Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #10  
Vechi 11.06.2012, 22:08:58
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Stim in adevar ca Hristos este Cuvantul lui Dumnezeu, "exprimarea" voii Sale.

Insa Cuvantul lui Dumnezeu este si Cuvantul scris, Porunca sau Legea.

Iata doar cateva repere (din mai multe) prin care Cuvantul lui Dumnezeu este asemuit diferit, de la context la context:


"Semanatorul a iesit sa-si semene samanta... Iata ce inteles are pilda aceasta: Samanta este Cuvantul lui Dumnezeu. (Luc.8:5,11)

"Dar El, drept raspuns, a zis: "Mama Mea si fratii Mei sunt cei ce asculta Cuvantul lui Dumnezeu si-l implinesc." (Luc.8:21)

"Daca Legea a numit "dumnezei" pe aceia carora le-a vorbit cuvantul lui Dumnezeu - si Scriptura nu poate fi desfiintata." (Ioan.10:35)

"Luati si coiful mantuirii si sabia Duhului, care este Cuvantul lui Dumnezeu." (Efes.6:17)

Si chiar in textul Epistolei catre Evrei gasim aceasta referinta:

"Aduceti-va aminte de mai marii vostri, care v-au vestit Cuvantul lui Dumnezeu; uitati-va cu bagare de seama la sfarsitul felului lor de vietuire si urmati-le credinta! (Evr.13:7)
Dacă în toate versetele pe care le-ai turnat mai sus, voi penticostalii credeți că e vorba de cuvântul scris atunci sunteți total analfabeți în cultura biblică (aia adevărată nu memoratul mecanic de versete).

Cineva făcea observația mai sus că penticostalii nu se înghesuie la scris cărți, însă se pare că nu prea au spor nici la citit lucruri elementare pentru înțelegerea Bibliei.

Logos poate să însemne înțeles, sens, logică, tâlc, sens etc. Abuzul de interpretare exprimat în formula ”Cuvântul lui Dumnezeu= Biblia” este una dintre marile inepții ale gândirii neoprotestante. Patristica târzie a arătat că Biblia este revelația lui Dumnezeu, dar revelația lui Dumnezeu nu se limitează la Biblie, chiar dacă este centrată pe Biblie și pe tâlcuirea ei adecvată în Biserică.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09