![]() |
![]() |
|
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Partea cea mai dificilă este însă a nu cădea în păcatul mîndriei, cum că om fi noi mai buni ca alții.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele; Psalmul 140, 4 Ascultați Noul Testament ortodox online. |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Cite cuvinte adevarate, bine si frumos marturisite . Cu siguranta ca cei care au nevoie de a se folosi de acestea si-au insusit sau si-au reamintit invatatura Mintuitorului de a nu sti stinga ce face dreapta . Dar aceste lucruri sunt atit de rare astazi chiar si printre ortodocsi , exact cum s-a si marturisit intr-un exemplu, incit in loc sa ne preocupam de poruncile hristice ne sare mai mult in ochi neputinta sau zgiiala aproapelui . Mai , mai ca sa nu mai putem deosebi cine este devina si cine trebuie sa se indrepte mai intii .
Da, lucru greu mintuirea ... lucru greu vietuirea in dreptate si adevar !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul . |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Asa este Florin, faptele bune sunt cele care ne "largesc" inima. Nu stiu daca este gresit, dar gasesc necesar sa adaugam dupa orice fapta si gandul - Doamne pazeste pe fratii mei sa nu cada din cauza faptelor mele.
|
![]() |
Tags |
invidie |
|
![]() |
||||
Subiect | Subiect început de | Forum | Răspunsuri | Ultimele Postari |
Artizanii noii ere, sau cum sa naste un new age... | eodor nastasa | Generalitati | 15 | 12.09.2014 11:35:56 |
‚Intoarce-te si spune cat bine ti-a facut tie Dumnezeu’ | Ana-Maria N | Generalitati | 0 | 22.04.2012 11:04:14 |
Despre invidie | ionut12 | Generalitati | 12 | 10.11.2010 10:59:13 |
Nu este asa pacat lucrul asta | euftalia | Homosexualitatea | 617 | 02.08.2010 17:33:57 |
|