Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.02.2013, 17:43:14
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu cred ca astfel de mesaje nu au ce cauta pe orice forum, nu doar pe un forum ortodox, mai ales ca nu a fost atacat acel user. Si cum spuneam in trecut unii eterodocsi se sprijina in trecut, aceleasi persoane care faceau asta si in trecut (userul penticostal si cel catolic, si Teodor care ii lauda).
Doamne ajută.
Frate Cătăline, să ai grijă, că poate din această cauză, a cuvintelor tale, fratele apostat penticostalul, este banat.
Sunt convins că putem vorbi cu multă înțelepciune, apărându-ne, nu unii pe alții, ci scopul: Dumnezeu Adevărat și mântuirea.

Trebuie să suportăm certarea și mustrarea, avem datoria și obligația chiar de-a le suporta cu smerenie și multă Iubire, chiar dacă nu sunt adevărate și drepte. Avem datoria și obligația, nu doar să aruncăm cu pâine în cine aruncă în noi cu pietre, dar și să întoarcem și obrazul celălalt, să binecuvântăm pe cei ce ne blestemă și mai ales să ne iubim vrăjmașii.
Cum îi mai putem îndrepta când noi de exemplu îi numim bolnavi psihic? Sau când noi ne închidem în turnul nostru de fildeș. Bogățiile noastre cele adevărate sunt pentru toți oamenii pământului care vor să le primească. Iar noi ne facem responsabili pentru cum le organizăm și administrăm oamenilor ce au nevoie de ele. Deci, să stăm bine, să luăm aminte.

Uite ce zice:
"De sărăcie și de rușine are parte cel ce nesocotește certarea, iar cel ce primește mustrarea va fi cinstit." (Pildele lui Solomon 13, 18). "O certare aspră capătă, el ce părăsește cărarea; cel ce urgisește mustrarea va muri." (Pildele lui Solomon 15, 10) "Cel ce leapădă mustrarea își urgisește sufletul său, iar cel ce ia aminte la dojană dobândește înțelepciune." (Pildele lui Solomon 15, 32). "Uneori mustrarea nu este făcută la timp potrivit și câteodată cel care tace se dovedește înțelept." (Isus Sirah 19, 28). "Cel care urăște mustrarea urmează pe păcătos, și cel care se teme de Domnul se va întoarce din inimă." (Isus Sirah 21, 7)
Și iarași, minunat spune Domnul:
"Mâniați-vă și nu greșiți; soarele să nu apună peste mânia voastră" (Efeseni 4, 26) "Mâniați-vă, dar nu greșiți; de cele ce ziceți în inimile voastre, întru așternuturile voastre, vă căiți."(Psalmii 4, 4) Și mai uite ce zice Dumnezeul Iubirii: "Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos." (I Corinteni 6, 12)

Frate apostat celestial pottery, în postul de mai sus, greșești puternic, însuși Hristos Domnul a adus numiri de câini, porci și pui de vipere: "Nu dați cele sfinte câinilor, nici nu aruncați mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare și, întorcându-se, să vă sfâșie pe voi." Matei 7, 6 "Pui de vipere, cum puteți să grăiți cele bune, odată ce sunteți răi? Căci din prisosul inimii grăiește gura." Matei 12, 34. Referindu-se desigur, spune Sfântul Ioan Gură de Aur în omiliile de la Matei (PSB 23) nu la oamenii în sine, ci la atitudinea câinească și porcească ce o pot avea unii oameni, în multe momente din viață, căci din prisosul inimii grăiește gura. Da, părintele Cleopa, a spus minunat de bine și de frumos ce a spus despre sectari, ca un minunat Apostol al vremurilor noastre.

Să mulțumim Domnului. Bucurii tuturor.

Last edited by Daniel_Ortodox; 01.02.2013 at 18:13:31.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.02.2013, 18:19:23
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Părintele Cleopa nu a făcut decât să spună ce a văzut la ei, la sectarii penticostali, atunci când aceștia își dovedeau "harismele".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.02.2013, 11:26:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.
Frate Cătăline, să ai grijă, că poate din această cauză, a cuvintelor tale, fratele apostat penticostalul, este banat.
Grija mea era nu ca va fi banat, ci ca nu va fi banat. :) Eu il cunosc mai demult pe acest user penticostal si ce face, e un user agresiv si batjocoritor, ii ataca pe ortodocsii care spun ceva despre penticostalism sau nu impartasesc conceptiile ecumeniste ca ortodocsii si penticostalii sunt la fel. Nu trebuie sa-ti faci griji, a fost banat de mai multe ori, numai eu de cand sunt pe forum activ (noiembrie 2010) stiu de patru nick-uri ale sale. Avem si un record in domeniul asta, un adventist a avut vreo 100 de banari, cel putin asa se lauda, tocmai a revenit dupa ultima banare.
Pe forum sunt doi useri extrem de agresivi, penticostalul si userul catolic (si el banat o data) MihaiG, sunt singurii care consider ca e bine sa fie banati pe forum, se si inteleg bine. Am vazut ca ai purtat o discutie despre Sfanta Traditie, dar userul catolic spunea ca penticostalul isi batea joc de tine. Nu stiu cum a fost, dar din cauza ca are mesaje din acestea zeflemitoare de obicei si cand are unul serios nu iti mai dai seama.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 18:09:58
mincions religios gloupgloup Generalitati 46 04.02.2011 20:50:03
experiment "religios" oni91 Teologie si Stiinta 10 22.01.2008 21:26:01
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 10:28:13
extremismul religios niceboyrom Generalitati 1 17.12.2006 13:20:57