Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #33  
Vechi 22.06.2013, 21:48:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.330
Implicit Sărbătoarea Sfântului Ierarh Grigorie Dascălul



Creștinii ortodocși din România l-au pomenit, sâmbăta aceasta, pe Sfântul Ierarh Grigorie Dascălul, Mitropolitul Țării Românești. Cu această ocazie, Mănăstirea ilfoveană Căldărușani, unde se află moaștele ierarhului, și-a sărbătorit hramul. Sfânta Liturghie a fost oficiată de un sobor de preoți și diaconi.

Sărbătoarea a fost un prilej de bucurie pentru obștea mănăstirii. Au participat sute de oameni veniți atât din București, cât și din alte zone ale țării pentru a participa la slujbe și pentru a se închina la moaștele ierarhului muntean.

Cei care au participat la slujbe au putut vizita și muzeul așezământului monahal, unde se află exponate valoroase ale patrimoniului românesc, informează TRINITAS TV.

La Catedrala Patriarhală viața Sfântul Ierarh Grigorie Dascălul a fost evocată de către Preacuviosul Părinte Arhimandrit Timotei Aioanei, Eclesiarhul Catedralei și Exarhul cultural al Arhiepiscopiei Bucureștilor printr-un cuvânt rostit la finalul Sfintei Liturghii.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vecernia zilei + cristiboss56 Despre Vecernie 15 01.02.2016 21:26:36
Sfintii ortodocsi si sfintii catolici. voxdei55 Generalitati 8 04.12.2010 22:48:51
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30
Informatia zilei silverstar Stiri, actualitati, anunturi 4 24.04.2009 08:30:11