Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.05.2013, 09:05:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.076
Implicit

Nu ma mira rezultatele sondajului in SUA,la cum este provaduita toleranta prin toate mediile,aproape ca a ajuns o religie in sine.
Desi cam neasculatori cand vine vorba de "basic" intr-ale religiei(nici macar cele 10 porunci),americanii totusi au imbratisat toleranta dar nu dintr-o iubire prea mare de aproapele ci din dorinta de a fi mai deosebiti,mai excentrici,mai"fashion forward" decat gloata.

Normal,este atitudinea generatiei tinere.


Dar,totusi...totusi,daca admir ceva la americani,este tocmai faptul ca nu recurg atat de repede la avort si fac copii destui de multi,chiar de pe timpul adolescentei nepunand atata emfaza pe studii inalte si cariera.
Defapt,mai degraba incep cu copiii,apoi se casatoresc si abia dupa se apuca si de scoli sau de cariera.
Stiu,vor zice unii ca este gresit sa ai relatii sexuale necasatorit fiind,insa daca ai pacatuit cu relatiile fiind prea slab sa te opui tentatiilor si senzatiilor trupesti,cel putin nu te osandi si mai tare facand avorturi.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.05.2013, 09:18:13
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Sunt si in Romania o gramada de mame adolescente, numai ca nu le vezi la TV. In Familia Ortodoxa chiar e un articol despre acest subiect. Apoi sunt tinerele care doresc sa isi nasca copilul dar mamele "mature" si "intelepte" le duc fortat la avort.

Defapt, suntem pe primul loc in Europa, avem cele mai multe adolescente care sunt si mame.

Din pacate cam peste tot sunt adolescente in licee care au facut avort. Nu exista tara care sa nu aiba aceasta problema.

In SUA au avut si acel program pentru abstinenta, care a fost oprit de Obama.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.05.2013, 09:25:55
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Involutia rapida a valorilor

In privinta a ceea ce s-a intamplat in Moldova, ar fi trebuit ca autoritatile locale din Chisinau- primarul Dorin Chirtoaca sa interzica sau sa nu dea aprobare pentru asa o "manifestatie""!
Iar in privinta atitudinii unor diplomati straini de la Chisinau, care au incalcat uzantele diplomatice si s-au amestecat nepermis in treburile interne ale unui alt stat, ministerul de externe trebuia sa actioneze mai hotarat, urmand caile obisnuite in astfel de situatii- protest diplomatic, invitarea respectivului diplomat pentru a da explicatii sau chiar declararea lui ca persoana non-grata!

In aceasta privinta, mult mai curajoasa si demn mi se pare atitudinea autoritatilor ruse si a lui Vladimir Putin! Bravo lor ca nu accepta asemenea propaganda homosexuala!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.05.2013, 09:42:16
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

@Florinvs E lege, legea discriminarii, nu au ce sa faca. Politicienii din Moldova au aprobat deja legile. Nu te poti baza pe politicieni.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.05.2013, 10:08:28
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Involutia valorilor

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
@Florinvs E lege, legea discriminarii, nu au ce sa faca. Politicienii din Moldova au aprobat deja legile. Nu te poti baza pe politicieni.
Inseamna ca sunt tampiti politicienii care au adoptat o lege ce permite asemenea manifestatii! In Rusia cum de nu s-a adoptat o asemenea lege ?!

In aceasta privinta, as propune o initiativa legislativa astfel:

""In spatiul public, pe domeniul public ori privat a statului ori a autoritatilor locale, se interzice organizarea oricaror manifestatii sau arborarea de insemne, afise, bannere, etc, prin care se promoveaza ideii ori actiuni contra bunelor moravuri, propaganda pentru deviatii sexuale sau comportamentale (pedofilie, homosexualitate, lesbianism, proxenetism), ori atitudini de rasism, xenofobie, atatarea la ura interetnica sau interconfesionala.
Cei care organizeaza asemenea actiuni vor fi pedepsiti cu amenda penala, iar constatarea si sanctionarea unor asemenea actiuni se va face de catre politia locala""
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.05.2013, 12:43:01
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Site- urile porno sunt cele mai accesate de copiii români. Mulți dintre cei care intră pe astfel de pagini abia au împlinit 6 ani. O arată un studiu realizat de una dintre cele mai mari companii IT din România.

