Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1211  
Vechi 08.01.2014, 13:38:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Sa nu te superi pe mine, dar eu cred ca....ca sa ai trezvie trebuie mai intai sa ai pace.
Am vazut materialul, am citit la Apcalipsa, stiu ca ne asteapta": mucenicie sau lepadare de Hristos. Dar daca eu ma tulbur si nu am pace, la ce-mi foloseste sa fac atatea dezbateri pe acest forum, atata panica si consum de energie? Crezi ca Dumnezeu, care este aparatorul vietii noastre, il va lasa pe cel in care salasluieste Pacea si Harul Lui?
Nicidecum.
Undeva se vorbeste si despre ,,nelinistea cea buna''. Aceasta neliniste nu exclude pacea. Pacea poate fi benefica, dar poate fi si o forma de lene sau de acedie care ne impiedica sa vedem raul si sa luptam cu el.
  #1212  
Vechi 08.01.2014, 13:55:21
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu te supara, dar ai inteles pe diagonala absolut tot.
Minciuna ninciunilor este asta cu s-a tot argumentat (si sunt convins ca tu chiar crezi asta) in conditiile in care nu ati adus nici nu argument. Nici nu argument stiintific pentru care cipul ar fi 666. Nici nu argument din Sf Scriptura. Nici o talmacite a Sf Parinti in acest sens.

Coincidenta? Nu. Nicio ciuncidenta. Asta spune Sf Scriptura despre semnul fiarei. Ce legatura are asta cu cipul? Unde este cipul pe mana dreapta sau pe frunte? Nu vorbim despre ce cred unii paranoici, ci de chestii concrete.
Unde spune Hristos ca trebui sa te preocupe cautarea semnului fiarei?
Tu, de fapt, nici nu cauti argumente cu adevarat, ci vrei sa dai o mana de ajutor la impunerea unor idei nihiliste. Daca ai fi cautat argumente stiintifice, le-ai fi gasit. Am citat, de exemplu, Apocalipsa 13. Sfarsitul libertatii umane, scrisa de inginerul Mircea Vlad. Daca dovezile aduse nu le iei in seama si continui sa bravezi chiar daca-ti demonstrez ca n-ai dreptate, e optiunea ta. Nu vei putea zice ca n-ai stiut.

Nelinistea cea buna este necesara in legatura cu toate aspectele vietii si cu toate aspectele ce tin de mantuire. Pe acest topic discutam despre acte biometrice si despre cipuri, dar intervenim si pe alte topice cu alte aspecte importante ce tin de viata duhovniceasca ori de viata sociala.
  #1213  
Vechi 08.01.2014, 16:46:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alin, aștept un răspuns.

Last edited by ovidiu b.; 08.01.2014 at 16:49:07.
  #1214  
Vechi 08.01.2014, 19:46:30
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ce mai inveteaza Google si Motorola cand nu au ce face :

http://www.youtube.com/watch?v=wZta3HRe2YY#t=168

Pastile cu cipuri si "tatuaje electronice"

Si un video de unde se vede ca there is still hope for `merica.

https://www.youtube.com/watch?v=u4Ku17CqdZg

Nu-i interesant felul in care privesc oamenii liberi libertatea ? De ce n-or raspunde ? Ca doar nu au nimic de ascuns, si nu-i nici 666.
  #1215  
Vechi 08.01.2014, 21:04:28
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Tu, de fapt, nici nu cauti argumente cu adevarat,
Nu stiu daca ai avut vreo revelatie, dar te-ai descris perfect.
Eu am adus o sumedenie de argumente (daca vrei ti le repet), tu nici unul si sustii in continuare ca ai dreptate.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #1216  
Vechi 08.01.2014, 21:45:32
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu stiu daca ai avut vreo revelatie, dar te-ai descris perfect.
Eu am adus o sumedenie de argumente (daca vrei ti le repet), tu nici unul si sustii in continuare ca ai dreptate.
Daca tu zici ca n-am adus argumente, asta e. Poate ca altii gandesc altfel. Iata si alte pareri:
http://graiulortodox.wordpress.com/2...ra-intoarcere/
  #1217  
Vechi 08.01.2014, 21:51:33
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
asa este! despre aceasta TREZVIE ne vorbeste si Sfantul Chiril al Alexandriei (pentru cei care mai cred in sfinti):

În ceea ce priveste atitudinea fată de semnele sfârsitului si semnele venirii lui Antihrist, putem constata cu totii că există trei directii, trei tendinte.

Una este cea a oamenilor care, iubitori de sine, desi merg la biserică, îsi doresc să aibă parte de o viată cât mai tihnită, cât mai comodă, si încearcă să ignore apostazia contemporană; încearcă să nu tină seama de legalizarea păcatelor împotriva firii si de prezentarea lor ca niste lucruri normale; încearcă să nu tină seama de profetiile unor sfinti si cuviosi care au vorbit despre sfârsitul lumii. Si tin cu dintii de tihna lor lumească.

O a doua tendintă, mult mai periculoasă, este cea a ortodocsilor care, luând ca model diferitele secte apocaliptice, nu au în cap decât cuvinte ca: "Vine sfârsitul lumii, pregătiti-vă, speriati-vă, îngroziti-vă, că va fi jale!". Si se lasă prinsi de un duh de tulburare pe care au sentimentul că trebuie să-l transmită tuturor. Ba încă îsi imaginează că fac aceasta din insuflarea lui Dumnezeu si consideră că e o poruncă dumnezeiască să trâmbiteze în stânga si în dreapta că ortodocsii trebuie să tremure de frică pentru că îl vor prinde pe Antihrist. Voi mai reveni asupra acestei tendinte.

