Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.06.2011, 20:44:09
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Hai sa va povestesc inca un lucru despre Arsenie Boca , toata lumea stia ca el a murit si a fost inmorminat in 89 insa eu si citi-va prieteni precum si multi altii din tara l-am vazut in 1996 sau 97 la Simbata de sus la manastire. Si atunci cineva l-a intrebat parinte nu a-ti murit? pai voi ce credeti? si apoi ne-a povestit despre vreme dinainte de revolutie cind a fost inchis si aolo unul dintre ofiteri prinsese ura pe el si il urmarea sa ii faca rau si dupa ce el iesise din inchisoare asa incit printr-o minune sa facut ca el murise dar in realitate era doar o lurare divina de inselare cu un anumit scop, Apoi povestea ca urmarise si ofiterul inmormintarea fiindca ii povestisera alti oameni apoi intro buna zi cumva "intimplator" ofiterul l-a intilnit pe Arsenie si a ramas descumpanit si dat sa zica ceva vb urite si il intrebe cind moare odata .Si atunci sfintul cu o tarie sfinta i-a spus ca pe el l-a inviat Dumnezeu care are grija dar pe el cind va veni in curind Judecata il va trinti jos si nu se va mai ridica niciodata.
Si de atunci ofiterul l-a lasat in pace si nu l-a mai urmarit.
Apoi in grupul celor care vb si mai ales ascultam pe parinte erau doua persoane care se unosteau si una dintre ele avea experienta pe calea spirituala, celalalta era la inceput si era sceptica in unele privinte si atunci cealalta ca sa-i arate ca Arsenie chiar este "nascut din Dumnezeu" si ca sfintenia este posibila intr-un mod simplu i-a aratat faptul ca sfintul ca si sfintul Francisc de Assisi are putera de a levita chiar daca nu o arata, si atunci a luat o sticla cu apa si a turnat pe cimentul din fata usii laterale a bisericii manastirii apoi a chemat un calugar tinar sa aduca un mop care se vedea rezemat ca sa uniformizeze apa de pe jos -in timp ce sfintul era inauntru- dupa care au asteptat citeva minute fara sa dea voie la nimeni sa treaca pe acolo insa un barbat grabit a iesit si a lasat o urma de pas- si apoi nu trece mult timp si iese sfintul fara graba, calca pe apa trei pasi si nu lasa nici o urma zicind calm "Ma voi ma dati in vileag.." trecind mai departe fara sa se opreasca. Si in urma lui am ramas noi 3 si ne uitam pe ciment vazind ca nu erau si alte urme.
Acum ma gindesc ca daca el voia sa lase pasi ar fi lasat insa a vrut sa ajute credinta acelei persoane cu care deja vorbise mai nainte spunindu-i ca are nevoie doar de mai multa credinta fiindca potential are catre o viata spirituala cu multe bucurii.
Si pana la urma in ce an a murit? Si cine se afla ingropat in mormantul sau unde se spune ca se fac minuni?
Iar profetiile despre Biserica ruseasca cine le-a facut?
  #2  
Vechi 17.06.2011, 23:10:01
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.931
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Si pana la urma in ce an a murit? Si cine se afla ingropat in mormantul sau unde se spune ca se fac minuni?
Iar profetiile despre Biserica ruseasca cine le-a facut?
In mormantul lui Arsenie Boca este Arsenie Boca. Nu trebuie crezut orice speculatii facute de unul sau altul.
oricine poate spune orice asta nu inseamna ca este adevarat.
Locuiesc in Romania la 13 km de Prislop asa ca acestea sunt minciuni si baloane de sapun ca sa prinda la cei slabi in credinta.
__________________
"De carma mintii atarna incotro pornim si unde mergem.
Adevarul este fiinta vie.
Gandurile omului nu sunt ca si gandurile Domnului.
Credinciosul in Dumnezeu depaseste limitele omului.
Nu sunteti voi cautand pe Iisus? Voi stiti despre Iisus o multime de lucruri dar nu il stiti pe El. Si pana nu Il gasesti pe Dumnezeu, nu te afli nici pe tine, nu-ti gasesti nici sensul tau nici sensul lumii." Cuv. Arsenie Boca
  #3  
Vechi 17.06.2011, 23:14:54
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.931
Implicit

"Anul 1054 este pentru Ortodoxie începutul celei mai mari apostazii din istoria Bisericii. Ca și în timpul lui Arie, acum 950 de ani în Apus omul trufaș și nesăbuit s-a proclamat pe sine Dumnezeu și împreună cu cei ce l-au crezut au plăsmuit o nouă biserică cu vechea înfățișare, dar fundamental diferită de cea întemeiată de Iisus Hristos Dumnezeu la Cinzecime.Așa a îngăduit Hristos, ca din cauza schimbărilor dogmatice, profanărilor eclesiologice, retâlcuirilor scripturistice și răstălmăcirilor istorice ce le-au făcut latinii, să se aleagă grâul de neghină, oile de capre, minciuna de adevăr, ortodoxia de catolicism.

