![]() |
![]() |
|
|
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Văd că n-ați căutat ca lumea:))
Uite aici pasaj de pasaj: Psalmul 97:7 VDC [7] Sunt rușinați toți cei ce slujesc icoanelor și care se fălesc cu idolii: toți dumnezeii se închină înaintea Lui. Dar s-a corectat după, că era prea de tot:)) Psalmii 97:7 VDCL [7] Să se rușineze toți cei ce slujesc la chipuri cioplite, care se fălesc cu idoli. Închinați‐vă lui, toți dumnezeii!
__________________
Cheamă-Mă, și-ți voi răspunde și îți voi vesti lucruri mari, lucruri ascunse, pe care nu le cunoști.(Ieremia 33:3) |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Citat:
7 Confounded be all they that serve graven images, that boast themselves of idols: worship him, all ye gods. Dar ce înseamnă pentru tine s-a corectat, e limpede că a oferit o traducere pt radicalizare anti cultul icoanelor, mai agresivă decât protestantismul clasic.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2. |
|
#3
|
|||
|
|||
|
14 And that she increased her whoredoms: for when she saw men pourtrayed upon the wall, the images of the Chaldeans pourtrayed with vermilion,
Cornilă Ezekiel 23:14 Ea a mers chiar mai departe în curviile ei. A zărit pe ziduri niște zugrăveli de bărbați, niște icoane de haldei zugrăviți cu culoare roșie, Ezekiel 7: 20 20 As for the beauty of his ornament, he set it in majesty: but they made the images of their abominations and of their detestable things therein: therefore have I set it far from them. Cornilă traducere Ezekiel 7: 20 20Se făleau cu podoaba lor măreață, și cu ea au făcut icoanele urâciunilor lor, ale idolilor lor. De aceea le-o voi preface în scârbă pentru ei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2. Last edited by Iorest; 04.03.2025 at 01:58:59. |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Totuși până încep alt topic strict despre asta,redau aici dacă tot suntem pe subiect…
Pasajele unde Sfânta Scriptură, interzice in mod explicit reprezentarea lui Dumnezeu,in orice fel. Deci mare atenție, aici nu vorbim despre închinarea la idolii din vremea respectivă,sau adorarea altor dumnezei sau zei aparținând altor popoare. Ne referim strict la reprezentarea lui Dumnezeu adevărat,cel revelat. Redau varianta traducerii Bisericii Catolice, pentru neutralitate. Deuteronomul 4:15-19 VBRC2020 [15] Păziți-vă cu grijă sufletele, căci nu ați văzut nicio ÎNFĂȚIȘARE în ziua în care v-a vorbit Domnul Dumnezeul vostru pe Hóreb, din mijlocul focului, [16] ca să nu greșiți și să vă faceți vreun CHIP CIOPLIT, o ÎNFĂȚIȘARE a vreunui IDOL sau CHIPUL vreunui OM sau al vreunei FEMEI [17] sau CHIPUL vreunui animal de pe pământ sau CHIPUL vreunei păsări care zboară în ceruri [18] sau chipul vreunei târâtoare de pe pământ sau chipul vreunui pește care este în apele de sub pământ; [19] ca nu cumva să-ți ridici ochii spre cer și să vezi SOARELE, LUNA și STELELE, toată OȘTIREA CERURILOR și să fii AMĂGIT să te ÎNCHINI înaintea lor și să le SLUJEȘTI [acestor lucruri] pe care Domnul Dumnezeul tău le-a împărțit TUTUROR POPOARELOR de sub toate CERURILE! Pasaj lung,dar explicit! Isaia 40:18 VBRC2020 [18] Cu cine voiți să îl asemănați pe Dumnezeu? Și cu ce imagine vreți să-l comparați? Iar aici scurt și la obiect!
__________________
Cheamă-Mă, și-ți voi răspunde și îți voi vesti lucruri mari, lucruri ascunse, pe care nu le cunoști.(Ieremia 33:3) |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Citat:
Că e tot reprezentare din cer, și văd că erai cu islamul în sus și jos ? Steaua e și a lui David, vezi că nu există cult care să nu aibă minim o reprezentare, chipul vreunui Pește - deci nici peștele pe care-l pun pe mașină neoprotestanții.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2. |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Ambele sunt simbolic profane adoptate doar in vederea unei identități culturale, fără fundament sacramental.
Atâta timp cât nu implica adorație,sau reprezentare sacră,ci sunt doar simboluri de identitate, precum Crucea la creștini,nu văd o problemă. Însă în esență, și chiar conform Sfintei Scripturi,este extrem de eronat să încerci să-L reprezinți pe Dumnezeu, chiar dacă o faci prin personaje omenești,sau chiar prin Fiul Său. Ca sa nu mai vorbesc despre închinare adusa acestora... Indiferent de cum i se spune la închinarea respectivă, că o faci unui sfânt,unei icoane făcătoare de minuni,unui preot sau patriarh.... Chiar dacă există pasaje care vorbesc despre închinarea la IISUS,dar el era viu și Fiul Lui Dumnezeu, văzut de acele persoane: Ioan 9:38 VBRC2020 [38] El i-a zis: „Cred, Doamne”; și l-a adorat. Matei 28:9 VBRC2020 [9] Și, iată, Isus le-a ieșit în întâmpinare și le-a zis: „Bucurați-vă!”. Iar ele, apropiindu-se, i-au cuprins picioarele și l-au adorat. Matei 28:17 VBRC2020 [17] Cum l-au văzut, s-au prosternat în fața lui, dar unii se îndoiau. Deci catolicii au termeni precum: adorat și prosternat... Nu zic că este greșit neapărat să reprezinți scene spirituale, să expui grafic, artistic, sacramental anumit scene religioase, chiar să îl reprezinți pe Iisus, apostolii sau Fecioara Maria, inclusiv alte personaje din istorie... Zic că este greșită închinarea către aceștia sau confundarea acestora cu DUMNEZEU , însă IISUS fiind deja adorat încă din Noul Testament, poate fi considerat Dumnezeu și incarnarea lui, dă o fată lui Dumnezeu,deci automat un Chip... Însă intrăm în teorii prea adânci... Peștele la neoprotestanti,este chiar extrem de păgân:)) Dar, n-am chef să extind acum cu peștele, însă rămâne deschisă chestiunea.
__________________
Cheamă-Mă, și-ți voi răspunde și îți voi vesti lucruri mari, lucruri ascunse, pe care nu le cunoști.(Ieremia 33:3) Last edited by Seraphim7; 04.03.2025 at 02:49:33. |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Citat:
Musulmanii au și o clădire în Mecca unde e o piatră considerată sacră sau picată din rai: Hajerul Aswad este o piatră neagră strălucitoare care se găsește în colțul de est al sanctuarului. Musulmanii cred că această piatră e trimisă din rai. https://ro.wikipedia.org/wiki/Kaaba Hajerul Aswad este o piatră neagră strălucitoare care se găsește în colțul de est al sanctuarului. Musulmanii cred că această piatră e trimisă din rai. În urma izbucnirii unui incendiu, din cauza căldurii, această piatră s-a fărâmițat în 15 bucățele. Astăzi bucățile acestei pietre sunt păstrate într-un suport din plumb și argint, încastrat în colțul estic al Kaabei. Partea care este vizibilă are 16,5 x 20 cm. Și direcția închinăciunilor e spre Kaaba.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2. |
|
|