Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.01.2011, 12:18:30
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Boli psihice, scamatorii, circ, show .
spui asta pt ca nu ai vazut in viata ta o persoana demonizata si cum se comporta.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.01.2011, 12:27:10
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.824
Implicit

Nu, spune asta pentru ca elimina din existenta prezenta lui Dumnezeu si a demonilor. Asa ca de va fi pus in situatia de a vedea o astfel de persoana, nu va vedea in ea mai mult decat marturia data.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.01.2011, 13:09:04
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu, spune asta pentru ca elimina din existenta prezenta lui Dumnezeu si a demonilor. Asa ca de va fi pus in situatia de a vedea o astfel de persoana, nu va vedea in ea mai mult decat marturia data.
va trebui sa-si schimbe punctul de vedere atunci cand va vedea cum demonizatul leviteaza sau vorbeste latina/ greaca veche !
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.01.2011, 14:04:10
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Boli psihice, scamatorii, circ, show .
CIRC, circuri, s. n. 1. Gen de spectacol care cuprinde numere de gimnastică de acrobație, prezentare de animale dresate, momente comice bufe etc.; ansamblu artistic care organizează astfel de spectacole.

un numar de gimnastica poate fi facut de orice om care exerseaza. Poti incerca cocacoc sa sari ca mingea de pe fund in sus si in jos fara sa te folosesti de flexia picioarelor. Iti sugerez acest exercitiu pentru a incerca sa intelegi ce este circul.

scamatorie - Arta și tehnica de a produce iluzii (optice) prin rapiditatea și agilitatea mișcărilor mâinilor;

de asemenea iti sugerez sa invarti mainile in fel de fel de fel de pozitii, poate reusesti sa iti ridici corpul de pe scaun.
Stiu eu, incearca sa faci un scripete care sa poata sa traga corpul tau brusc in sus, si sa il tranteasca, dar vezi sa reusesti sa fie invizibil, intr-o incapere inalta, cum e o biserica, sa nu se vada cablurile si scripetele.

de asemenea iti sugerez sa faci exercitii cu glasul, poate reusesti sa scoti tipete de pasare rapitoare sau ulii, sau cucuvele, sau poate sa reusesti prin exercitiu sa dai glasului tau un timbru inuman si ireal.

Cand resusesti, atunci iti dau un sfat: fugi repede la manastire si roaga preotul sa faca un maslu pe tine.
Dumnezeu sa iti ajute!
Si sa nu mai cataloghezi ceea ce nu cunosti. Daca vrei sa fii corecta, atunci cauta sa vezi cu ochii tai un posedat daca nu crezi si sa intelegi atunci ce se intampla.
__________________
"De carma mintii atarna incotro pornim si unde mergem.
Adevarul este fiinta vie.
Gandurile omului nu sunt ca si gandurile Domnului.
Credinciosul in Dumnezeu depaseste limitele omului.
Nu sunteti voi cautand pe Iisus? Voi stiti despre Iisus o multime de lucruri dar nu il stiti pe El. Si pana nu Il gasesti pe Dumnezeu, nu te afli nici pe tine, nu-ti gasesti nici sensul tau nici sensul lumii." Cuv. Arsenie Boca
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.01.2011, 14:12:34
jonzy30 jonzy30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Legionarul Vezi mesajul
Am avut o mica discutie cu un medic primar psihiatru, despre asa zisii demonizati, mi a zis ca nu crede si ca nu exista, spunandui faptul ca in Biblie IIsus a vindecat astfel de oameni, mi-a raspuns ca poate ar fi existat asemenea oameni atunci, in acea vreme. Eu cred ca exista posedati dar sunt putini, majoritatea sunt bolnavi psihici. La Sf Maslu vin tot felul de bolnavi, asadar si unul care este bolnav psihic poate in acel moment sa aiba o criza de schizofrenie, sau sa aiba dubla personalitate...STUDIIND PUTIN, SUNT 2 LUCRURI CARE NU POT FI EXPLICATE DE OAMENII DE STIINTA, LEVITATIA si VORBIREA IN LIMBI DIFERITE ( nu bolborosirea unor cuvinte aiurea), vorbirea clara in limbi diferite... Pun pariu ca nimeni nu a vazut posedati care se ridica de la pamant si leviteaza. Nu am vazut astfel de slujbe, vreau si am rugamintea sa-mi spuneti parerea dumneavoastra!
Demonizatii exista la fel cum exista si Satana ... eu conosc o tanara care a terminat o facutate deci e un om normal in viata de zi cu zi lucreaza dar cand se apropie de biserica sau de lucruri sfinte o scutura si o tranteste la pamant de nu iti vine sa crezi (este tinuta de 4-5 barbati si ea are 50 kg maxim)sau cand incearca sa se impartaseasca urla din toate puterile si striga ca o arde impartasania si crucea , evanghelia ,mana preotului pe cap ,tamaia etc ..... daca nu ar exista cum va explicati ca acesti oameni au asemenea reactii doar in prezenta anumitor preoti sau in momentele cand se apropie de biserica ?de ce nu ii apuca crizele si in alte locuri ?
se spune ca cea mai mare inselatorie a diavolului este sa crezi ca nu exista
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.01.2011, 14:38:04
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Nici o boală psihică nu poate oferi bolnavului cu trupul slăbit (cum au majoritatea îndrăciților), forța de a rezista prinsorii a 4-5 bărbați vânjoși la fel cum nici o boală psihică nu poate oferi bolnavului cunoașterea păcatelor preotului care face slujba în momentul „episodului”.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.01.2011, 14:40:46
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
roaga-te pt acel om, dar cu mare grija, sa nu provoci demonul, poate sa-ti faca rau.
Au fost niste atacuri demonice asupra-mi in timp ce stateam in stare de veghe cu ochii inchisi, zicand in gandu-mi o rugaciune scurta care obisnuiesc sa o spun cand ma odihnesc in timpul zilei, fara insa sa dorm.Mai intai au aparut ca niste copilasi cu aripi , si speriata am deschis ochii si cutremurata imediat m-am gandit la copilasii nenascuti pentru care-mi voi primi pedeapsa cuvenita.Apoi inchizand din nou ochii s-au aratat ca niste fiinte infricosatoare inspaimantandu-ma ingrozitor.Nu numai odata s-a intamplat sa-mi apara asemenea figuri , ingrozindu-ma cu infatisarea lor monstruoasa.Urmarea acestor fenomene traite de mine in stare de veghe, dar cu ochii inchisi,a fost o durere foarte puternica de cap.Nu m-am gandit pana acum cand particip impreuna cu voi la o discutie pe aceasta tema, ca ar fi fost din cauza acelui crestin posedat sau nu,- Dumnezeu stie!Vorbind cu duhovnicul despre starile traite de mine, nu mi-am amintit de acel om , deci nu i-am spus.Recomandarile duhovnicului au fost ca sa-mi selectez lecturile duhovnicesti si sa renunt o vreme de a ma ruga prea mult, adica peste rugaciunile zilnice,obisnuite.
Voi continua cu alt fenomen asemanator.Acum, scriind cele de mai sus, am retrait acele momente si nu mai sunt in stare sa continui.Doamne ajuta-mi!
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.01.2011, 15:19:12
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

