Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 22.11.2012, 09:54:20
neica_nimeni2's Avatar
neica_nimeni2 neica_nimeni2 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Post Evoluționimul teist este erezie!

La întrebarea din titlul topicului s-a răspuns aici http://www.ortodoxiatinerilor.ro/ind...-este-o-erezie cu argumente convingătoare, după care a urmat dezbaterea pro și contra.

Întrucât ne aflăm pe forumul crestinortodox.ro, credem că aici trebuie expus și susținut punctul ortodox de vedere, cuprins în învățătura Bisericii despre viață: apariția ei, locul, momentul, cauza, scopul, sensul, modul. Această învățătură este revelată de Dumnezeu și primită de om.

Întrucât există un singur Dumnezeu, El dă o singură revelație, dar ea este dată pe două "căi": Sfânta Scriptură (proorocii și Apostolii) și Sfânta Tradiție (Sfinții Părinți și scriitorii bisericești)
Creștinii ortodocși trebuie să le cunoască, creadă și mărturisească pe acestea, și să respingă tot ceea ce contrazice această învățătură revelată.

Învățătura revelată poate fi numită "dreapta credință" și conține ceea ce la modul general se cheamă "dogme".

Abaterea de la învățătura ortodoxă se cheamă eterodoxie, sau kakodoxie și conține ceea ce la modul general se cheamă "erezii".

Ereziile majore au fost osândite la cele Sfinte 7 Sinoade Ecumenice. În afara acestora pot exista o sumedenie de erezii care nu au făcut obiectul acestor Sinoade, și, ca atare nu au fost definite și osândite formal.

Pentru unii acest lucru echivalează cu faptul că, cel puțin deocamdată, ele pot fi considerate teologumene, sau cel puțin opinii teologice.

La fel stau lucrurile și cu dogmele: se insistă uneori în același mod, că doar cele formulate la Sinoade au acest statut, restul învățăturilor din Scriptură și Tradiție având o tratare liberă, fluctuantă și negociabilă, supusă dezbaterilor și revizuirilor, cel puțin până la întrunirea unui nou Sinod, care să fie cel puțin "pan ortodox"

Aceste opinii menționate nu sunt ortodoxe, Biserica a considerat că Scriptura și Părinții trebuie, așa cum s-a spus, primiți ca fiind purtători unor adevăruri de credință insuflate de către Duhul Sfânt.

Învățătura științei de azi despre viață - biogeneza, biologia - este în contradicție flagrantă și radicală cu învățătura Bisericii, lucru ce poate fi probat cu ușurință atunci când ele sunt puse în paralel.
Dar, întrucât știința este atee și s-a scos singură în afara Bisericii, s-ar putea cumva, mai mult sau mai puțin, ignora ereziile ei.

Problema apare atunci când aceste "erezii științifice" pătrund în BIserică, amestecând ereziile și viziunea lor alternativă și atee cu revelația dumnezeiască. În acest caz se poate vorbi de erezie, și nu numai vorbi, ci și combate și mărturisi lepădarea ei.

Este cazul evident al hibridului numit "evoluționism (creaționist)" teist.
  #242  
Vechi 22.11.2012, 10:07:12
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Tu ce faci dom'le? Te încurci în userii, parole?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #243  
Vechi 22.11.2012, 10:12:11
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni2 Vezi mesajul
Întrucât ne aflăm pe forumul crestinortodox.ro, credem că aici trebuie expus și susținut punctul ortodox de vedere, cuprins în învățătura Bisericii despre viață: apariția ei, locul, momentul, cauza, scopul, sensul, modul. Această învățătură este revelată de Dumnezeu și primită de om... Problema apare atunci când aceste "erezii științifice" pătrund în Biserică, amestecând ereziile și viziunea lor alternativă și atee cu revelația dumnezeiască. În acest caz se poate vorbi de erezie, și nu numai vorbi, ci și combate și mărturisi lepădarea ei.
Sunt total de acord, subscriu !

