Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 06.08.2011, 22:43:18
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

[quote=the_Listener;386710]asadar pina unde m-am oprit o singura concluzie este trasa ... apostolii nu aveau nimic de mincare ....
atunci a intervenit IISUS ... sa retii acest aspect .... si sa vedem ce se intimpla
6. Iar El le-a zis: Aruncați mreaja în partea dreaptă a corăbiei și veți afla.

CE SPUNE ACEST VERSET ? ce parere ai ? si uite daca tu nu intelegi , las un pic de timp si celorlalti ortodocsi sa imi spuna ....
este un verset deosebit din punctul meu de vedere , tu nu crezi ?
multa iubire

si au pescuit legume pt ca ei nu aveau voie sa manace carne! GLUMESC! Au prins pesti desigur! Asa si? Nu uita ca ucenicii cand au ajuns la tarm era deja pregatita mancarea de Iisus pe care au consumat-o impreuna.Daca nu era voie sa se consume carne de ce nu le-a dat Iisus legume sau fructe sa manance? Acum nu o sa-mi zici ca pestii prinsi de ei simbolizeaza lumea pe care ei au convertit-o la crestinism, ca e trasa de par! Multa iubire!
Reply With Quote
  #112  
Vechi 07.08.2011, 01:33:25
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
In Biblie sta scris ca Dumnezeu le-a dat voie lui Adam si Evei sa se hraneasca cu fructe din toti pomii Edenului,mai putin sa guste din pomul cunoasterii,deci probabil ca se hraneau cu fructe,legume,insa la fel de probabil ar putea fi ca toate acestea sa fie metaforice si ei sa se fi hranit doar cu Lumina si sa fi fost fiinte de Lumina.
Cu siguranta gradina Edenului e un loc mistic, simbolic si arhetip al Paradisului, o gradina limpede a perceptiilor interioare. Faptul ca Adam si Eva se hraneau cu fructe si legume poate fi si o metafora pentru " bucuria harului sfinteniei originale"; ei aveau o stare paradisiaca, lipsita de tragic, de suferinte. Daca ar fi fost prezentati drept carnivori, ar fi existat riscul sa se piarda acea imagine de "rai prospera" cum s-a dorit sa fie sugerata, pentru ca asta ar fi insemnat sa introduca in natura lor pacatul de a ucide,deci te conducea cu gandul la o viata animalica, nu paradisiaca. Dupa cadere,omul e aservit naturii inferioare si simte o aspiratie launtrica catre simtual. Si eu ii vad mai degraba ca si tine, niste fiinte informale (angelice), "voci" in gradina cunoasterii, care in momentul incalcarii interdictiei divine au devenit formale, s-au materializat.

Last edited by ioanna; 07.08.2011 at 01:56:05.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 07.08.2011, 03:42:56
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un_nepocait Vezi mesajul
Pestii nu sunt ardei capia??????
Nu mai incerc, ma dau batut. Nu stiu ce ai putea crede tu ca sunt pestii .
Hai sa mai fac o incercare: versetul ne spune ca pestii sunt gogosari?
desigur, IN MINA LUI IISUS pot fi si gogosari .... ce zici ?
multa iubire
Reply With Quote
  #114  
Vechi 07.08.2011, 03:44:36
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=stefan florin;386748]
Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
asadar pina unde m-am oprit o singura concluzie este trasa ... apostolii nu aveau nimic de mincare ....
atunci a intervenit IISUS ... sa retii acest aspect .... si sa vedem ce se intimpla
6. Iar El le-a zis: Aruncați mreaja în partea dreaptă a corăbiei și veți afla.