Sfinții Părinți Ortodocsi de atunci nu i-au urmat pe apuseni în această cădere, ba mai mult, soborniceste au lăsat urmasilor în credință, povățuiri de nezdruncinat și anateme de nedezlegat, de a nu se face părtași sub nici un chip înnoirilor mincinoase și uneltirilor politice, de a păstra neschimbată, chiar cu prețul vieții, tradiția de veacuri a Bisericii, (II Corinteni 6:14-17). ... Din eres în eres, din cădere în mai mare cădere, credința apuseană si-a arătat în timp adevăratul chip. Istoria încă sângerândă a României ne arată lămurit cum la nevoie papistașii au lăsat deoparte vicleniile chemării la unire și s-au apucat de a converti "cu tunul" pe români la "creștinismul" lor.
Oare toți Sfinții pomeniți mai jos au fost prea asprii când au negat latinilor părtășia cu Duhul Sfânt? Nu, ci părinții limpede au voit a zice că hulirea Treimii a adus papismuluui depărtarea harului, iar depărtarea harului le-a exclus preoția, fără preoție nu au taine valide, iar fără taine... în veac nu au mântuire!

Biserica este Una și Unul Sfânt este Capul ei, și nimeni niciodată nu va putea alcătui o altă predanie lăsată de Hristos Sfinților Părinți. Tocmai această provocare ne-o aruncă catolicismul – o nouă tradiție, o altă dogmă, un alt dumnezeu – ce să ne dezrădăcineze din Ortodoxie, să ne dezbine Neamul, să ne euro-înglobeze.

(Evrei 13, 7-8)
Neam românesc, nu vă lăsați înselați în credința ortodoxă, iubiți pe catolici dar feriți-vă de catolicism, iubiți Adevărul și fugiți de minciună, apărați Biserica dar nu înlăturați hotarele puse de Sfinții Părinți, căci acestea ne întăresc a-L mărturisi pe Hristos! (Monahul Conon Românul)

http://www.ortodoxia.md/tipic-biseri...erezia-catolic
__________________
"De carma mintii atarna incotro pornim si unde mergem.
Adevarul este fiinta vie.
Gandurile omului nu sunt ca si gandurile Domnului.
Credinciosul in Dumnezeu depaseste limitele omului.
Nu sunteti voi cautand pe Iisus? Voi stiti despre Iisus o multime de lucruri dar nu il stiti pe El. Si pana nu Il gasesti pe Dumnezeu, nu te afli nici pe tine, nu-ti gasesti nici sensul tau nici sensul lumii." Cuv. Arsenie Boca
  #4  
Vechi 17.06.2011, 23:28:22
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.931
Implicit

Fragment din "Noul catehism catolic contra credintei sfintilor parinti".

Cea mai inalta invatatura a teologiei crestine este cea a Tri-Unitatii divine: Dumnezeu Se releveaza ca Unul in Trei Persoane: Tatal, Fiul si Sfantul Duh. Avand aceeasi fiinta, cele Trei Persoane sau Ipostasuri sunt un singur Dumnezeu, insa Ele difera prin proprietatile personale si alcatuiesc astfel o Treime. Tatal este fara inceput, Fiul se naste din Tatal, Duhul Sfant purcede din Tatal. "Proprietatea specifica Tatalui este nenasterea, cea a Fiului nasterea si cea a Duhului Sfant purcederea". [24] "Numai prin aceste proprietati personale cele trei Ipostasuri difera intre ele". [25]

Cu constiinta binecuvantata a acestei teologii, deopotriva unitiva si distinctiva, Parintii Sinodului II Ecumenic de la Constantinopol (381) au fixat credinta in Duhul Sfant astfel: "si intru Duhul Sfant, Domnul de viata facatorul. Care de la Tatal purcede. Care impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si marit, care a grait prin prooroci". Enuntand atributul propriu Persoanei Sfantului Duh, ei nu au adaugat nimic Evangheliei in care Iisus Hristos Domnul declara cu propria Sa gura: "Iar cand va veni Mangaietorul, pe care Eu Il voi trimite de la Tatal, Duhul Adevarului, Care de la Tatal purcede, Acela va marturisi despre Mine" (In. 15,26).