În cuvântul de astăzi mă voi opri însă asupra celei de-a treia atitudini, singura atitudine care este conformă atât cu învătătura Sfintei Scripturi, cu învătătura Sfintilor Părinti si cu învătătura sfintilor si cuviosilor care au făcut profetii despre sfârsitul lumii, cât si cu învătătura părintilor duhovnicesti contemporani. Vă veti da seama că această directie este foarte armonioasă. Consider că este linia pe care ar trebui să meargă orice crestin ortodox care vrea să se mântuiască.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/despre...or-noastre.htm
Asa este. Si voi fi combatuta la nesfarsit pe acest topic, ori din pricina ca n-am fost inteleasa, ori din cauza faptului ca n-am fost eu capabila sa-mi postez parerea, incat sa fiu inteleasa.
Nu contest nimic din ce afirmati despre actele cu CIP, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ma tulbur din pricina asta, incat sa ma concentrez mai putin pe patimile mele. Sa ne concentram pe rugaciune, pe viata duhovniceasca, si cand veni vremea ca sa luam o atitudine, sa ne dea Dumnezeu in gand ce sa spunem, sau ce sa facem, nu sa ne tulburam pacea launtrica, cu schimb de replici jignitoare pe forum facand atata "demonstratie", la care nu toti sunt pregatiti sa auda, sau nu suntem noi pregatiti sa comunicam bland, incat sa fie constructiv dialogul si schimbul de pareri si informatii.
  #1218  
Vechi 08.01.2014, 22:09:11
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

[quote=antoniap;546906]Undeva se vorbeste si despre ,,nelinistea cea buna''. Aceasta neliniste nu exclude pacea. Pacea poate fi benefica, dar poate fi si o forma de lene sau de acedie care ne impiedica sa vedem raul si sa luptam cu el.[/QUOTE
Asa este. Dar pentru mine, "nelinistea cea buna" este sinonim cu "ignoranta", ceea ce spun eu, ca nu este cazul meu.
Iar eu nu consider ca pacea care mi-o doresc este o forma de lene atat timp cat eu nu doresc sa ma tulbur in a continua un schimb de replici cu aproapele, daca el nu este pregatit sa primeasca mesajul meu, sau eu nu stiu sa-l trimit. Daca in replicile mele schimbate cu aproapele, incepe sa se simta mandrie, ingamfare, slava desarta, deja m-am indepartat de Dumnezeu. Si m-am tulburat si eu, si am tulburat si aproapele.
  #1219  
Vechi 08.01.2014, 22:10:23
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Undeva se vorbeste si despre ,,nelinistea cea buna''. Aceasta neliniste nu exclude pacea. Pacea poate fi benefica, dar poate fi si o forma de lene sau de acedie care ne impiedica sa vedem raul si sa luptam cu el.
Asa este. Dar pentru mine, "nelinistea cea buna" este sinonim cu "ignoranta", ceea ce spun eu, ca nu este cazul meu.
Iar eu nu consider ca pacea care mi-o doresc este o forma de lene atat timp cat eu nu doresc sa ma tulbur in a continua un schimb de replici cu aproapele, daca el nu este pregatit sa primeasca mesajul meu, sau eu nu stiu sa-l trimit. Daca in replicile mele schimbate cu aproapele, incepe sa se simta mandrie, ingamfare, slava desarta, deja m-am indepartat de Dumnezeu. Si m-am tulburat si eu, si am tulburat si aproapele.
Edit/Delete Message
  #1220  
Vechi 08.01.2014, 23:06:02
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Am mai avut o "tovarășă" de forum care trecea de la una la alta cu viteza luminii, ziceai că face brainstorming nu alta. Adrianna parcă se numea - si a fost banată de vreo câteva ori. Oare Eliza sa fie tot ea?? Parcă n-aș zice totuși, ca n-are năzuința aceea obsesivă de a deveni femeie-preot.
E magulitoare comparatia, nu prea cred ca mi se potriveste, intrucat eu n-am studii teologice, dar ce sa zic.... mi-ai inseninat seara :)
Il inteleg acum pe bietul Alin de ce urmareste, transpirat tot, diferiti utilizatori doar-doar vor fi banati.. o fi politaiu' forumului? :)))) Nu-ti mai spun cu ce satisfactie imi spunea anu' trecut (cam pe vremea asta) intr-o postare cand i-am reprosat mai agresiv faptul ca discrediteaza preotii, a se intelege ca erau cei anti-cip, cum mi-a trantit cu naduf :"pentru asta ai raport"!! cu ce patos m-o fi "raportat" mititelu'!!
Oameni buni, sunteti extraordinari! vedeti asadar, vorba Iulitei, ca nu se incearca dialogul constructiv, argumentarea pentru consolidarea convingerii si incercarea de-a avea un scop comun !! se vrea.... banarea aluia cu "nazuinte"!!! Halal crestini mai suntem! cica frati! Vai de noi ce bucurii aveti!!

fiind prietena lui Alin(tatul) poate reusesti sa-l impaci cumva in durerea asta cu banatul sau macar sa-i explici ca nu e bine sa se roage precum catolicii, doar pentru ca ratiunii si logicii lui nu i se pare "corecta" versiunea Tatal Nostru din Ortodoxie cand spunem si nu ne duce pe noi in ispita.... Explica-i ce rol are ispita pe calea mantuirii, ca din pacate l-a ametit de-a binelea pe bietul baiatul ala.. sceptic, de l-a facut sa ia de buna modificarea abuziva a catolicilor.
Doamne, apara si pazeste!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce spuneti de actele biometrice? Daniel777 Stiri, actualitati, anunturi 107 11.10.2010 23:02:47
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Ce se incearca cu actele biometrice? mihailt Generalitati 0 15.07.2009 02:30:05
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Despre actele de identitate electronice si intimitate BogdanF2 Generalitati 0 26.01.2009 20:23:30