru pacatele noastre avem acesti conducatori.
Daca ai timp ,citeste ce spune sfantul Nicolae al Serbiei ,vei gasi pe internet.
In Franta am inteles ca bisericile sunt cam pustii in sfanta zi de duminica.
Sa dea Domnul sa nu fie asa ,mi-a spus cineva care a stat acolo un an.
Scuze, te-am inteles gresit.
Sigur, multe biserici sunt pe jumatate goale dar trebui' vazut si ca sunt foarte multe biserici, construite pe vremea cand erau multi credinciosi. Bineinteles, exista o delasare a credintei in occident, cum spui, insa nu inseamna ca nu exista si credinta vie..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #240  
Vechi 25.06.2009, 12:44:38
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Exclamation mantuirea paganilor...

[SIZE=3]Intr-o vedenie despre INFRICOSATA JUDECATA, sf. episcop ascet Nifon, printre altele, povesteste:[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]"...Dupa acestia a intrat (la judecata) marea multime de pagani, inchinatori la idoli, care nu au cunoscut legea lui Hristos, dar din fire au tinut-o, ascultand de constiinta lor . Multi straluceau ca soarele de nevinovatia si curatia lor si Domnul le-a dat Paradisul si cununi luminoase si impletite cu trandafiri si crini. Dar pentru ca au fost lipsiti de Dumnezeiescul Botez erau orbi si nu vedeau deloc slava lui Dumnezeu, pentru ca Sfantul Botez este lumina si ochiul sufletului. De aceea cine nu este botezat, desi mosteneste bucuria Raiului si simte ceva din dulceata si mireasma lui, nu vede nimic..."[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Mi s-a parut foarte interesant ce am citit si am vrut sa va impartasesc si voua... Asadar e posibila o mantuire in afara ortodoxiei, e posibil ca si cei neortodocsi sa simta dulceata ,mireasma Raiului, fara insa a vedea lumina lui...[/SIZE]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15