![]()  | 
	   ![]()  | 
       
| 
 | 
  
| 
	 | 
| 
		 
			 
			#1  
			
			
			
			
			
		 
		
	 | 
|||
		
		
  | 
|||
| 
		
	
		
		
			
			 
			
			Cand apar innoiri pagubitoare pentru Ortodoxie, e firesc sa se bucure nonortodocsii. Firesc ar fi ca ei sa nu vina si sa se hlizeasca in fata noastra , ci sa-si exprime bucuria pe site-urile lor.  
		
		
		
		
		
		
		
		
	
	Din nou Iisus si Maica Sa plang pentru noi. Intregul neam omenesc viu si adormit s-a bucurat de Invierea Mantuitorului duminica, nu in alta zi. Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu alaturi de apostoli s-a bucurat de pogorarea Sfantului Duh duminica, nu in alta zi. Sambata, conform Noului Testament a fost o zi de doliu. Dupa ce catapeteasma templului s-a despicat, dusmanii mantuirii omului planuiau cum sa ascunda adevarul in caz ca prorocia s-ar adeveri si Iisus ar invia, ca sa nu se faca de rusine. Mandria, egoismul si interesele materiale i-a impiedicat si atunci si ii impiedica si astazi sa vada proorocia implinita. Vinuri noi in butoaie noi, fratilor! Acelasi Dumnezeu a creat lumea si S-a odihnit in ziua a saptea. Acelasi Dumnezeu a trimis pe Fiul Sau sa desavarseasca legea veche. Deci e firesc sa ne bucuram in aceasta zi cu bucurie negraita, nu sa lucram. Aceasta e ziua Domnului, zi in care a desavarsit legea cea veche, pe aceasta se cuvine s-o cinstim. Insusi Dumnezeu a sfintit Duminica prin minunile Fiului Sau: Invierea, Pogorarea Sfantului Duh. Ceea ce a sfintit Dumnezeu nu se cuvine sa necinsteasca omul indiferent cine ar fi.  | 
| 
		 
			 
			#2  
			
			
			
			
			
		 
		
	 | 
||||
		
		
  | 
||||
| 
		
	
		
		
			
			 
			
			Antoniap, care este innoirea pagubitoare pentru Ortodoxie? Ca s-a pus in calendar ca prima zi a saptamanii duminica?
		 
		
		
		
		
		
		
		
		
	
	 | 
| 
		 
			 
			#3  
			
			
			
			
			
		 
		
	 | 
|||
		
		
  | 
|||
| 
		
	
		
		
			
			 
			
			Peste catva timp ni se va spune ca orice saptamana incepe cu o zi de lucru, nu cu o zi de sarbatoare. Deci, ca sa ne inchinam pe deplin ,,zeului unitate'' si nu lui Dumnezeu, ni se va cere , probabil, sa lucram duminica. Acestui pas ii vor urma si altii. Daca ortodocsii vor ajunge sa gandeasca la fel ca si cei de alte confesiuni cu privire la ziua duminicii, vor da raspuns. Deocamdata, pe fondul crizei existente, prea putini preoti iau atitudine fata de aceasta problema de teama sa nu fie lasati pe drumuri. Judecand dupa multimea icoanelor pictate in stil masonic, situatia e cu mult mai grava decat ne place sa credem.
		 
		
		
		
		
		
		
		
		
	
	 | 
| 
		 
			 
			#4  
			
			
			
			
			
		 
		
	 | 
||||
		
		
  | 
||||
| 
		
	
		
		
			
			 
			
			Nu acesta a fost motivul pentru care s-a facut aceasta schimbare in calendar, sa se munceasca si duminica. Daca ai inteles acest lucru, ai inteles gresit. Scopul a fost ca omul sa constientizeze ca timpul trebuie trait prin Dumnezeu si nu in afara Lui. Ca toate trebuie sa inceapa cu El si sa se sfarseasca in El.
		 
		
		
		
		
		
		
		
		
	
	 | 
| 
		 
			 
			#5  
			
			
			
			
			
		 
		
	 | 
||||
		
		
  | 
||||
| 
		
	
		
		
			
			 Citat: 
	
  | 
| 
		 
			 
			#6  
			
			
			
			
			
		 
		
	 | 
|||
		
		
  | 
|||
| 
		
	
		
		
			
			 Citat: 
	
 Cine e convins ca scopul vietuirii noastre pe pamant este dobandirea Duhului Sfant, asa cum spunea Sfantul Serafim de Sarov, acela stie cat pretuieste ziua duminicii. Si nu o compromite pentru nimic in lume. Saptamana incepe cu o zi lucratoare, nu cu o zi de odihna. Iisus mai intai a fost rastignit si apoi a inviat, nu invers. Prin considerarea zilei de duminica drept prima zi a saptamanii, se minimalizeaza importanta calei mai mari sarbatori crestine: INVIEREA MANTUITORULUI. E asa de grav sa tindem spre sfintenie in zilele noastre? Vrem unitate? Facem cum ne taie capul. Last edited by antoniap; 13.01.2011 at 17:28:15.  | 
| 
		 
			 
			#7  
			
			
			
			
			
		 
		
	 | 
|||
		
		
  | 
|||
| 
		
	
		
		
			
			 
			
			 Conform Noului Testament, pentru maica Domnului și femeile mironosițe Sâmbăta a fost o zi de odihnă (Luca 23,56-24,1), iar pentru Iisus a fost tot o zi de odihnă (S-a odihnit în mormânt). 
		