Siteurile porno sunt lidere de trafic în mediul online. 17 % dintre copii intră pe astfel de pagini interzise minorilor, deși ele figurează pe lista celor mai blocate siteuri de internet de către părinți. Minorii fac și cumpărături on line. 11 % dintre ei accesează magazinele virtuale și tot 11 procente dintre copii folosesc și siteurile de pe care descarca filme și muzică. Rețelele de socializare sunt în vogă și sunt folosite de peste 9 % dintre copii.

17% dintre cei care au până în 10 ani și 25% dintre cei care au cel mult 12 ani au cont pe Facebook. Același studiu arată că 2% dintre copiii care se joacă pe calculator au mai puțin de 5 ani. Pericolele merg însă mai departe de paginile porno, având în vedere că minorii pot avea acces la site-uri de hacking, jocuri de noroc sau care vorbesc despre sinucidere.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.05.2013, 15:52:55
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 814
Implicit

Trendul este clar. Se vede cu ochiul liber de a o posta. Inclusiv in Romania. Majoritatea tinerilor sunt totale dezinteresati de politica sau de religie, iar numarul acestora va continua sa creasca pe masura ce populatia se schimba.

Noua generatie, care vine din spate, generatia internetului, ca sa-i zic asa, este total diferita in ceea ce priveste atitudinile fata de aceste subiecte „sensibile”. Pe mine ma amuza aceste zbateri ale celor ce vor sa interzica tot, sa dicteze altora cum sa traiasca. Sunt zbateri inutile, disperate, in fata tavalugului.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.05.2013, 09:59:53
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Involuta valorilor

In legatura cu mamele adolescente, situatia este un pic mai complicata!
Aici ce pot sa spun mai sigur e cum era situatia in perioada anilor 90'', cand am facut liceul: de obicei in adolescenta, de la o anumita varsta- sa zicem 16-17 ani- in general majoritatea fetelor si baietilor isi incepeau viata sexuala! Totusi, era o anumita responsabilitate, in sensul de a folosi un banal prezervativ, pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala sau a sarcinilor .
Apoi majoritatea baietilor, daca ne placea de o anumita fata, nu jucam la "doua capete""- cand eram cu o fata nu ne duceam si la altele! E adevarat ca fiind orasul mic ar fi fost si dificil- aici fiecare stia ce face fiecare iar "radio-sant"" functiona ireprosabil!
E adevarat ca pe atunci- mai ales intr-un oras mic ca Husul- nu se auzea de droguri sau etnobotanice. Cel mult mai erau unii cu tigara sau daca era vreun chef sau petrecere o bere sau un pahar de vin.

Inainte de a concepe un copil, este bine ca ambii parteneri sau soti sa vada daca pot asigura conditiile- atat materiale cat si spirituale- pentru cresterea si educarea lui. A concepe un copil in adolescenta, cand nu ai o meserie bine definita, un serviciu stabil si nici emotional si psihologic nu esti pregatita pentru asa ceva, mi se pare o greseala!
Din aceasta cauza zic ca e bine sa existe o anumita responsabilitate in relatiile sexuale (din partea ambilor parteneri) si folosit banalul prezervativ.
Daca totusi apare o sarcina, sub nici o forma nu trebuie facut avort! Aici o mare responsabilitate are si barbatul, in sensul de a o sprijini si sfatui pe femeie de a nu face avort si de a naste copilul! Dupa ce naste copilul, daca mama respectiva este adolescenta si nu poate asigura cresterea si educarea copilului, exista varianta adoptiei sau a incredintarii in grija statului.
Reply With Quote
Răspunde