Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.05.2024, 19:07:45
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Eu cred că este vorba despre reflectarea corupției masive care există la nivelul unor structuri administrative din BOR, a influenței de factură torționară, de tip poliție politică secretă, exercitate de unii politicieni, sau chiar și nepoliticieni, și servitori de-ai lor din structurile de Supraveghere și Poliție Politică (cuibărite în așa-zise servicii de informații etc.), influențe distructive care ajung la „oameni de rînd” prin „cureaua de transmisie” a unora din structurile de conducere din BOR.
Nu e plauzibilă ideea de mită pt seminar teologic, barem acuma aleargă unele seminarii și Facultăți de Teologie după studenți ca să nu se închidă.
Cum a zis și Mihail Neamțu nu doar că nu a dat mită la Facultatea de Teologie dar a beneficiat și de bursă și de studii finanțate pe banii statului.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Într-adevăr filmul poate genera stări oarecum șocante, de indignare, avînd în vedere că, spre deosebire de acele elemente care ar semnifica stat paralel etc., despre care totuși s-a socializat într-o anumită măsură în spațiul public, expunerea, artistică, a corupției din BOR, a înlănțuirilor de multe ori de factură neortodoxă, chiar antiortodoxă, între politică și înalți clerici sau consilieri din BOR, care duc în unele cazuri chiar la distrugeri de vieți la „comenzi” politice, „comenzi” despre care este destul de clar că vin sub forme dincolo de legi, de dreptate, efectiv în mod infracțional și generează prin complicitățile unor preaplecați servitori din BOR abuzuri, infracțiuni „binecuvîntate” etc., deci această expunere este cu mult mai puțin socializată.
Aici nu era vorba decât despre un amărât de seminar, care e echivalentul liceului, în 1990-2000, erau oricum 10 clase obligatorii.
Pe lângă asta mai era unul chiar prostalău care trebuia trecut că e fiul nu știu cui și cumva au trecut amândoi, deci au dat-o la pace.

Copilul nu avea de ce să se sinucidă, în fapt termina seminarul și era liber să se angajeze sau să facă altceva, cum sunt atâția, sunt mai mulți procentual care au facultate de teologie sau seminar ce fac altceva fără legătură cu religia, decât absolvenți angajați în administrația B.O.R.

Scenariul are mai mult intenția de a smulge emoții, decât de a urmări factualități.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.05.2024, 19:15:08
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Este interesant cum pui tu problema cu Serbia. Cred ca depinde de experientele fiecaruia legate de Serbia anilor 80 cind sarbii erau platiti de Causescu sa ii prinda si sa returneze miile de romani care cu greu treceau granita sa scape de teroarea ceausista. Ii prindeau si ii predau granicerilor romani care-i torturau cu bestialitate( iar asta nu-i din auzite de la necunoscuti ci de la prieteni care au fost inchisi) Mai degraba sarbii au fost pedepsiti, nu noi.
Oricit ar da-o ei cu biserica ortodoxa si fratie , ...capitolul asta dureros din istorie nu se va sterge niciodata. De iertat i-am iertat, dar nu uitam.
Eu doar constat ce zicea Emuil Constantinescu și alde Pleșu ministru de externe, că bombardarea Serbiei a facilitat aderarea la U.E.
Deci i-ai nenorocit pe alții stând la căldurică crezând că nu ți se întâmplă nimic, ai calcule cinice și după ți se evaporă 30% din populație minim mult tineret capabil să ridice comunități, îți scade nr de locuitori cu 1 milion la 10 ani, îți este înlocuită populația cu asiatici budiști, ți se abandonează biserica și credința, ai 52% datorie din PIB, dar e bine.

Bejenia, exilul în general e un blestem pentru o țară, pt că rezultatul e depopulare, dezrădăcinare, distrugerea familiei, otrăvirea minții tineretului, părăsirea satului și a comunității, a credinței ortodoxe.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.05.2024, 19:36:18
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
L-am văzut pe Dan Puric la ora la care s-ar fi difuzat filmul pe realitatea, nu pe pr Necula,
Eu l-am văzut pe Antena 3 pe așa-zisul „părinte” Neculă, era o casetă cu o înregistrare recentă alături de Florin Piersic, dată probabil și în contextul problemelor lui Piersic, dar din punctul meu de vedere și datorită faptului că Neculă a fost și este un PULPANIST, iar în al doilea rînd datorită multiplelor aluzii din film referitoare la zone care țin de Mitropolia Ardealului din care și Neculă face parte, el fiind și consilier al lui IPS Streza, deci, cum se exprimă el, „deasupra protopopilor” (că pe el astea îl frământă, pe lângă marea lui grijă de „a da din copite”).

