Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.12.2011, 14:20:58
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Pe buna dreptate la catolici se recunoaste si se cunoaste faptul ca si Fecioara a fost nascuta tot din fecioara .
Născătoarea de Dumnezeu Maria s-a născut din părinți în vârstă, pe nume Ioachim și Ana, ca răspuns la rugăciunile lor. Sfânta Scriptură nu relatează evenimentul. Există însă, mărturii despre acest important eveniment în scrierile apocrife care oferă o multitudine de informații despre originea si copilaria Fecioarei Maria. Cea mai importantă sursă în acest sens, o reprezintă Protoevanghelia lui Iacov, o lucrare iudeo-creștină din secolul II. Fragmentul referitor la Fecioara Maria a fost scris în jurul anului 140. Deși nu este considerată o scriere canonică, informațiile oferite pot fi considerate veridice, cu rezervele de rigoare.

În privința nașterii Fecioarei Maria sunt divergențe între Biserica Ortodoxă și cea Catolică. Ortodocșii nu mărturisesc doctrina Imaculatei Concepții , în care se presupune că Maria a fost ferită de păcatul purtat primordial, anticipând nașterea lui Hristos cel fără de păcat. Biserica Ortodoxă mărturisește că Maica Domnului a primit păcatul strămoșesc, fiind concepută ca noi toți și că a avut nevoie de mântuire. Credința ortodoxă nu tratează subiectul clar, reținând doar mărturisirea că Maica Domnului ar fi primit păcatul originar și că Maria a devenit Preacurată în momentul Bunei Vestiri.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.12.2011, 15:11:39
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

I fapt am vrut sa ma refer la ideea Imaculatei conceptii si nu neaparat ca mama Dinsei a fost fecioara ,din viteza am gresit .O Imaculata conceptie este posibila si in aceasta situatie. Insa asta mai putin conteaza ci mai importante sint revelatiile de taina si minunile , lucrarile despre care auzim sau le resimtim in interior.

Cert este ca acel sinod catolic a spus ca Fecioara este Maica lui Hristos iar o asemene afirmatie nu inseamna ca o simpla copila este doar mama fizica a unui Dumnezeu intrupat -caci asta o stia toata lumea deja- ci Mama divina a Hristosului insusi care a purces de la Tatal prin Lucrarea Sa de insusi Duh Sfint inca de la inceputul creatiei .

In aceasta situatie nu se mai poate vorbi despre vre-un asazis pacat originar care nu este decit vinovatia ca nu sintem si ca nu am fost inca de la inceput desavirsiti.

Last edited by Mihai36; 28.12.2011 at 15:19:07.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Maria Egipteanca costel Diverse Sarbatori 14 20.04.2013 23:12:19
Maria, femeia sfanta a musulmanilor cristiboss56 Religia Islamica 75 28.02.2011 16:15:23
Sfanta Maria Magdalena mihele_m Intrebari utilizatori 0 22.07.2010 10:07:47
Sfanta Fecioara Maria MariaB Biserica Romano-Catolica 62 15.02.2010 00:44:33