Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.05.2015, 15:02:21
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Adica lasi lipsa de mancare asa cum este, dar le spui ca o fac pentru o cauza divina. :))
Acesta e un gând urât. Nu doar pentru că sugerează, prostește, că viața duhovnicească asumată ar fi o păcăleală ci și pentru că, în fapt, hulește pe Hristos, Care a trăit printre noi tocmai pentru a ne ajuta să facem diferența între pâinea pământului și Pâinea Cerului.
Fie însă liniștit gândul tău, Domnul nu Se supără: e învățat cu asta încă de la început...

*
Hrana fizică, o bucată de pâine să zicem, nu înseamnă același lucru pentru:
a) omul rupt de Dumnezeu;
b) persoana care trăiește în Dumnezeu.
Ba încă și pentru omul sufletesc ori trupesc, cum vrei să spui, e lesne de constatat că uneori o coajă de pâine e mai consistentă ori mai folositoare/rodnică decât un castron de sarmale. Asta e ușor de constatat de fiecare în parte.

Altfel spus, metabolismul omului nu trece doar prin stomac. Ci și prin starea lui sufletească, prin înrâuririle lui, mai întâi.
Ca urmare, poate capătă sens situația celor care consumă foarte puțină hrană, uneori deloc, dar sunt plini de energie, lucrează din plin, par a fi inepuizabili. Sunt exemple vii de "perpetuum mobile"...:)

Eu cunosc oameni care mănâncă mai puțin decât un copil dar desfășoară activități cât doi sau mai mulți adulți. Mi s-a întâmplat chiar mie, pe perioade mai lungi (săptămâni, luni) să trăiesc asemănător. La prima vedere așa ceva e imposibil; și totuși n-aș da "sărăcia" aceea pe "îndestularea" mea de azi.

În concluzie, tu vrei să rezolvi problema hranei omenirii, înainte de a rezolva starea în Dumnezeu?
Cred că pui carul înaintea boilor, să mă ierți...

Dar, omule, tu nu ai citit niciodată Evanghelia? Nu ai auzit niciodată ce a predicat Hristos? Chiar n-ai trăit nimic din Cuvântul Domnului?
Nimic, nimic? Nici măcar o ...firimitură?....
Reply With Quote