Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 10.11.2016, 19:12:07
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Cristian, da-le pace....
Noi am spus ce am avut de spus, fara sa fantazam vreun pic si fara sa spunem, de fapt, prea multe...
Din pacate sunt altii, deloc binevoitori, care acum vor spune vrute si nevrute profitind de ocazie, iar tensiunea dintre oameni va creste inca mai mult si tot asa... Dumnezeu cu mila!
Reply With Quote
  #192  
Vechi 10.11.2016, 19:21:54
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
IPS semnează acum pentru controlul judiciar la registratura IPJ Constanța înconjurat de preoți, fapt nemaiîntâlnit pana acum în istoria politiei.
.................
Reply With Quote
  #193  
Vechi 10.11.2016, 19:34:24
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Bun. Să scădem puțin tensiunea, mutând obiectivul pe alt personaj. Necunoscut.

Cândva am lucrat la un patron, având o relație destul de bună cu el.

Aveam și un șef, despre care am aflat în timp că nu era cinstit. Nu m-am prins ușor. Am constatat, însă, că salariile depindeau de el, iar el îi favoriza pe câțiva, sugerându-mi în diverse moduri că aș putea intra și eu în club. Nici nu mă prindeam, nici nu eram adeptul privilegiilor.

Am aflat apoi că, inventând un schimb de noapte, fura materiale împreună cu cei câțiva oameni ai lui.

Cu patronul era mieros pe față și îl înjura când nu era de față.

Azi așa, mâine așa, folosindu-se de anumite tertipuri, reușește să provoace demiterea mea, pentru că îi devenisem, se pare, incomod.


Nu înțelegeam clar ce se întâmplă; doar parțial. Nu aveam toate datele și nu voiam să fac rău spunându-i patronului lucruri de care nu eram sigur. În plus, mă aflam în dilemă pentru că adevărul - care le-ar fi făcut bine celor cinstiți din firmă - ar fi putut însemna concedierea lui.

Așa că am ales să plec fără a spune ceva incriminator la adresa lui. Nu mi-a părut rău că am plecat, fiind o slujbă care nu prea îmi plăcea. Dar mi-a părut rău că am lăsat în urmă loc unor nedreptăți făcute colegilor, pe care începusem să le înțeleg și pe care poate ar fi trebuit să le dezvălui. Gândind bine la ele ulterior am făcut conexiunile care lipseau și am constatat că nu mă înșelasem.

Am rămas cu un gust amar și cu îndoiala că nu m-am purtat cu adevărat creștinește.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 10.11.2016 at 19:39:18.
Reply With Quote
  #194  
Vechi 10.11.2016, 19:48:00
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Cristian, da-le pace....
Da' de ce? Lasă-l să zică.
Citat:
Noi am spus ce am avut de spus, fara sa fantazam vreun pic si fara sa spunem, de fapt, prea multe...
Cum nu? "Am auzit", "se știe", "i se spune șpagoveanu" etc-etc. Prea multe ați spus.
Citat:
Din pacate sunt altii, deloc binevoitori, care acum vor spune vrute si nevrute profitind de ocazie, iar tensiunea dintre oameni va creste inca mai mult si tot asa...
Păi au apă la moară chiar de la creștinii care se poartă creștinește, nu-i așa?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #195  
Vechi 10.11.2016, 20:01:39
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Cred că atât tu, cât și Dragoș, dacă ne-am afla într-un autobuz și ați vedea pe unul, fie și purtând rasă călugărească, băgând mâna în buzunarul cuiva, ați striga în gura mare, ca să-i preveniți pe toți, iar hoțul să fie făcut de rușine. Poate după aceea v-ați și ruga pentru el, însă nu cred că I-ați lăsa rezolvarea situației direct lui Dumnezeu, așa cum fac, de regulă, românii, din păcate.
Arsenie Boca spunea ca daca vezi un calugar beat sa nu razi de necazul lui ci sa-l incerci sa-l ajuti si ulterior sa te duci sa te spovedesti lui .

Pai singura chestie comuna intrea a fi beat si a lua spaga este ca amandoua actiunile sunt pacate sau patimi.

Extrapoland Arsenie Boca a zis ca atunci cand vezi un calugar cu pacate vizibile sau cu patimi vizibile sa nu-l arati cu degetul si sa incerci sa-l ajuti
si apoi sa te spovedesti lui.