Biserica Ortodoxa n-a adaugat nimic, n-a omis nimic in legatura cu acest punct: fidela "Crezului" Niceo-Constantinopolitan normativ pentru intreaga Biserica, ea a invatat intotdeauna ca Duhul Sfant purcede numai de la Tatal, dupa cum a invatat intotdeauna ca Fiul se naste numai din Tatal, deoarece despre acesta din urma Crezul spune: "Care din Tatal S-a nascut mai inainte de toti vecii". Spunand ca Duhul Sfant purcede din Tatal si din Fiul (in latina Filioque) si incorporand aceasta doctrina in "Crez", Biserica Romano-Catolica a introdus o inovatie contrara invataturii unanime a Apostolilor, a Parintilor si a Sinoadelor. Biserica Ortodoxa, deci, ii reproseaza doua lucruri:

a) insertia lui Filioque in Crezul Niceo-Constantinopolitan, in vreme ce, asa cum vom vedea, Parintii au pecetluit "Crezul";

b) dogma insasi, adica ideea ca Sfantul Duh purcede de la Tatal si de la Fiul, idee care nu numai ca nu se afla in Traditie dar pe care scrierile Parintilor o resping in mod explicit.

http://www.razboiulnevazut.org/artic...marea-Ereziei-
__________________
"De carma mintii atarna incotro pornim si unde mergem.
Adevarul este fiinta vie.
Gandurile omului nu sunt ca si gandurile Domnului.
Credinciosul in Dumnezeu depaseste limitele omului.
Nu sunteti voi cautand pe Iisus? Voi stiti despre Iisus o multime de lucruri dar nu il stiti pe El. Si pana nu Il gasesti pe Dumnezeu, nu te afli nici pe tine, nu-ti gasesti nici sensul tau nici sensul lumii." Cuv. Arsenie Boca
  #5  
Vechi 17.06.2011, 23:47:49
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Bineinteles ca e Arsenie Boca doar ca moartea reala a avut loc citiva ani mai tirziu, in ciuda faptului ca inca pe net nu sint modificate bibliografiile.
Altfel miile de oameni care l-au intilnit dupa 89 la manstiri si biserici ar fi avut doar o vedenie. Din cite am inteles sfintul a cerut sa nu se faca valuri pe aceasta tema.
  #6  
Vechi 17.06.2011, 23:53:55
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Iar referitor la fostul papa nu mai luati de bune tot ce a spus in conditiile in care este suspect de mult mai multe lucruri, daca Bc este Biserica cea mare atunci cine se cocoata in fruntea ei?
Lupii infometati si puii de cuci vin ca sa dezbine si noi ii ajutam cu sirg de multe sute de ani si inca asta nu e tot, surprizele mari abia de acum vor incepe ..
  #7  
Vechi 18.06.2011, 01:35:05
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Iar referitor la fostul papa nu mai luati de bune tot ce a spus in conditiile in care este suspect de mult mai multe lucruri, daca Bc este Biserica cea mare atunci cine se cocoata in fruntea ei?
Lupii infometati si puii de cuci vin ca sa dezbine si noi ii ajutam cu sirg de multe sute de ani si inca asta nu e tot, surprizele mari abia de acum vor incepe ..
Cum puteti fi atat de sigur ca ceea ce ati citit sunt profetii adevarate si nu inselatorii de la cel rau care nu vrea decat sa distruga Biserica Domnului? Oricum nu va reusi pentru ca Domnul a promis ca Poarta Iadului nu va surpa Biserica Sa. Cat de usor sunt crezute uneori "profetiile" unuia si altuia, si cat de putin se are incredere in promisiunile Domnului...
  #8  
Vechi 18.06.2011, 01:28:45
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
"Anul 1054 este pentru Ortodoxie începutul celei mai mari apostazii din istoria Bisericii. Ca și în timpul lui Arie, acum 950 de ani în Apus omul trufaș și nesăbuit s-a proclamat pe sine Dumnezeu și împreună cu cei ce l-au crezut au plăsmuit o nouă biserică cu vechea înfățișare, dar fundamental diferită de cea întemeiată de Iisus Hristos Dumnezeu la Cinzecime.Așa a îngăduit Hristos, ca din cauza schimbărilor dogmatice, profanărilor eclesiologice, retâlcuirilor scripturistice și răstălmăcirilor istorice ce le-au făcut latinii, să se aleagă grâul de neghină, oile de capre, minciuna de adevăr, ortodoxia de catolicism.

