![]() |
![]() |
|
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Răspunsul mai pe lung: ca regulă generală, în Biserica Catolică (de orice rit), penitentul se poate împărtăși după ce s-a spovedit, fără să trebuiască să își facă mai întâi canonul. Excepțiile, adică oprirea de la împărtășanie după ce penitentul s-a spovedit, apar atunci când preotul nu poate da absolvirea, deoarece ceea ce a auzit este o faptă care duce la excomunicare automată. (Excomunicare chiar asta înseamnă, că nu mai poți primi Sf Comuniune). Unele din aceste fapte mai grave se numesc "materie rezervată", adică trebuie să primească dezlegare numai de la arhiereu, iar cele mai grave fapte sunt "materie rezervată Scaunului Apostolic", când singurul care poate dezlega este Papa sau cei pe care el i-a numit cu această misiune. Desfrânarea nu face parte din nici una dintre acestea. Preotul confesor are capabilitatea de a da absolvirea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc ! www.catehism.com http://regnabit.wordpress.com |
#2
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Inseamna ca am fost prost informata. |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Revin cu un raspuns documentat la intrebarea initiala.
Din codul canonic al Bisericii Catolice: Can. 1398 – Cine procură avort, urmat de efect, cade în excomunicare latae sententiae. "latae sententiae" - prin efectul legii, fara judecata, automat. |
#4
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Aceasta masura mi se pare drastica. Inseamna ca ii scoatem pe toti (atat mama, cat si tata) pentru abatere in afara Bisericii. Atunci ce se intampla? Nu au drept la cainta? Daca se duce si se spovedeste la preot si isi marturiseste pacatul, se mai pot lua astfel de masuri?
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta! |
#5
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Corect. Este o masura drastica, pe masura gravitatii pacatului. Citat:
Aici e o problema de procedura. Dupa cum am aratat mai sus, in cazul avortului, excomunicarea este latae sententiae, adica automata, si se produce la momentul savarsirii pacatului. De unde deduc ca preotul confesor ar putea cel mult sa constate existenta excomunicarii si sa refuze taina spovedaniei celui vinovat. |
#6
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Pai in loc sa fie apropiat omul de biserica, aici are loc o indepartare. Ce rost mai are excomunicarea daca e urmata de o anulare a ei? Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului ci intoarcerea la credinta.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta! |
#7
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Citat:
Dacă mama dv vede că nu o mai scoate la cap în nici un fel cu dv și alunecați tot mai mult, până la punctul de a face fapte deosebit de grave care vor duce la moartea dv, atunci este de așteptat să vă dea afară din casă și să vă spună să nu vă mai întoarceți până ce nu vă veți căi.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc ! www.catehism.com http://regnabit.wordpress.com |
#8
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Exista o lista a celor care au facut avort, construita prin terte informatii si cineva sta la usa bisericii si verifica identitatea celor care intra sa vada daca nu este pe lista cu "most wanted out"? Sau cand femeia se prezinta la confesional si spune acest pacat automat i se inmaneaza deciza de excomunicare? Apropo, este excomunicat si barbatul care a indemnat-o sau chiar obligat-o la avort sau doar femeia? |
#9
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Nu glumesc, am inteles ca 'urmele pacatului' sunt sterse in Purgatoriu, iar la ortodocsi ele se sterg prin penitenta vazuta ca un tratament dupa operatie.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii) |
#10
|
||||
|
||||
![]() Citat:
-prin îndeplinirea canonului primit la spovadă -prin primirea cu iubire filială a unor suferințe pe care ni le trimite Dumnezeu, ca urmare a acestor păcate -prin indulgențe -în Purgatoriu, dacă niciuna dintre primele trei, care se fac în timpul vieții, nu a fost îndeplinită.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc ! www.catehism.com http://regnabit.wordpress.com |
![]() |
|
![]() |
||||
Subiect | Subiect început de | Forum | Răspunsuri | Ultimele Postari |
Avortul- canon de pocainta | annajanette | Generalitati | 192 | 11.12.2013 21:45:32 |
Avortul selectiv | Mihnea Dragomir | Stiri, actualitati, anunturi | 22 | 04.06.2012 23:54:52 |
STOP avortul in Romania | Floare de lotus | Umanitare | 9 | 26.04.2011 21:43:26 |
AVORTUL | roxanica | Generalitati | 170 | 16.02.2008 23:00:39 |
AVORTUL! | Tudor | Generalitati | 526 | 08.09.2007 14:16:46 |
|