nu stiu de ce duhovnicul ti-a zis sa nu te rogi prea mult, cred ca multa rugaciune, cat de multa este exact ceea ce-ti trebuie si tie si oricui !
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.01.2011, 15:22:22
joshoo joshoo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.10.2010
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Levitatia, pana una alta, n-a fost dovedita. Halucinatia da! Nici vorbirea in limbi nu sta prea bine la capitolul dovezi. Ai crede ca daca atata lume crede in asa ceva chiar e adevarat! Halucinatia e! Si mai ziceai ca stiinta nu explica! Explica foarte clar de ce oamenii cred in asa bazaconii, chiar daca nu sunt adevarate.
Stinta fara spiritualitate =0!
Toate aceste fenomene nu pot fi explicate de stinta,dar asta nu insemna ca nu exista!
App uite ce spune Iisus:"Adevărat vă spun că, dacă ați avea credință cât un grăunte de muștar, ați zice muntelui acestuia: "Mută-te de aici acolo", și s-ar muta; nimic nu v-ar fi cu neputință." (Mat.17:20)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.01.2011, 15:22:31
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Legionarul Vezi mesajul
Am avut o mica discutie cu un medic primar psihiatru, despre asa zisii demonizati, mi a zis ca nu crede si ca nu exista, spunandui faptul ca in Biblie IIsus a vindecat astfel de oameni, mi-a raspuns ca poate ar fi existat asemenea oameni atunci, in acea vreme. Eu cred ca exista posedati dar sunt putini, majoritatea sunt bolnavi psihici. La Sf Maslu vin tot felul de bolnavi, asadar si unul care este bolnav psihic poate in acel moment sa aiba o criza de schizofrenie, sau sa aiba dubla personalitate...STUDIIND PUTIN, SUNT 2 LUCRURI CARE NU POT FI EXPLICATE DE OAMENII DE STIINTA, LEVITATIA si VORBIREA IN LIMBI DIFERITE ( nu bolborosirea unor cuvinte aiurea), vorbirea clara in limbi diferite... Pun pariu ca nimeni nu a vazut posedati care se ridica de la pamant si leviteaza. Nu am vazut astfel de slujbe, vreau si am rugamintea sa-mi spuneti parerea dumneavoastra!
Ce i-ar face pe oamenii de stiinta sa incerce sa explice levitatia si vorbirea in limbi.Este vreo dovada ca ar exista asa ceva?
Reply With Quote
Răspunde