		
		
		
		
		
		
		
	
	Citat: 
	
 Scriptura vorbește doar de ziua sâmbetei că a fost sfințită de Dumnezeu. Concluzia dvs. rămâne deci valabilă:"Ceea ce a sfintit Dumnezeu nu se cuvine sa necinsteasca omul indiferent cine ar fi."  | 
| 
		 
			 
			#8  
			
			
			
			
			
		 
		
	 | 
|||
		
		
  | 
|||
| 
		
	
		
		
			
			 
			
			Nu stiu cat respect are confesiunea din care faceti parte fata de Invierea Mantuitorului. Noi ne ghidam dupa Noul Testament, nu dupa Vechiul Testament. Dumnezeu chiar trebuia sa-Si ceara voie de la cei care nu vor si nu pot sa cinsteasca ziua Invierii pentru a sfinti aceasta zi? Prin urmare, nu vreu argumente neortodoxe, specifice altor confesiuni.
		 
		
		
		
		
		
		
		
		
	
	 | 
| 
		 
			 
			#9  
			
			
			
			
			
		 
		
	 | 
|||
		
		
  | 
|||
| 
		
	
		
		
			
			 Citat: 
	
  | 
| 
		 
			 
			#10  
			
			
			
			
			
		 
		
	 | 
||||
		
		
  | 
||||
| 
		
	
		
		
			
			 
			
			[quote=blajinu;323047]Ramane valabil, cum era si normal, ceea ce Dumnezeu a binecuvantat si sfintit, de la facerea lumii: ziua a saptea (ca zi de odihna inchinata Domnului - cum spune porunca scrisa in piatra de Insusi Dumnezeu). QUOTE] 
		
		
		
		
		
		
		
		
	
	Ramane atunci intrebarea - cum de si-a "permis" Apostolul Pavel sa le scrie evreilor in Epistola altceva? In special in versetul 9 din capitolul 4? „ Așadar, poporului lui Dumnezeu i s'a lăsat o altă sărbătoare de odihnă”. Care e acea "alta" sarbatoare de odihna pt. AZ7? Si de ce a fost nevoie sa lase alta sarbatoare? Cea initiala ce avea de nu mai era buna? Ce-i lipsea? Nu cumva tocmai pt. a face diferenta intre cei neconvertiti si cei ai lui Hristos? In conditiile in care, se stie ca Sf. Pavel adreseaza epistola evreilor convertiti la Hristos, care fiind inca o minoritate isi puneau serios probleme vazand majoritatea iudeilor neconvertiti care continuau in jurul lor sa practice cultul iudaic. Iar Sf. Pavel ce le scrie in cap.4? „fiindcă astfel a zis undeva despre ziua a șaptea: Și în ziua a șaptea S'a odihnit Dumnezeu de toate lucrurile Sale Dar aici, în acest loc, încă o dată: Întru odihna Mea nu vor intra! Prin urmare, pentru că unora le rămâne să intre întru odihnă, iar primii cărora li s'a binevestit nu au intrat din pricina nesupunerii lor, Dumnezeu rânduiește din nou o zi, astăzi, după atâta vreme rostind El prin David, așa cum s'a spus mai'nainte: Astăzi, dacă veți auzi glasul Său, nu vă învârtoșați inimile Că dacă odihna le-ar fi adus-o Iosua, atunci Dumnezeu n'ar mai fi vorbit după aceea de o altă zi de odihnă. Așadar, poporului lui Dumnezeu i s'a lăsat o altă sărbătoare de odihnă. Prin urmare, să ne străduim a intra întru acea odihnă, pentru ca nimeni să nu cadă după aceeași pildă a neascultării”.  | 
![]()  | 
	
	
		
		
  | 
			 
			Subiecte asemănătoare
		 | 
	||||
| Subiect | Subiect început de | Forum | Răspunsuri | Ultimele Postari | 
| Saptamana Patimilor | admin | Sfintele Pasti - Invierea Domnului | 71 | 04.05.2013 17:00:01 | 
| Prima Duminica dupa Pasti? | georgeval | Diverse Sarbatori | 4 | 09.05.2011 17:24:33 | 
| Saptamana branzei | florinrusu | Nunta | 5 | 20.02.2009 10:14:12 | 
| Prima ninsoare!... | silverstar | Generalitati | 9 | 24.11.2008 18:49:12 | 
| Saptamana Patimilor | iosif | Din Noul Testament | 21 | 23.04.2008 13:56:11 | 
| 
 |