CE SPUNE ACEST VERSET ? ce parere ai ? si uite daca tu nu intelegi , las un pic de timp si celorlalti ortodocsi sa imi spuna ....
este un verset deosebit din punctul meu de vedere , tu nu crezi ?
multa iubire

si au pescuit legume pt ca ei nu aveau voie sa manace carne! GLUMESC! Au prins pesti desigur! Asa si? Nu uita ca ucenicii cand au ajuns la tarm era deja pregatita mancarea de Iisus pe care au consumat-o impreuna.Daca nu era voie sa se consume carne de ce nu le-a dat Iisus legume sau fructe sa manance? Acum nu o sa-mi zici ca pestii prinsi de ei simbolizeaza lumea pe care ei au convertit-o la crestinism, ca e trasa de par! Multa iubire!
versetul acela de mai sus l-ai inteles ? stai ca nu am trecut la pesti ....
asadar iara te grabesti
astept sa imi explici ce scrie mai sus in acel verset sau sa imi spui ca nu stii si atunci iti spun eu....tu alegi din cele doua variante
multa iubire
Reply With Quote
  #115  
Vechi 07.08.2011, 09:23:09
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

[quote=the_Listener;386799]
Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
versetul acela de mai sus l-ai inteles ? stai ca nu am trecut la pesti ....
asadar iara te grabesti
astept sa imi explici ce scrie mai sus in acel verset sau sa imi spui ca nu stii si atunci iti spun eu....tu alegi din cele doua variante
multa iubire
te las pe tine prietene
Reply With Quote
  #116  
Vechi 07.08.2011, 13:01:49
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=stefan florin;386814]
Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul

te las pe tine prietene
pentru ca mi-ai permis ia sa vedem , si reiau textul ca sa ne amintim despre ce vorbim
6. Iar El le-a zis: Aruncați mreaja în partea dreaptă a corăbiei și veți afla.
ce am ingrosat este de baza in verset .... partea dreapta , reprezinta iisus hristos asezat de-a dreapta tatalui , si VETI AFLA arata ca se descopera din nou ucenicilor care nu l-au recunoscut .....
multa iubire
ps din nou sa nu uitam ca E VORBA DE IISUS HRISTOS ....
ai intrebari ? daca raspunsul e nu trecem mai departe astept raspuns
multan iubire
Reply With Quote
  #117  
Vechi 07.08.2011, 13:22:18
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
asadar pina unde m-am oprit o singura concluzie este trasa ... apostolii nu aveau nimic de mincare ....
atunci a intervenit IISUS ... sa retii acest aspect .... si sa vedem ce se intimpla
6. Iar El le-a zis: Aruncați mreaja în partea dreaptă a corăbiei și veți afla. CE SPUNE ACEST VERSET ? ce parere ai ? si uite daca tu nu intelegi , las un pic de timp si celorlalti ortodocsi sa imi spuna ....
este un verset deosebit din punctul meu de vedere , tu nu crezi ?
Tu doresti o pseudo-filosofeala, o interpretare figurativa ? daca-i asa, pot sa incerc si eu :)) Apostolii „nu aveau nimic de mancare”, adica exista o „seceta spirituala” in ei, o lipsa de idealuri, care e izvorul lipsei de sens . Iisus le-a spus: “Veniti dupa mine si va voi face pescari de oameni” (Matei 4: 19), deci le-a dat „ hrana spirituala” de care aveau nevoie, le-a dat un sens in viata, un scop, o menire. De aici vine si asocierea intre crestin si peste, in crestinismul timpuriu „pestele” fiind un semn ca ai aderat la convingerile crestine. „Aruncati mreaja in partea dreapta”, ma duce cu gandul la :urmati calea adevarului, calea cea dreapta, deci Iisus le-a indicat si directia , dupa ce le-a fixat sensul (scopul) vietii.De altfel, in Biblie, "dreapta" indica o pozitie de cinste, de acceptare, ceva pozitiv, apare de multe ori sintagma "la dreapta, in dreapta " (ex : Iisus sade la dreapta Tatalui, la Judecata de Apoi cei buni vor sta la dreapta lui Iisus etc.)

