![]() |
![]() |
|
|
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Multumesc Dragos, stiam parerea parintelui Cleopa, de la asta a si pornit nelamurirea mea, eu stiind aceste lucruri, am primit sfaturi contrare de la cei pe care i-am intrebat ce pot sa fac. Unii mi-au spus ca e chiar foarte bine sa-i trec pe pomelnic ca sa ii lumineze Dumnezeu, altii au fost retinuti... dar parerea generala inclina balanta catre da. Observ ca nu se tine cont de canoane aici, lumea nu le respecta poate din nestiinta.. neinformare sau poate din prea mult zel duhovnicesc.. nu stiu.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Ca să-i lumineze Dumnezeu te rogi matale pentru ei în rugăciunea particulară de acasă sau din Biserică.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat! "Trebuie sa mori înainte de a muri Pentru a nu muri atunci când mori" |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Tu chiar asa faci?
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
Citat:
Va sfatuiti cu duhovnicul si veti primi indrumare. Se poate face ceva in acest sens |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Citat:
Duhovnicul tot asta mi-a spus, sa ma rog.. |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Citat:
D-voastra ar trebui sa aveti la manastire permanent pomelnic cu numele d-voastra si a celor din familie cu mentiunea "pentru psaltire" In dreptul fiecaruia sa scrieti patima de care sufera. E bine sa nu pomeniti pe altcineva decat d-voastra ,sotul si copilul . Pentru acestea e bine sa aveti binecuvantare. Roadele le veti culege pana la urma ,samanta trebuie sa se dezvolte si sa se coaca. |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Eu trimit pomelnic pentru Psaltire la orice manastire unde se citeste psaltirea ,am trimis si la man.Sihastria ,am trimis si la o manastire Sangeap-Basaraba de langa Husi ,unde am auzit ca la fel se citeste Psaltirea si mi s-a spus ca e bine sa trimit.
In Bucuresti cred ca puteti lasa la orice manastire unde se fac pomeniri la Psaltire. Daca trimiteti in mai multe locuri este si mai bine. Doamne ajuta ! |
![]() |
|
Subiecte asemănătoare
|
||||
| Subiect | Subiect început de | Forum | Răspunsuri | Ultimele Postari |
| Sfanta Liturghie | danyel | Sfanta Liturghie | 81 | 02.11.2015 17:22:22 |
| Sfanta liturghie | Andy00 | Resurse ortodoxe on-line | 10 | 30.01.2015 16:29:07 |
| Sfanta Liturghie | alecsandru | Sfanta Liturghie | 26 | 05.02.2013 22:41:47 |
| Sfanta Liturghie | EDI | Despre Biserica Ortodoxa in general | 8 | 02.05.2009 17:52:24 |
| Sfanta Liturghie | anavictoria | Sfanta Liturghie | 57 | 12.01.2009 20:38:22 |
|
|