![]() |
![]() |
|
|
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Ctitorie a Sfântului Nicodim de la sfârșitul secolului al XIV-lea, biserica Mănăstirii Tismana a cunoscut mai multe distrugeri și renovări pană în secolul al XVI-lea.Biserica Mănăstirii Tismana se află într-un amplu proces de renovare și restaurare, după cum ne informează 'Ziarul Lumina'. Au fost executate lucrări de restaurare asupra picturii interioare, care are o vechime de aproape 500 de ani. După cum ne-a spus Maria Dumbrăvicean, coordonatoarea echipei de restauratori, probleme deosebite au existat îndeosebi la pictura din pronaos, executată în anul 1564 de pictorul Dobromir din Târgoviște, care a fost ulterior acoperită, în secolul al XVIII-lea, de o altă pictură extrasă de echipa de restauratori și replantată în clădirea ce adăpostește chiliile și muzeul mănăstirii. Greutățile scoaterii la lumină a vechii picturi au fost cauzate și de faptul că, în procesul de extragere a picturii acoperitoare, au apărut în mod inevitabil urme de lovituri, incizii etc. La acestea s-a mai adăugat și refixarea ei, executată în anul 1955 cu ajutorul unor cuie de metal ce au creat în timp exfolieri pe anumite porțiuni. Lucrările de restaurare a picturii sunt executate de o echipă formată din șase specialiști, la care se adaugă, pe perioada vacanțelor, studenți de la Academia de Arte Plastice din București. De asemenea, vor mai fi executate ample lucrări de restaurare și consolidare la exteriorul sfântului lăcaș. Ctitorie a Sfântului Nicodim de la sfârșitul secolului al XIV-lea, biserica Mănăstirii Tismana a cunoscut mai multe distrugeri și renovări pană în secolul al XVI-lea. Întregul ansamblu monahal are o valoare inestimabilă pentru viața bisericească din Arhiepiscopia Craiovei. În muzeul mănăstirii se păstrează numeroase obiecte de artă, unele dintre ele chiar din perioada Sfântului Nicodim.(PATRIARHIA)
__________________
"Iubește și fă ce vrei".citat din Sfântul Augustin |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Citat:
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie. (Părintele Alexander Schmemann) |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Nu te supara,frate!
__________________
"Iubește și fă ce vrei".citat din Sfântul Augustin |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Doamne fereste ! ! ! Mi-ai adus aminte de un joc al copilariei mele , numit : " Nu te supara frate " . Era un joc extraordinar de folosit si frumos .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie. (Părintele Alexander Schmemann) |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Jocul se mai numeste si Piticot cumva? Dai cu zarul pe o harta si castiga cel care ajunge primul la destinatie?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm. |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Seamănă cu ce spui , dar atunci se numea :"Nu te supăra frate", și se foloseau niște piese ca niște pioni având două culori ( roșu și albastru ) . Se folosea zarul și avea și drept scop ajungerea la destinație , dar se putea lua și piesele adversarului . Harta de care zici era compusă din cerculețe , și mergeai pe ele în funcție de numărul ieșit la zar. Mai era parcă ceva , dar au trecut de atunci cam 48 de ani . . .! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie. (Părintele Alexander Schmemann) |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Radio Trinitas , informeaza ca obstea Schitul Romanesc Podromu de la Muntele Athos a pierdut una dintre figurile sale emblematice Parintele protosinghel Petroniu Tanase , fostul staret al asezamantului monahal , care a trecut la cele vesnice , in jurul orei 16:00 . DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA IN LUMEA CELOR DREPTI !+: http://www.crestinortodox.ro/parinti...ase-69757.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie. (Părintele Alexander Schmemann) |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Biroul permanent al Camerei Deputatilor a luat act ieri , 6 iunie 2011 , de scrisoarea Preafericitului Parinte Patriarh Daniel , care solicita promovarea unei initiative legislative in declararea de sarbatoare legala nelucratoare de Sfantul Andrei . Documentul va fi transmis grupurilor parlamentare pentru luarea unei decizii .Ziua de 30 noiembrie este sarbatoare nationala bisericeasca , potrivit hotararii Sfantului Sinod .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie. (Părintele Alexander Schmemann) |
|
#9
|
||||
|
||||
|
Biserica ORTODOXA Rusa a ridicat in orasul Sharajak din Arabia Saudita prima Biserica ORTODOXA din aceasta tara , inchinata Sfantului Apostol Filip. Pe data de 6 iunie , turlele acestei biserici au fost impodobite cu cruci aurite , fapt exceptional deoarece Arabia Saudita este o tara majoritar islamica , unde legile interzic afisarea simbolurilor crestine . Crucile care impodobesc turlele bisericii ORTODOXE au fost proiectate de arhitectul Yuri Kir din Rusia special pentru acest lacas de rugaciune . Biserica ORTODOXA rusa din Sharjak a fost construita cu permisiunea seicului Sultan Mohamed Al-Qasimi .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie. (Părintele Alexander Schmemann) |
![]() |
|
Subiecte asemănătoare
|
||||
| Subiect | Subiect început de | Forum | Răspunsuri | Ultimele Postari |
| O hotararea noua publicata pe www.basilica.ro | mihailt | Generalitati | 6 | 14.01.2011 23:11:54 |
| Activitatile saptamanii la Centrul de Formare si Consiliere | fragmente | Stiri, actualitati, anunturi | 0 | 13.09.2010 10:25:35 |
| Centrul Academic International Eminescu ( 121 de ani in eternitate ) | cristiboss56 | Resurse ortodoxe on-line | 0 | 14.06.2010 18:59:31 |
| Am noutati: cred ca stiu cine e NOI | mq | Generalitati | 19 | 02.09.2009 14:54:01 |
| Noutati uimitoare la Altermedia!Tesla a fost roman!Parol! | mihailt | Generalitati | 3 | 21.05.2009 22:43:39 |
|
|