Last edited by ioanna; 07.08.2011 at 13:25:27.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 07.08.2011, 13:39:10
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

[quote=the_Listener;386839]
Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pentru ca mi-ai permis ia sa vedem , si reiau textul ca sa ne amintim despre ce vorbim
6. Iar El le-a zis: Aruncați mreaja în partea dreaptă a corăbiei și veți afla.
ce am ingrosat este de baza in verset .... partea dreapta , reprezinta iisus hristos asezat de-a dreapta tatalui , si VETI AFLA arata ca se descopera din nou ucenicilor care nu l-au recunoscut .....
multa iubire
ps din nou sa nu uitam ca E VORBA DE IISUS HRISTOS ....
ai intrebari ? daca raspunsul e nu trecem mai departe astept raspuns
multan iubire
prietene, eram sigur ca o sa-mi dai un astfel de raspuns!Asa si?Unde e lagatura cu Iisus asezat de-a dreapta Tatalui cu faptul ce ei au mancat carne de peste data de Hristos, asta in cazul in care era interzis consumul de carne, in cazul de fata consumul de peste.Sa nu uitam ca Hristos a mai hranit in mod miraculos multimile care il ascultau de doua ori cu carne de peste si paine Matei 14:15-21 si Matei 15:32-38.Multa iubire!
Reply With Quote
  #119  
Vechi 07.08.2011, 13:44:25
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Tu doresti o pseudo-filosofeala, o interpretare figurativa ? daca-i asa, pot sa incerc si eu :)) Apostolii „nu aveau nimic de mancare”, adica exista o „seceta spirituala” in ei, o lipsa de idealuri, care e izvorul lipsei de sens . Iisus le-a spus: “Veniti dupa mine si va voi face pescari de oameni” (Matei 4: 19), deci le-a dat „ hrana spirituala” de care aveau nevoie, le-a dat un sens in viata, un scop, o menire. De aici vine si asocierea intre crestin si peste, in crestinismul timpuriu „pestele” fiind un semn ca ai aderat la convingerile crestine. „Aruncati mreaja in partea dreapta”, ma duce cu gandul la :urmati calea adevarului, calea cea dreapta, deci Iisus le-a indicat si directia , dupa ce le-a fixat sensul (scopul) vietii.De altfel, in Biblie, "dreapta" indica o pozitie de cinste, de acceptare, ceva pozitiv, apare de multe ori sintagma "la dreapta, in dreapta " (ex : Iisus sade la dreapta Tatalui, la Judecata de Apoi cei buni vor sta la dreapta lui Iisus etc.)
bravo .. felicitari .... uite pe cineva care gindeste
multa iubire
Reply With Quote
  #120  
Vechi 07.08.2011, 13:47:10
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=stefan florin;386845]
Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul

prietene, eram sigur ca o sa-mi dai un astfel de raspuns!Asa si?Unde e lagatura cu Iisus asezat de-a dreapta Tatalui cu faptul ce ei au mancat carne de peste data de Hristos, asta in cazul in care era interzis consumul de carne, in cazul de fata consumul de peste.Sa nu uitam ca Hristos a mai hranit in mod miraculos multimile care il ascultau de doua ori cu carne de peste si paine Matei 14:15-21 si Matei 15:32-38.Multa iubire!
iara te grabesti ....
sa continuam vrei ? dar ai retinut ce s-a discutat pina acum , da ?
am bolduit 3 cuvinte de ale tale .... e foarte important sa le retii
multa iubire
ps astept raspunsurile
multa iubire
Reply With Quote
Răspunde

Tags
post, vegan, vegetarian



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu a fost creat de Ra. (?) Bilibox Generalitati 118 05.12.2011 08:03:26
OMUL NOU - OMUL VECHI iosif Pocainta 32 12.04.2011 16:29:42
De ce Dumnezeu ne a creat? KittyNou Generalitati 186 13.09.2010 21:47:09
Cine a fost creat primul oul sau gaina?! T-Bone Generalitati 13 25.08.2007 19:36:20