Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.11.2015, 14:28:14
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

In primul rand, nu cred ca discutia cu o prietena ar fi cea mai sigura sursa pentru a afla daca respectivul barbat v-a inselat!

Apoi trebuie sa va ganditi - lasand la o parte emotiile inerente- ce fel de sentimente aveti sau nu si ce simtiti fata de omul respectiv. Acest lucru se afla in timp, nu peste noapte, si numai dupa ce il vedeti cum se comporta in diferite situatii, modul cum petreceti timpul impreuna, pasiunile, idealurile, principiile si gusturile fiecaruia, etc.

Daca insa intradevar v-a inselat (insa asta nu se afla din auzite, ca a zis x sau y), atunci, din pacate, e destul de clar ca nu simte nimic fata de dumneavoastra. Ori dragoste cu forta nu se poate.

Este intradevar destul de dureros, insa trebuie sa mergeti mai departe- aveti toata viata inainte.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.11.2015, 17:01:12
Vanessa Vanessa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2015
Mesaje: 1
Implicit

Dupa parerea mea ,cel mai bun raspuns l-a dat Alin. Nu merita sa faci compromisuri
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.11.2015, 16:49:58
Ionell Ionell is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2015
Locație: Campulung
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Cred ca o intoarcere la "nesimtit" ar fi o greseala. Dragostea nu se cerseste ci se daruieste.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.11.2015, 17:58:20
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Si eu vreau...dar nu m-as marita in niciun caz cu un "nesimtit" :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.11.2015, 09:16:01
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Total de acord! Orice om cu o gandire sanatoasa isi doreste sa se casatoreasca si sa-si intemeieze o familie, insa conteaza enorm CU CINE face acest pas!

Din pacate de multe ori o casatorie cu o persoana nepotrivita (infidela, violenta, etc) poate fi mult mai rea decat cu a nu fi casatorit/casatorita!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.11.2015, 10:14:04
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu mult mai rău este să te căsătorești cu o persoană "potrivită" și să constați că "nepotrivitul" ești tu.
Că nu ai, adică, mai nimic de oferit pentru o viață în Taina Nunții.
Și de ce nu ai? Pentru că ai așteptat mereu, tămâiat și ceruit, să îți pice (din cer, evident) persoana "potrivită", neglijînd în tot acest timp să devii tu însuți sau tu însăți această persoană.

Găsesc că atitudinea voastră față de iubire și căsnicie are cel puțin două caracteristici nasoale rău: pasivitate și narcisism. Adică, pe scurt, însușirile necesare și suficiente ale unui infantilism masiv, în care se vede limpede că ați rămas blocați ca navele lui Băsescu în mâlul depozitelor de fier vechi.
Nu așa se trăiește, băieți! Așa n-o să vă căsătoriți niciodată, iar dacă o veți face va fi cu atât mai rău...

Sunteți siguri că voi sunteți persoana potrivită pentru cineva dornic să se căsătorească?
Nu? Atunci puneți mâna pe treabă și deveniți, mai întâi. Ia să vedeți apoi ce de pețitori și pețitoare vor începe să apară în viața voastră!
Rupeți-vă de meditația sterilă și de ifose, fraților și surorilor! Avem atât de mult de meșterit la noi înșine, mereu, înainte de toate...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.11.2015, 10:29:19
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Ca un om sa poata spune ca este pregatit pentru o casatorie, trebuie sa aiba in primul rand un caracter si mod de comportament in societate bun (in sensul de a nu aveea vicii grave de comportament- sa nu fie betivan, drogat, puturos, sa-i placa sa munceasca si sa-i placa o anumita meserie, pentru a putea presta o munca cinstita si demna, utila societatii, si impreuna cu viitoarea sotie sa poata asigura lucrurile materiale necesare unei familii pentru un trai decent, sa nu fie o persoana violenta, sa aiba un comportament civilizat , de buna intelegere si convietuire cu prietenii, vecinii de bloc, colegii de munca, sa se implice in actiunile gospodaresti privind spatiile comune pentru cei care locuiesc la bloc, etc), sa aibă principii morale solide, si sa-si doreasca cu adevarat a-si intemeia o familie, cu tot ce presupune acest lucru (si motiv de bucurie si veselie, dar in accelasi timp si o mare responsabilitate).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.11.2015, 14:31:22
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
... Avem atât de mult de meșterit la noi înșine, mereu, înainte de toate...
De acord :)
Reply With Quote
Răspunde