Sfinții Părinți Ortodocsi de atunci nu i-au urmat pe apuseni în această cădere, ba mai mult, soborniceste au lăsat urmasilor în credință, povățuiri de nezdruncinat și anateme de nedezlegat, de a nu se face părtași sub nici un chip înnoirilor mincinoase și uneltirilor politice, de a păstra neschimbată, chiar cu prețul vieții, tradiția de veacuri a Bisericii, (II Corinteni 6:14-17). ... Din eres în eres, din cădere în mai mare cădere, credința apuseană si-a arătat în timp adevăratul chip. Istoria încă sângerândă a României ne arată lămurit cum la nevoie papistașii au lăsat deoparte vicleniile chemării la unire și s-au apucat de a converti "cu tunul" pe români la "creștinismul" lor.
Oare toți Sfinții pomeniți mai jos au fost prea asprii când au negat latinilor părtășia cu Duhul Sfânt? Nu, ci părinții limpede au voit a zice că hulirea Treimii a adus papismuluui depărtarea harului, iar depărtarea harului le-a exclus preoția, fără preoție nu au taine valide, iar fără taine... în veac nu au mântuire!
Biserica este Una și Unul Sfânt este Capul ei, și nimeni niciodată nu va putea alcătui o altă predanie lăsată de Hristos Sfinților Părinți. Tocmai această provocare ne-o aruncă catolicismul – o nouă tradiție, o altă dogmă, un alt dumnezeu – ce să ne dezrădăcineze din Ortodoxie, să ne dezbine Neamul, să ne euro-înglobeze.
(Evrei 13, 7-8)
Neam românesc, nu vă lăsați înselați în credința ortodoxă, iubiți pe catolici dar feriți-vă de catolicism, iubiți Adevărul și fugiți de minciună, apărați Biserica dar nu înlăturați hotarele puse de Sfinții Părinți, căci acestea ne întăresc a-L mărturisi pe Hristos! (Monahul Conon Românul)
http://www.ortodoxia.md/tipic-biseri...erezia-catolic
Ce s-a intamplat cu Arie si cu bisetica lui?
  #9  
Vechi 18.06.2011, 01:24:32
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
In mormantul lui Arsenie Boca este Arsenie Boca. Nu trebuie crezut orice speculatii facute de unul sau altul.
oricine poate spune orice asta nu inseamna ca este adevarat.
Locuiesc in Romania la 13 km de Prislop asa ca acestea sunt minciuni si baloane de sapun ca sa prinda la cei slabi in credinta.
Faptul de a locui la 13 km de Prislop este suficient pentru a sti ce/cine se afla in mormant? Si daca stiti atat de bine, din ce an se afla in mormant? Nu prea vad de ce ar umbla cineva cu minciuni asupra mortii lui Arsenie Boca.
  #10  
Vechi 18.06.2011, 11:51:31
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.931
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Faptul de a locui la 13 km de Prislop este suficient pentru a sti ce/cine se afla in mormant? Si daca stiti atat de bine, din ce an se afla in mormant? Nu prea vad de ce ar umbla cineva cu minciuni asupra mortii lui Arsenie Boca.
Sunt destui care mint multe ca sa discrediteze biserica ortodoxa. Insasi gandul tau ca in mormant se afla altceva denota lipsa de incredere si respect fata de biserica ortodoxa. Nici macar cu numele nu esti ortodox. Biserica ortodoxa nu isi bate joc de oameni, sa spuna ca in morminte e una si sa fie altceva. Niciodata. Asta arata cate iubire si consideratie ai fata de preotii ortodocsi si ortodocsii care merg si se inchina la mormantul lui Arsenie Boca. Normal ca se gasesc destui acum sa il discrediteze pe Arsenie Boca ca, doar uratului si mincinosului si vicleanului nu ii place sa vada asta. Prea luase avand dragostea pentru Arsenie Boca a inchinatorilor. Trebuie stopat nu? si iaca cu astfel de minciuni si cu astfel de oameni ca tine se discrediteaza un sfant ortodox si biserica ortodoxa. Tu mai degraba crezi un ratacit decat un ortodox.
Fereasca Dumnezeu pe toata lumea de rataciti!
__________________
"De carma mintii atarna incotro pornim si unde mergem.
Adevarul este fiinta vie.
Gandurile omului nu sunt ca si gandurile Domnului.
Credinciosul in Dumnezeu depaseste limitele omului.
Nu sunteti voi cautand pe Iisus? Voi stiti despre Iisus o multime de lucruri dar nu il stiti pe El. Si pana nu Il gasesti pe Dumnezeu, nu te afli nici pe tine, nu-ti gasesti nici sensul tau nici sensul lumii." Cuv. Arsenie Boca
Subiect închis

Tags
primatul papal, roma, vatican