Nota: va rog sa nu faceti confuzie intre neica_nimeni_altul si neica_nimeni2, cum bine a remarcat DragosP, se pare ca nu sunt singurul "neica_nimeni" de pe acest forum ... :))

Last edited by neica_nimeni_altul; 22.11.2012 at 10:22:02.
  #244  
Vechi 22.11.2012, 10:57:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
Cred ca e timpul sa incheiem cu aceasta teorie eronata luata de Pr. Badulescu probabil din vest, la fel ca teoria cu pamantul plat.
Din nefericire pentru aceste teorii s-a inventat youtube acum cativa ani. Ca sa nu fie indoieli, cei ce sustin geocentrismul am vazut in articole ca nu cred intr-o teorie a conspiratiei, cum fac cei ce sustin pamantul plat. Deci nu considera ca vor sa ne insele oamenii de stiinta cu imagini false. Iata dovezile clare:

Imagini NASA recente, cu rotatia pamantului (nu e timpul normal, sunt accelerate imaginile) intr-o zi:
http://www.ziare.com/magazin/spatiu/...-video-1130368

Imagini de la Naveta spatiala Deep Impact aflata in 2010 la 48 mil. kilometri de Pamant (de observa tot rotatia Pamantului):
http://www.ziare.com/cultura/cultura...a-video-362997
  #245  
Vechi 22.11.2012, 11:02:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni2 Vezi mesajul
Ereziile majore au fost osândite la cele Sfinte 7 Sinoade Ecumenice. În afara acestora pot exista o sumedenie de erezii care nu au făcut obiectul acestor Sinoade, și, ca atare nu au fost definite și osândite formal.

Pentru unii acest lucru echivalează cu faptul că, cel puțin deocamdată, ele pot fi considerate teologumene, sau cel puțin opinii teologice.

La fel stau lucrurile și cu dogmele: se insistă uneori în același mod, că doar cele formulate la Sinoade au acest statut, restul învățăturilor din Scriptură și Tradiție având o tratare liberă, fluctuantă și negociabilă, supusă dezbaterilor și revizuirilor, cel puțin până la întrunirea unui nou Sinod, care să fie cel puțin "pan ortodox"

Aceste opinii menționate nu sunt ortodoxe, Biserica a considerat că Scriptura și Părinții trebuie, așa cum s-a spus, primiți ca fiind purtători unor adevăruri de credință insuflate de către Duhul Sfânt.
O prezentare coerenta, corecta, e ce am spus si eu in mesaje, dar dupa cum m-am priceput.
  #246  
Vechi 22.11.2012, 11:05:36
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking

Catalin2,

citeste cu atentie comenturile de pe acest blog ... acest subiect a fost epuizat cu mult timp in urma, se pare ca nu esti la zi,
esti cam in urma cu problematica ... te rog sa recuperezi.

MINCIUNILE MASS-MEDIA: „VIDEO I Uite cum arata miscarea de rotatie a Pamantului, vazuta din spatiu”

http://saccsiv.wordpress.com/2011/11...atiu%E2%80%9D/
  #247  
Vechi 22.11.2012, 11:18:08
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Lightbulb

Dar nu a aprobat Biserica implicit teoria heliocentrică, permițând ca aceasta să fie predată deja din secolul XVIII?

"Răspuns: Să examinăm cronologic ceea ce Biserica a învățat și a crezut:

33-1543 - Consensul tuturor Sfinților Părinți Bisericești asupra universului geocentrist.
1543 - Nicolai Copernic a publicat De Revolutionibus Orbium Coelestium (Despre revoluțiile sferelor).