De ce asta ? Pai eu am o explicatie: Daca acel calugar ajunge sa se lupte vizibil cu patima asta nu inseamna ca este cel mai nenorocit ci inseamna ca Dumnezeu a vazut la el ceva foarte deosebit , astfel incat satana a devenit extrem de gelos si i-a trimis patimi mai puternice.

Ceea ce vedem noi este doar caderea. Si judecam ceea ce vedem.De aceea suntem supusi greselii. Dar Dumnezeu vede tot si ceea ce nu vedem noi.
Daca Dumnezeu vroia, Teodosie nu ar mai fi fost Episcop.
Dar daca Dumnezeu indica altfel, atunci de ce sa ma impotrivesc ?
Foarte des noi uitam de vointa lui Dumenzeu si confundam vointa noastra cu vointa lui Dumnezeu, si judecam lucurile prin aceasta optica. Ceea ce este o greseala.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 10.11.2016, 20:30:21
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Extrapoland Arsenie Boca a zis ca atunci cand vezi un calugar cu pacate vizibile sau cu patimi vizibile sa nu-l arati cu degetul si sa incerci sa-l ajuti si apoi sa te spovedesti lui.
De acord cu asta, atunci când este între tine și el. Când nu-i privește pe alții foarte mulți. Dacă văd un preot beat nu-l fac de rușine, nu-l spun nimănui. Dacă fură sau ia mită, îi spun direct și mă rog pentru el. Dacă nu ascultă, trebuie spus superiorului său. Când păcatul lui nu-l mai afectează doar pe el sau pe tine, trebuie scos afară. De aceea Biserica are judecata și canoanele ei.

Citat:
Ceea ce vedem noi este doar caderea. Si judecam ceea ce vedem.De aceea suntem supusi greselii. Dar Dumnezeu vede tot si ceea ce nu vedem noi.
Daca Dumnezeu vroia, Teodosie nu ar mai fi fost Episcop.
Dar daca Dumnezeu indica altfel, atunci de ce sa ma impotrivesc ?
Dumnezeu ne lasă în păcatele noastre dacă noi nu vrem să ne îndreptăm. Dacă eu vreau să mă fac preot și dau mită pentru că mi se cere, hrănesc patima episcopului; dacă tu faci la fel și Ioan la fel, în loc să-l ajutăm să se îndrepte, mai rău îl afundăm în patima lui, și ne aflăm și noi complici și vinovați. Iar când el va fi dat în vileag, vom sări să-l apărăm, pentru că și vinovăția noastră ar ieși la iveală. Și uite așa ne afundăm cu toții în mocirlă.
Pe când, dacă eu, primul căruia mi s-a cerut mită, aș fi refuzat și aș fi făcut cunoscut lucrul ăsta celor de mai sus; și dacă și voi, ceilalți, ați fi refuzat, atunci am fi omorât păcatul în fașă și toată lumea s-ar fi îndreptat.

Citat:
Foarte des noi uitam de vointa lui Dumenzeu si confundam vointa noastra cu vointa lui Dumnezeu, si judecam lucurile prin aceasta optica. Ceea ce este o greseala.
Voința lui Dumnezeu nu include niciodată păcatul.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #197  
Vechi 10.11.2016, 20:46:10
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai de ce nu ati omorat tu sau cei care raspandesc barfe pacatul in fasa ? De ce veniti acum aici si ne spuneti noua ca trebuie sa va credem pe cuvant ca stiti voi, ca nu i se spune spagoveanu degeaba si asa mai departe ? Stiti ceva ? Cred ca aia de la DNA lucreaza 24/7, duceti-va si turnati acolo. :)
Eu cred ca bine au facut preotii care au mers cu el si daca as fi fost preot si as fi fost in Episcopia lui, probabil as fi facut la fel.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 10.11.2016, 21:32:21
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Normal, șpăgar fiind și tu, ce să faci. :))
Ce e așa greu să recunoaștem că avem bube și trebuie tratate?
Reply With Quote
  #199  
Vechi 10.11.2016, 21:44:34
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai de ce nu ati omorat tu sau cei care raspandesc barfe pacatul in fasa ?
V-am zis că o să ne dați jos din autobuz...
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #200  
Vechi 10.11.2016, 21:48:23
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai nu am vazut nici un furt, ii vedem pe unii care se jura ca stiu ei ca e un hot in autobuz.
Reply With Quote
Răspunde