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Fals, filmul face referire la Epifanie Norocel, acțiunea e în Buzău unde a făcut seminarul Ciprian Mega, despre el și încă unul se zice că era ofițer la securitate, dar fiecare înțelege ce vrea.
(...)
Scena cu chiolhanul (...)
Astea sînt părerile tale greșite, nu întîmplător în scena cu chiolhanul arhieresc personajul menționează numele „Sofroniu” („de Sofroniu întrebând”), aluzie clară la ierarhul de la Oradea, în timp ce acel ierarh în scaun cu rotile face aluzie la IPS Antonie Plămădeală, așa cum a remarcat și Mihai Neamțu, dar în cazul tău erorile sau mistificările sînt ceva normal.

Citat:
Anul 2005

– Mitropolitul Ardealului, Antonie Plamadeala, a incetat din viata. Mitropolitul ortodox al Ardealului, Inalt Prea Sfintitul Antonie Plamadeala, a murit in seara zilei de luni. Ierarhul era imobilizat de mai multi ani intr-un scaun cu rotile, iar starea sanatatii sale se inrautatise in ultimul timp. In virsta de 79 de ani, (...)
https://dev.observatorcultural.ro/ar...o-politic-420/
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.05.2024, 19:52:05
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.664
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
îți scade nr de locuitori cu 1 milion la 10 ani, îți este înlocuită populația cu asiatici budiști, ți se abandonează biserica și credința, ai 52% datorie din PIB, dar e bine.
Nu este inlocuita. Inlocuirea in vest are alt scop. La noi este un fenomen anemic. Noi deja suntem bine antrenati si dresati pentru ce vine si avem DEJA populatia necesara marii resetari. Occidentul nu il are!!



Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Bejenia, exilul în general e un blestem pentru o țară, pt că rezultatul e depopulare, dezrădăcinare, distrugerea familiei, otrăvirea minții tineretului, părăsirea satului și a comunității, a credinței ortodoxe.
Atata putem Iorest. De veacuri existam intr-o forma sau alta, mai mult sau mai putin evident de pasalac unde argatii Stapanului sunt singurii care o duc bine. Acum este acelasi lucru dar mai camuflat si mai viclean elaborat. Lumea neputincioasa, obidita si umilita nu are alta iesire din acest impas mizerabil in care ne-AU BAGAT decit sa plece, din dorinta de a trai mai bine si mai indestulat, si este bine ca suntem liberi sa o facem.
Gindeste-te ca puteam sa continuam sa fim inchisi ca inainte de 89, intr-o Romanie de 15 minute, controlata printr-un urmas de-a lui Nea Nicu cum este NCorea. Ce biserica...Acolo trezirea se face la 5 am cu megafoanele date la maxim cu muzica patriotica...samd...nu vrei sa traiesti asa!
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.

Last edited by cozia; 14.05.2024 at 19:59:37.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.05.2024, 19:55:37
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Eu l-am văzut pe Antena 3 pe așa-zisul „părinte” Neculă, era o casetă cu o înregistrare recentă alături de Florin Piersic, dată probabil și în contextul problemelor lui Piersic, dar din punctul meu de vedere și datorită faptului că Neculă a fost și este un PULPANIST, iar în al doilea rînd datorită multiplelor aluzii din film referitoare la zone care țin de Mitropolia Ardealului din care și Neculă face parte, el fiind și consilier al lui IPS Streza, deci, cum se exprimă el, „deasupra protopopilor” (că pe el astea îl frământă, pe lângă marea lui grijă de „a da din copite”).
În a doua zi de Paști era vorba că se difuzează filmul la realitatea tv pe la orele 23, și când am dat era Dan Puric, deci ce treabă are Necula care nici n-a pomenit de film și era pe alt post.
Iar ai ceva cu el.
Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Astea sînt părerile tale greșite, nu întîmplător în scena cu chiolhanul arhieresc personajul menționează numele „Sofroniu” („de Sofroniu întrebând”), aluzie clară la ierarhul de la Oradea, în timp ce acel ierarh în scaun cu rotile face aluzie la IPS Antonie Plămădeală, așa cum a remarcat și Mihai Neamțu, dar în cazul tău erorile sau mistificările sînt ceva normal.


https://dev.observatorcultural.ro/ar...o-politic-420/
Aluzia nu era la Antonie Plămădeală fiindcă el a fost torturat prin închisorile comuniste, a scris și o carte trei ceasuri în iad pe temă, plus că era acuzat că e legionar, deci sub nicio formă Antonie Plămădeală nu l-ar fi demonizat pe părintele Alexie din film că e legionar.