În primul rând, Părinții Bisericești în consens au fost toți geocentriști. Biserica învață că noi trebuie să credem ceea ce au crezut Părinții în consens, căci se consideră că aceștia cred ceea ce au primit de la Apostoli. În al doilea rând, nu avem nici o decizie a Bisericii, într-o proclamare oficială pentru a respinge geocentrismul. Această declarație oficială nu a fost niciodată dată. În al treilea rând, avem afirmația repetată a Scripturii, într-o serie de pasaje, că soarele se învârte în jurul Pământului, și Pământul este staționar. Nu este vorba doar de unul sau două versete. Noi nu trebuie să fim derutați și să ne întrebăm: "Ce a intenționat Dumnezeu?", din moment ce abundența de pasaje care să cuprindă aceeași mărturie este destul de copleșitoare. În plus, nu există pasaje care să spună că soarele stă pe loc (cu excepția minunii din Isus Navi X, 10-13), și că Pământul se mișcă. Și în sfârșit acțiunile venite din partea papalității din 1957 până în prezent, cum ar fi “scuzele” cerute lui Galilei nu au mare importanță, deoarece aceste aserțiuni nu reprezintă credința catolic-ortodoxă."


Extras din "nefastul sait" - http://www.hexaimeron.ro/IntrebariFr...l#anotimpurile

Last edited by neica_nimeni_altul; 22.11.2012 at 11:21:46.
  #248  
Vechi 22.11.2012, 11:58:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Catalin2,
citeste cu atentie comenturile de pe acest blog ... acest subiect a fost epuizat cu mult timp in urma, se pare ca nu esti la zi,
esti cam in urma cu problematica ... te rog sa recuperezi.
MINCIUNILE MASS-MEDIA: „VIDEO I Uite cum arata miscarea de rotatie a Pamantului, vazuta din spatiu”
http://saccsiv.wordpress.com/2011/11...atiu%E2%80%9D/
Tocmai ca eu le-am citit inainte, era si un articol despre filmarea din spatiu. In amebele e o confuzie a celui ce a scris articolul (in al doilea credea ca se vede luna de doua ori inconjurand pamantul).
Eu am precizat in mesajul meu (ca ma gandeam ca poate se pune problema asta), filmarea nu e facuta in timpul real, imaginile sunt accelerate, ca sa poata sa incapa intr-un filmulet, altfel ar fi durat o zi.
  #249  
Vechi 22.11.2012, 12:14:58
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Thumbs up

Catalin2, nu cred ca mai trebuie sa ne intoarcem la discutia despre geocentrism, daca esti pasionat de subiect poti citi care sunt argumentele pro/contra pe acest topic

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=12974&page=87
  #250  
Vechi 22.11.2012, 12:15:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
În primul rând, Părinții Bisericești în consens au fost toți geocentriști. Biserica învață că noi trebuie să credem ceea ce au crezut Părinții în consens, căci se consideră că aceștia cred ceea ce au primit de la Apostoli. În al doilea rând, nu avem nici o decizie a Bisericii, într-o proclamare oficială pentru a respinge geocentrismul. Această declarație oficială nu a fost niciodată dată.
E evident ca nu a dat nicio decizie in privinta asta, pentru ca nu tine de invatatura Bisericii, doar unii vor sa o bage in dogma. Noi credem in sfinti in privinta invataturii, nu in privinta stiintei de atunci, e o intelegere complet gresita, care nu are legatura cu ortodoxia.
Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Acelasi site da pe prima pagina un citat din Par. Serafim inducand ideea ca parintele ar fi sustinut geocentrismul, dar omite sa dea si citatul in care parintele spune exact ce crede despre geocentrism.
Citatele din Sfanta Scriptura date ca argumente sunt interpretate eronat, cum fac si neoprotestantii.
In concluzie e o mare aiureala, preluata de la vestici (probabil protestanti).
Noi suntem iubitori de adevar, nu de ideile care mai apar la cate cineva, fie si preot.
Subiect închis

Tags
evoluționism teist, geocentrism



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! flying Teologie si Stiinta 1589 28.07.2020 23:49:47
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 03:54:06
Ce este o erezie ? STEPHAN Dogmatica 16 15.06.2012 17:58:42
Bacteria Flagellum sau Motorul Organic sau De ce evolutionismul e o facatorie colaps Generalitati 217 27.09.2010 14:37:40
Este islamismul (musulmanismul) o erezie ariana? mihailt Generalitati 24 01.08.2010 13:17:27