Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.08.2014, 13:45:33
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-rolul conducatorului cetatii,statului,guvernului...este sa conduca poporul,oamenii spre mantuire, nu numai spre bunastare materiala.
-asa ar trebui sa gandeasca si politicienii ca scopul este mantuirea,a lor si a oamenilor si atunci ar fi pe calea cea buna
Nu, asta e treaba Bisericii. Treaba Statului e sa asigure un cadru necesar(si/sau sa il dezvolte, in functie de aplecare politica) desfasurarii activitatii socio-economice a cetatenilor+ rol judiciar si penal.
Tot ce are Statul de facut dpdv spiritual e sa nu se bage in chestiunile religioase si sa lase Biserica sa isi faca treaba.
Conducatorul desigur poate sa se roage in privat pentru binele spiritual al cetatenilor, dar declaratii publice in acest sens fac mai mult rau decat bine.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 17.08.2014 at 13:59:33.
  #2  
Vechi 17.08.2014, 17:03:07
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Nu, asta e treaba Bisericii. Treaba Statului e sa asigure un cadru necesar(si/sau sa il dezvolte, in functie de aplecare politica) desfasurarii activitatii socio-economice a cetatenilor+ rol judiciar si penal.
Tot ce are Statul de facut dpdv spiritual e sa nu se bage in chestiunile religioase si sa lase Biserica sa isi faca treaba.
Conducatorul desigur poate sa se roage in privat pentru binele spiritual al cetatenilor, dar declaratii publice in acest sens fac mai mult rau decat bine.
Pai tocmai aici e o problema. Politicul incearca sa influenteze si biserica sa mearga intr-o directie gresita. Biserica nu este lasata in pace. Se aleg si ierarhi sustinuti politic pentru a li se cere mai apoi sa faca oarece compromisuri. Printr-o politica mai coerenta, s-ar putea reduce numarul de avorturi si s-ar putea descuraja vrajitoria si desfranarea, pacate pentru care, asa cum spunea parintele Arsenie Boca, deja am inceput sa platim o taxa.

Un presedinte ortodox cu vorba si cu fapta ar asigura sustinere pentru promovarea adevaratelor valori in toate domeniile. Romania va progresa numai atunci cand va sti sa-si pretuiasca valorile. Suntem o natie foarte dezbinata si are cine sa profite de defectele noastre, din pacate.

Daca se tot dezvolta marlania, iar sfidarea poruncilor dumnezeiesti va fi incurajata, dintr-un popor crestin vom ajunge un popor anticrestin, numai bun de aruncat in focul cel vesnic.

Degeaba merge X si se pozeaza cu patriarhul ori cu nu stiu ce preot sau episcop, ca sa convinga prostimea ca e crestin, daca incurajeaza homosexualitatea, vrajitoria, desfranarea, avorturile, ecumenismul, ura fata de aproapele si fata de Dumnezeu, robia tarii etc.
  #3  
Vechi 17.08.2014, 18:52:43
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ne e dor de un astfel de politican placut lui Dumnezeu care prefera mucenicia, nu blidul de linte al strainului.


http://www.apologeticum.ro/2014/08/s...ti/#more-37922
  #4  
Vechi 18.08.2014, 09:56:16
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pai tocmai aici e o problema. Politicul incearca sa influenteze si biserica sa mearga intr-o directie gresita. Biserica nu este lasata in pace. Se aleg si ierarhi sustinuti politic pentru a li se cere mai apoi sa faca oarece compromisuri.

De fapt, compromisurile se fac pentru a putea obtine sustinere financiara....pentru ca Biserica isi are fondurile de la stat; daca s-ar autosustine (si aici ma rtefer la toata sfera de culte si religii, nu de cateva biserici si manastiri). atunci n-ar mai fi nevoie sa se faca compromisuri
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #5  
Vechi 18.08.2014, 13:11:35
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Cred ca cel mai bine ar fi ca in cadrul dezbaterile politice , candidatilor (Victor Ponta si Klaus Iohannis) sa li se puna urmatorele intrebari :
1. Daca sunt de acord cu legalizarea casatoriilor intre homosexuali ;
2. Daca sunt de acord cu avorturile ;
3. Daca sunt de acord cu orele de religie in institutiile de invatamant ;

Mie mi se par cele mai importante intrebari (pe plan religios) ce pot fi adresate in cadrul unei dezbateri... iar , in functie de acestea, ne putem da seama care ar fi cel mai potrivit functiei de sef de stat.
Cine va raspunde cu NU la intrebarile 1 si 2 , si cu DA la 3 , va avea votul meu.

Last edited by bluester; 18.08.2014 at 13:14:45.
  #6  
Vechi 18.08.2014, 13:32:49
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.388
Implicit

Întrebările acestea trebuie puse mai întâi Legislativului. Este adevărat, președintele are, și el, un rol, putând promulga sau respinge o lege. Însă contează foarte mult ca el să fie în acord cu voința populară.
Or, mie mi-ar fi teamă să întreb poporul dacă ar fi de acord cu interzicerea avorturilor.
Un președinte n-ar putea să facă nimic în acest sens.
  #7  
Vechi 18.08.2014, 13:38:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Un președinte n-ar putea să facă nimic în acest sens.
Ar putea măcar să încerce.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #8  
Vechi 18.08.2014, 13:43:47
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.388
Implicit

În ce fel, din moment ce proiectele de lege sunt elaborate în parlament?
Subiect închis