Deci e limpede că aluzia e la alt ierarh, de altfel Mega a făcut seminarul la Buzău, e moldovean la origine nu e orădean, dacă a descris ceva din atmosferă de acolo a preluat.

Aluzia la Sofroniu o fi o poliță mai veche, totuși PS Sofronie nici nu i-a făcut ceva rău tangibil să propună caterisirea, dă prea mult în el și se cam obrăznicește dacă tot face un scandal național în legătură cu episcopul locului care e băiat tânăr nu e pătat de trecutul dinainte de 89, are școală, nu e vreun primitiv.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.05.2024, 19:58:00
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu e plauzibilă ideea (...)
Eu mă refeream în general la ce se transmite prin film, și ceea ce se și întîmplă în realitate, că de-asta îi arde pe unii, că reflectă niște realități din structuri de administrație ale BOR. Nu mă refeream doar la cazul cu băiețașul ăla cu seminar etc.

Este vorba, printre altele, de colaboraționismul și colaborarea de factură ilegitimă cu Politicul și Poliția Politică, de corupție, trafic de influență, poliție politică secretă (asupra preoților sau altora, sau chiar și împotriva unor ierarhi, prin intermediul unor personaje din conducerea BOR), abuzuri în serviciu, șantaje și așa mai departe, dintre care unele și sînt reflectate în film, chiar dacă nu le vezi sau refuzi să le vezi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.05.2024, 20:04:05
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Eu mă refeream în general la ce se transmite prin film, și ceea ce se și întîmplă în realitate, că de-asta îi arde pe unii, că reflectă niște realități din structuri de administrație ale BOR. Nu mă refeream doar la cazul cu băiețașul ăla cu seminar etc.
Păi prin film se transmit prostioare, se intervine până la un primar expirat ca să intre unul la seminar, dar mai e un prostalău mai slab ca el care trebuie să intre și el că are proptea.

Deci e râsul-plânsul.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Este vorba, printre altele, de colaboraționismul și colaborarea de factură ilegitimă cu Politicul și Poliția Politică, de corupție, trafic de influență, poliție politică secretă (asupra preoților sau altora, sau chiar și împotriva unor ierarhi, prin intermediul unor personaje din conducerea BOR), abuzuri în serviciu, șantaje și așa mai departe, dintre care unele și sînt reflectate în film, chiar dacă nu le vezi sau refuzi să le vezi.
Da Boss și toate astea au legătură cu PSD-ul, că doar cine e fiul iubit al Buzăului dacă nu nea Marcel, deci filmul dă în structurile fsnisto-pesediste-peneliste care transformă zone întregi în taralaua și moșia lor infracțională, târând și Biserica și credibilitatea ei în asta.

Puterea corupe ierarhia, nu invers.

Deci de asta e bine cât mai puțin partid stat în teritoriu.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.05.2024, 20:14:26
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.664
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Puterea corupe ierarhia, nu invers.

Deci de asta e bine cât mai puțin partid stat în teritoriu.
Asa este. De aceea partidele vor fi desfiintate cu totul. Este in planul Marii Resetari.. Seful sau varietatea de sefi va fi furnizata de inteligenta Artificiala. Nu este o gluma.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.05.2024, 20:22:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Asa este. De aceea partidele vor fi desfiintate cu totul. Este in planul Marii Resetari.. Seful sau varietatea de sefi va fi furnizata de inteligenta Artificiala. Nu este o gluma.
Unde scrie mai exact, văd că inteligența artificială începe să fie folosită în politică în special din zona USR-PNL, dar deocamdată sunt doar roboți care citesc texte, am văzut că și contra AUR s-a folosit o voce robotică ce repeta niște chestii și suna aleatoriu oameni care poate-și expun simpatiile politice pe facebook.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.05.2024, 20:55:57
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.664
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Unde scrie mai exact,
Am tot citit pe sarite de la WEF(intra pe situl lor cu acel plan circular). Negresit ala-i viitorul nostru al tuturor.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
Răspunde